نحوه کار و نگهداری اره میزی

نحوه کار و نگهداری اره میزی

اره میزی یکی از پرکاربردترین ابزارها در کارگاه نجاری است اما طبق آمار به دست آمده نسبت به دیگر ابزار برقی نجاری، خطرناک تر است. اما این بدین معنا نیست که باید کار با اره میزی را فراموش کنید، تنها کافی است نکات امنیتی را رعایت کنید تا خطر هر گونه آسیبی را به حداقل برسانید.

نکات مهم کار با اره میزی و حفظ ایمنی

اره میزی قطعا یکی از ابزار های کاربردی طراحی شده است که قادر به ایجاد برش های بسیار تمیز، دقیق و متناسب با نیاز فرد می باشد. اما برای به کارگیری این وسیله به صورت صحیح و حفظ ایمنی در هنگام انجام کار، اطلاعات زیادی وجود دارد که دانستن آن ها در افزایش مهارت افراد نیز بی تاثیر نخواهد بود.

 • استفاده از تجهیزات ایمنی
  هنگام استفاده از ابزارهای برقی استفاده از تجهیزات ایمنی الزامی است. یک نجار باید همیشه عینک ایمنی، محافظ گوش و لباس‌های مناسب بپوشد. پوشیدن لباس‌های گشاد و جواهرات هنگام استفاده از دستگاه بسیار خطرناک است.
 • مرتب و تمیز نگه داشتن محیط کارگاه و ابزارآلات نجاری
  هنگام استفاده از این دستگاه باید رو و اطراف میز از تکه و براده چوب عاری باشد زیرا ممکن است به کار نجار آسیب وارد کند یا موارد ایمنی را نقض کند؛ به عنوان مثال ممکن است یک تکه چوب هنگام برخورد با تیغ در حال حرکت به سمت نجار پرتاب شده و به او آسیب برساند.
 • وسایل ایمنی دستگاه را جدا نکنید
  قبل از شروع کار با اره رو میزی مطمئن شوید که تمام قسمت‌های ایمنی اره به خوبی تنظیم شده و درست کار می‌کنند. محافظ تیغ، شکاف تیغ و زبانه فلزی آنتی کیک بک (anti kickback) که مانع برگشت قطعه چوب به عقب می شود برای محافظت و ایمنی نجار طراحی شده اند و باید قبل از روشن کردن اره به خوبی بررسی شده و از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید.
 • استفاده از میز کمکی
  هنگام بریدن قطعه چوب بزرگ از پایه کمکی یا میز Outfeed برای نگه داشتن تخته چوب استفاده کنید. با استفاده از این ابزار تخته چوب بدون حرکت و آسان‌تر برش داده می‌شود.
 • قبل از تعویض تیغ اره ابزار را از برق بکشید
  قبل از تعویض تیغ یا هر تنظیم داخلی دیگری باید اره را از برق بکشید. با این کار امکان این که اره به طور تصادفی روشن شود وجود نخواهد داشت.
 • حین کار، تیغ را از حالت قفل خارج کنید
  هنگام آماده شدن برای روشن کردن اره نجاری باید مطمئن شوید که تیغ اره آزادانه می‌چرخد و در حالت قفل قرار نگرفته است. قبل از رسیدن سرعت تیغ اره به بیشترین حد خود، برش تخته را شروع نکنید.
 • در محل مناسب بایستید
  نجار باید هنگام ایستادن در کنار اره رو میزی موقعیت ثابت و محکمی داشته باشد تا بتواند تعادل خود را به خوبی حفظ کند. نباید مستقیم در مقابل تیغ بایستید زیرا گاهی اوقات تیغ به علت فشار زیاد چوب را از عقب به سمت اپراتور پرتاب می‌کند.
 • از تیغ اره در حال حرکت دور بمانید
  هرگز نباید زمانی که تیغ در حال حرکت است به آن نزدیک شده یا تیغ را تنظیم کنید. قبل از این که بخواهید به تیغ نزدیک شوید منتظر شوید تا تیغ کاملا متوقف شود.
 • از محافظ تیغ استفاده کنید
  هنگام استفاده از اره میزی باید همیشه از محافظ تیغ میز بدون روزنه استفاده کنید. بدون محافظ تیغ براده‌ها داخل میز اره می‌ریزد و ممکن است هنگام کار کردن اره به سمت بیرون پرتاب شود. هیچوقت برش چوب را با دست آزاد انجام ندهید.
 • هیچوقت برش با دست آزاد انجام ندهید
  هنگام استفاده از اره رو میزی هرگز برش را با دست آزاد انجام ندهید. می‌توانید به جای دست از گونیا یا گیج فارسی بر (miter gauge) برای هدایت قطعه چوب استفاده کنید. البته فراموش نکنید که گونیا و گیج فارسی بر را نباید با هم استفاده کرد؛ زیرا قسمت لبه انتهای قطعه چوب به گونیا گیر خواهد کرد.
 • سطح چوب را بررسی کنید
  هر نجاری باید قبل از برش چوب روی آن را بررسی کند و هر جسم خارجی مثل میخ، پیچ یا قلاب را از آن خارج کند. این اجسام خارجی هنگامی که با اره تماس پیدا می‌کنند خطرساز خواهند شد. از دستگاه فلزیاب برای پیدا کردن اشیاء فلزی داخل چوب که قابل مشاهده نیستند استفاده کنید مخصوصا زمانی که با چوب‌های بازیافتی یا اضافه کار می‌کنید.
 • از دسته چوبی Push Stick استفاده کنید
  هنگامی که عرض قطعه کار کم است باید از دسته‌ای برای فشار دادن قطعه چوب به تیغ استفاده کنید. این وسیله انگشت‌های نجار را از تیغ دور نگه می‌دارد. این ابزار را می‌توانید از فروشگاه خریداری کنید یا در کارگاه خود آن را بسازید.

