داشبورد وردپرس

پیشخوان وردپرس و نحوه ورود به داشبورد مدیریت

پیشخوان وردپرس یک صفحه مدیریتی است که به شما اجازه می‌دهد تنظیمات، محتوا، ظاهر و عملکرد سایت خود را کنترل کنید. با استفاده از پیشخوان وردپرس، شما می‌توانید سایت خود را به راحتی ایجاد، تغییر، بهینه‌سازی و به‌روزرسانی کنید. در این مقاله، ما در ژسوس قصد دارم به شما آموزش دهم که چگونه به پیشخوان وردپرس وارد شوید و از بخش‌های مختلف آن استفاده کنید. این مقاله شامل موارد زیر است:

  • چگونه به پیشخوان وردپرس وارد شوید؟
  • چگونه نام کاربری و رمز عبور خود را بازیابی کنید؟
  • چگونه بخش‌های مختلف پیشخوان وردپرس را شناسایی و مدیریت کنید؟

برای شروع، باید بدانید که برای دسترسی به پیشخوان وردپرس، شما باید نام کاربری و رمز عبور خود را در صفحه ورود وارد کنید. صفحه ورود به پیشخوان وردپرس با آدرس site.com/wp-admin قابل دسترس است. در این آدرس، باید به جای site.com آدرس سایت خود را قرار دهید. بعلاوه، اگر سایت خود را در یک فولدر یا زیر دامنه نصب کرده باشید، باید نام فولدر یا زیر دامنه را هم در آدرس قید کنید. به عنوان مثال، اگر سایت خود را در فولدر blog نصب کرده باشید، باید آدرس site.com/blog/wp-admin را در مرورگر خود وارد کنید.

بعد از وارد کردن آدرس صحیح، شما با صفحه‌ای مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد:

صفحه ورود به پیشخوان سایت وردپرسی

در این صفحه، شما باید نام کاربری یا ایمیل و رمز عبور خود را که در هنگام نصب وردپرس انتخاب کرده‌اید، وارد کنید. سپس روی دکمه ورود کلیک کنید. اگر می‌خواهید در دفعات بعدی برای ورود به پیشخوان وردپرس نیازی به وارد کردن نام کاربری و رمز عبور نباشد، می‌توانید تیک گزینه مرا بخاطر بسپار را بزنید. اگر هم نام کاربری یا رمز عبور خود را فراموش کرده باشید، می‌توانید روی لینک رمز عبور خود را گم کرده‌اید؟ کلیک کنید و با وارد کردن ایمیل خود، یک لینک بازنشانی رمز عبور دریافت کنید.

بعد از ورود موفق به پیشخوان وردپرس، شما با صفحه‌ای مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد:

داشبورد وردپرس

این صفحه پیشخوان وردپرس است که شامل بخش‌های مختلفی است که هر یک از آن‌ها یک کار خاص را انجام می‌دهند. در این صفحه، شما می‌توانید با استفاده از منوی سمت راست در وردپرس فارسی به بخش‌های مهم داشبورد دسترسی پیدا کنید. این منو شامل گزینه‌های زیر است:

پیشخوان: این گزینه به شما نمای کلی از فعالیت‌های سایت خود را نشان می‌دهد. شامل تعداد بازدیدکنندگان، نظرات، پست‌ها، صفحات، قالب، افزونه‌ها و غیره.

نوشته‌ها: این گزینه به شما اجازه می‌دهد نوشته جدید بسازید، نوشته‌های قبلی را ویرایش یا حذف کنید، دسته‌بندی و برچسب را تعریف یا تغییر دهید.

رسانه: این گزینه به شما اجازه می‌دهد فایل‌های رسانه‌ای مانند تصویر، صوت، ویدئو و غیره را آپلود، حذف یا ویرایش کنید.

برگه ها (صفحات): این گزینه به شما اجازه می‌دهد صفحات جدید بسازید، صفحات قبلی را ویرایش یا حذف کنید. صفحات معمولا برای نمایش محتوای ثابت مانند درباره ما، تماس با ما و غیره استفاده می‌شوند.

دیدگاه‌ها: این گزینه به شما اجازه می‌دهد دیدگاه‌های بازدیدکنندگان را ببینید، تأیید، رد یا پاسخ دهید. شما می‌توانید با استفاده از فیلتر‌های مختلف، دیدگاه‌های خود را بر اساس وضعیت، نویسنده، پست یا تاریخ مرتب کنید. همچنین می‌توانید از عملکردهای جمعی برای انجام عملیات همزمان روی چند دیدگاه استفاده کنید.

