درباره جعبه بکس و ابزار داخل آن

درباره جعبه بکس و ابزار داخل آن

جعبه بکس شامل جعبه‌ای است که درون آن تعدادی بکس و آچار بکس وجود دارند و درواقع به‌ منظور باز و بسته نمودن پیچ و مهره‌های مختلف استفاده می‌شوند. به‌ غیر از آچار بکس برخی از متعلقات دیگر نیز در این جعبه موجودند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند. جعبه بکس ها در انواع متفاوت و سایزهای مختلف طراحی و تولید می‌شوند. معمولا جعبه بکس ها را با تعداد قطعات آن و با واحد پارچه بیان می‌کنند؛ مثلا جعبه بکس ۴۰ پارچه که دارای قطعات با سایزهای متفاوت است به تعداد ۴۰ عدد و با توجه به تنوع سایز برای مصارف خانگی مناسب است.

داخل جعبه بکس‌ها، بکس‌های تکی وجود دارد که به بکس جغجغه‌ای یا به آچار گشتاور وصل می‌شوند و پیچ و مهره موردنظر را باز و بسته می‌کند. بکس ها دارای درایو با سایز ۱.۲ و ۱.۴ و ۳.۲ اینچی بوده و به‌صورت کوتاه و بلند هستند. از بکس های بلند جهت مهره‌های بلند و پیچ‌های فرورفته استفاده می‌شود؛ همچنین بکس ها به دو صورت ۶ پر و ۱۲ پر تقسیم می‌شوند.

جعبه بکس و کاربرد های آن

جعبه بکس یک ست ابزار کامل است که انواع بکس و آچار بکس ها در داخل آن قرار دارد معمولا جعبه بکس ها از یک دسته جغجغه ۹۰ درجه و تعدادی سری درسایزهای مختلف ساخته شده که هر کدام برای باز و بسته کردن پیچ و مهره ها با شکل های خاص کاربرد دارد همچنین به جعبه بکس ها ست جعبه بکس نیز می گویند و علاوه بر آن برخی از ست های جعبه بکس دارای یک دسته ی کمکی هندلی و t شکل هستند که سهولت کاربر را برای دسترسی به نقاط های غیر قابل دسترس فرآهم می کند .

انواع قطعات رایج داخل جعبه بکس

آچار گشتاورسنج
کار این وسیله محکم کردن پیچ و مهره‌ها به میزان استاندارد است به این صورت که از محکم بسته شدن بیش‌ازحد و یا شل بسته شدن اتصالات جلوگیری می‌کند. نام دیگر این ابزار، ترکمتر است.

بکس جغجغه‌ای
سایز درایو مختلفی دارند و با اتصال بر روی بکس به‌راحتی می‌توان از آن استفاده نمود.

رابط بکس
این قطعه، بین آچار بکس و بکس جغجغه‌ای قرارگرفته و با اتصال این دو و در هم قفل شدن آن‌ها، چرخش پیچ‌های فرورفته را میسر می‌نماید.

دسته بکس
این وسیله با سر لقلقه‌ای که دارد، جهت آزاد کردن پیچ و مهره‌های گیرکرده یا خیلی سفت مورداستفاده قرار می‌گیرد. سر لقلقه‌ای دارای گشتاور است و هرچه بزرگ‌تر باشد، گشتاور بیش‌تری دارد.

بکس انعطاف‌پذیر
با متصل شدن به آچار بکس مناسب، قابل‌استفاده است و برای فضاهای تنگ، کوچک و در زاویه‌دار طراحی‌شده است.

بکس شمع
مناسب بدنه شمع خودرو است. از نوع بلند بوده و دارای واشر برای بیرون کشیدن شمع خودرو است.

بکس فشارقوی
مناسب بکس های برقی و بادی است. دارای دیواره ضخیم‌تر بوده و تیره‌تر از سایر بکس ها است.

تبدیل بکس
این قطعه یک بکس با سایز متفاوت را با درایو دسته بکس جغجغه‌ای متناسب می‌کند.

تبدیل لقلقه‌ای
سبب تبدیل آچار بکس به یک بکس جغجغه‌ای شده و با انعطاف‌پذیری بالایی که دارد، چرخش پیچ را در فضاهای محدود، راحت‌تر خواهد کرد.

آچار بکس
قطعه‌ای دیگر درون جعبه است که بااتصال به انواع بکس، باز و بستن پیچ‌ها را میسر می‌کند و درواقع یک دسته کمکی به‌حساب می‌آید.

آچار بکس جغجغه‌ای
دارای جغجغه بوده که سرعت کار و نیروی وارده به پیچ یا مهره را افزایش می‌دهد.

پیچ‌گوشتی بکس
یک نوع پیچ‌گوشتی است و اگر جعبه بکس خریداری‌شده استاندارد باشد، حتما این قطعه را در آن خواهید دید. قابل‌استفاده برای پیچ‌های ستاره‌ای، سرتخت، شش‌گوش است.