اره میزی

مزایا و معایب اره میزی

مزایای اره میزی
شما می‌توانید به آسانی از اره میزی برای برش‌های مختلف استفاده کنید. می‌توانید تخته‌های پهن را برش ساده، برش‌ عرضی و یا برش‌های فارسی بزنید و همین‌طور می‌توانید با توجه به مدل مورد نظر و متمایل کردن تیغه، برش‌های اریبی زده و حتی با تیغه مناسب شیار روی کار ایجاد کنید.

معایب اره میزی
این اره قابلیت جابجایی نداشته و جای بیشتری را در کارگاه شما می‌گیرد. همچنین برای برش فارسی و کاهش ضخامت الوار مناسب نیست. با توجه به آمار اتفاقات پیش‌آمده اره میزی یکی از دستگاه‌های بسیار خطرناک است و هنگام کار با دستگاه باید تمام نکات ایمنی را رعایت کنید تا از هر گونه خطر احتمالی جلوگیری کنید.

نحوه برش صحیح با استفاده از اره میزی

برش به معنی جداسازی قطعات چوب از طریق تراش دادن آن است. استفاده از اره های میزی جزو متد های رایج برای این کار است. هنگام به کارگیری این اره برای داشتن برش های صحیح و دقیق، ایستادن در سمت چپ تیغه گزینه ی بهتری است. به این معنی که ریل جلویی رو به روی ران چپ فرد باشد.

دست راست فرد به اهرم فشار دسترسی خواهد داشت و امکان به حرکت درآوردن قطعه با بهره گیری از این اهرم فراهم می شود. باید از قرار گیری بازوی راست فرد در امتداد تخته اطمینان حاصل شود. تخته چوب باید با کمک انگشتان اشاره و میانی کنترل شده و در نزدیکی حصار ثابت بماند. وقتی که بخش انتهایی تخته از محدوده دسترسی دست چپ جلوتر برود، باید فرد دست خود را از سطح اره بردارد.

 1. برش های باریک و کوتاه
  جهت برش تخته های با عرض کمتر از ¼ ۱ اینچ، لازم است محفظه های برش برقی مورد استفاده قرار گیرند؛ زیرا در این ابزار، برش ها توسط حصار کنترل می شوند و تخته در امتداد تیغه های دستگاه هدایت می شود. همچنین این وسیله با بهره مندی از دسته های تعبیه شده بر روی خود امکان هدایت را برای فرد ایجاد می کند.
 2. ضربات رو به عقب در هنگام کار
  ضربات رو به عقبی که در هنگام کار ایجاد می شود، از جمله خطرات به کارگیری این وسیله است. هنگام قرارگیری تخته چوب مقابل حصار و هل دادن آن در امتداد اره، گاهی امکان از بین رفتن فشار ناشی از حصار ها وجود دارد. اگر این افت فشار صورت گیرد، احتمال دارد که قطعه در قسمت عقبی گیر کند. این به معنای حرکت تخته به سمت فرد خواهد بود.
 3. محفظه های برش عرضی
  این محفظه های ویژه دست فرد را از تماس با تیغه محافظت می کنند. همچنین موجب هدایت حصار ها به نزدیکی تیغه ها، به جای لبه ها می شوند.
 4. جدا کننده
  جدا کننده ها به سطح گلوگاه نقطه صفر وصل شده و جایگزینی ساده برای چاقو های جداکننده می باشند. مشابه چاقو های جداکننده، این قطعات نیز قادر به پیگیری از لیز خورد تخته های چوب هستند.
 5. قطعات فشار
  یکی از خطرات مهم در هنگام برش با این ابزار، هدایت کردن و اعمال فشار بر قطعات از طریق انگشتان است. قطعات خاصی در راستای هدایت قطعات چوب طراحی و ارائه شده اند که استفاده از آنها جایگزین مناسب تری خواهد بود. از این طریق امنیت فرد در هنگام کار بیشتر شده و خطر کمتری تهدید کننده خواهد بود.
 6. استفاده از محافظ در هنگام کار
  استفاده از همه ابزار لازم برای حفظ ایمنی واجب بوده و مهارت هر چند بالای فرد در کار با این وسیله، تضمین کننده امنیت او نخواهد بود. یک ابزار قوی و خطرناک مانند اره میزی در لحظه می تواند آسیب های جبران ناپذیری به بار بیاورد.
 7. توجه به نکات مهم در انجام برش های عرضی
  یکی دیگر از انواع برش های انجام پذیر توسط این ابزار نجاری، برش های عرضی هستند که به صورت عمود بر محور تخته انجام می پذیرند. انجام این برش ها در رایج ترین طریق به صورت تنظیم زاویه ۹۰ درجه انجام میگیرد. در نظرگیری چند اصل در این باره موجب ایجاد برش های تمیز و مربعی می شود.
 • زمان انجام برش های عرضی روی تخته های بلند، باید حصار های کمکی با استفاده از پیچ ها به حصارهای اندازه گیر اتصال داده شود.
 • به منظور برش تخته جهت ایجاد قطعات کوچک و هم اندازه، به صورت همزمان، بهتر است اهرم متوقف کننده به حصار های برش وصل شود.
 • برای ایجاد برش های هم اندازه در چند تخته چوب بلند، اتصال این اهرم به حصار های اندازه گیر گزینه مناسبی است.
 • استفاده از یک محفظه ویژه برش های عرضی موجب دقیق تر شدن برش ها و همچنین ایمنی بیشتر می شود.
فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.