نمایش: این گزینه به شما اجازه می‌دهد ظاهر و قالب سایت خود را تغییر دهید. شامل انتخاب، نصب، حذف یا ویرایش قالب، تنظیم منو، سایدبار، ویجت و سفارشی‌سازی قالب است. شما می‌توانید با استفاده از بخش سفارشی‌سازی، ظاهر سایت خود را به صورت زنده و پیش‌نمایش دار تغییر دهید. همچنین می‌توانید با استفاده از بخش قالب‌ها، از مخزن قالب‌های رایگان وردپرس یک قالب مناسب برای سایت خود پیدا کنید.

افزونه‌ها: این گزینه به شما اجازه می‌دهد عملکرد و امکانات سایت خود را با نصب، حذف یا ویرایش افزونه‌ها بهبود بخشید. افزونه‌ها برنامه‌های کوچکی هستند که قابلیت‌های جدیدی را به وردپرس اضافه می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از بخش افزودن جدید، از مخزن افزونه‌های رایگان وردپرس یک افزونه مناسب برای نیاز خود پیدا کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از بخش فعال‌سازی، غیر فعال کردن یا حذف، وضعیت افزونه‌های خود را تغییر دهید.

کاربران: این گزینه به شما اجازه می‌دهد کاربران سایت خود را مدیریت کنید. شامل اضافه کردن، حذف یا ویرایش کاربران، تعیین نقش و سطح دسترسی آن‌ها، تغییر پروفایل خود یا کاربران است. شما می‌توانید با استفاده از بخش اضافه کردن جدید، یک کاربر جدید با نام کاربری، ایمیل، رمز عبور و نقش خاص بسازید. همچنین می‌توانید با استفاده از بخش همه کاربران، لیست تمام کاربران سایت خود را ببینید و با کلیک روی نام هر کاربر، اطلاعات و تنظیمات آن را ویرایش یا حذف کنید. در وردپرس بصورت پیش فرض، پنج نقش کاربری وجود دارد: مدیر، ویراستار، نویسنده، همکار و مشترک. هر نقش دارای سطح دسترسی و اختیارات مختلف است. شما می‌توانید با استفاده از بخش نقش‌ها، نقش هر کاربر را تعیین یا تغییر دهید.

ابزار: این گزینه شامل برخی ابزار مفید است که به شما کمک می‌کنند برخی عملیات را روی سایت خود انجام دهید. مانند درون‌ریزی یا برون‌ریزی محتوای سایت، بازسازی پیوندهای یکتا، بازسازی تصاویر بندانگشتی و غیره. شما می‌توانید با استفاده از بخش درون‌ریزی، محتوای سایت خود را از فایل‌های XML، CSV، HTML یا دستگاه‌های دیگر به سایت خود منتقل کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از بخش برون‌ریزی، محتوای سایت خود را به فرمت XML ذخیره و در سایت دیگر یا به عنوان پشتیبان استفاده کنید.

تنظیمات: این گزینه شامل تمام تنظیمات عمومی و پایه‌ای سایت است. مانند تعیین نام سایت، شعار، زبان، منطقه زمانی، فرمت تاریخ و زمان، فرمت پست، فرمت دیدگاه، تنظیمات خواندن، نوشتن، بحث و غیره. شما می‌توانید با استفاده از بخش عمومی، اطلاعات اساسی سایت خود را تعیین یا تغییر دهید. مانند نام سایت، شعار، زبان و منطقه زمانی. همچنین می‌توانید با استفاده از بخش نوشتن، تنظیمات مربوط به نوشته‌ها را انجام دهید. مانند انتخاب دسته‌بندی و برچسب پیش‌فرض، فرمت پست، افزودن کلمات کلیدی و غیره. در ضمن، می‌توانید با استفاده از بخش خواندن، تنظیمات مربوط به نمایش سایت را انجام دهید. مانند انتخاب صفحه اصلی و صفحه پست‌ها، تعیین تعداد پست‌ها در هر صفحه یا خوراک RSS، فعال یا غیر فعال کردن نمایش خلاصه یا کامل پست‌ها و غیره.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.