بکس تکی
به آچار بکس جغجغه‌ای یا آچار ترکمتر متصل شده و می‌توان با استفاده از آن، پیچ یا مهره موردنظر را باز و بسته نمود.

جعبه بکس

نکاتی که هنگام خرید جعبه بکس باید رعایت شود

در زمان خرید جعبه بکس، فارغ از نوع آن باید نکات مختلفی مدنظر قرار دهید تا بتوانید به‌ راحتی با استفاده از محصولی که می‌خرید؛ نیاز خود را برطرف نمایید. در این بخش به بررسی این نکات کلی پرداخته و تاثیر هریک از آن‌ها را در انتخاب شما موردبررسی قرار داده‌ایم.

قدرت
بسته به اینکه می‌خواهید چه‌کاری را با آچار بکس انجام دهید؛ قدرت متفاوتی را نیاز خواهید داشت. برای مثال برای انجام کارهای ساده و خانگی، آچار بکس دستی یا شارژی می‌تواند به‌ راحتی نیاز شما را برطرف کند. اما نمونه‌های بادی به دلیل قدرت زیادی که دارند؛ معمولا در صنایع مربوط به خودرو و انجام کارهای حرفه‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرند.

امکان جابجایی
یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید جعبه بکس باید به آن توجه کنید امکان جابجایی آن است. آچار بکس برقی که به نمونه سیم‌دار نیز معروف است؛ برای تامین نیروی موردنیاز خود باید به‌طور دائمی به منبع انرژی متصل باشد. درنتیجه استفاده از این نوع آچار ممکن است تا حدی قدرت جابجایی شما را محدود کند. همچنین نمونه‌های بادی نیز با توجه به‌اندازه لوله نازل و اتصالات به کمپرسور، دامنه حرکت محدودی خواهند داشت. البته نازل‌ها با اندازه متفاوتی در بازار موجود بوده و شما می‌توانید با توجه به نیاز خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید. بنابراین اگر می‌خواهید به‌راحتی در محل کار خود جابجا شوید؛ بهتر است از نمونه‌های شارژی یا دستی استفاده کنید.

ایمنی
اگر ایمنی در حین کار برایتان از اهمیت زیادی برخوردار است؛ باید با توجه به شرایط کاری خود، بهترین آچار بکس را انتخاب کنید. برای مثال اگر در مکان مرطوب یا در مجاورت آب کار می‌کنید؛ بهتر است نمونه بادی را انتخاب نمایید. همچنین نمونه‌های شارژی نیز به دلیل نداشتن سیم، از ایمنی بیشتری نسبت به آچار بکس‌های برقی برخوردار هستند.

قیمت
قیمت انواع آچار بکس تا حد زیادی به نوع و قدرت آن بستگی دارد؛ به همین دلیل است که نمونه‌های مختلف آچار بکس برقی و بادی نیز در بازه قیمتی متفاوتی قرار می‌گیرند. برای استفاده در مصارف خانگی، بهتر است از آچار بکس‌های دستی استفاده شود که قیمت بسیار کمتری دارند.

همچنین نمونه‌های برقی نیز به دلیل مناسب بودن قیمت، برای مصارف خانگی گزینه‌های مناسبی هستند. بااین‌حال بهتر است از این نمونه در کارگاه‌های کوچک استفاده نکنید؛ زیرا احتمالا مصرف برق شما را تا حد زیادی افزایش خواهد داد. در این کارگاه‌ها، نمونه‌های بادی ازنظر مصرف انرژی به‌صرفه‌تر هستند.

طراحی
فرقی نمی‌کند که کدام‌یک از انواع آچار بکس را تهیه می‌کنید؛ درهرحال در طراحی این نوع از آچار باید اصول ارگونومیک رعایت شده باشد. در این صورت شما می‌توانید به‌راحتی این آچار را در دست گرفته و مدت طولانی با استفاده از آن کار کنید. رعایت اصول ارگونومیک باعث بهبود بازدهی شما شده و کار طولانی را برای شما ساده‌تر خواهد کرد.

برند
یکی دیگر از موارد مهم در راهنمای خرید جعبه بکس، برند تولیدکننده این ابزار است. برندهای مختلف امکانات متفاوتی را در محصولات خود ارائه داده و به‌این‌ترتیب دست شما را در زمان کار کردن باز می‌گذارند. برای مثال برخی از برندها، نمونه‌هایی از آچار بکس را با سری قابل تعویض ارائه می‌دهند تا شما با خرید یک دسته و سری‌های مختلف، بتوانید پیچ‌های مختلفی را باز و بسته کنید. در کنار این‌ها شیوه ساخت و مواد اولیه نیز در کیفیت آچار بسیار تأثیرگذار هستند که برند تولیدکننده نقش زیادی در آن دارد.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