سنباده لرزان چیست و چه کاربردی دارد؟

سنباده لرزان چیست و چه کاربردی دارد؟

سنباده لرزان از ابزار های کاربردی و پرکاربرد در رنگ کاری چوب، برای از بین بردن خط و خش ایجاد شده بر رای چوب است. با استفاده از سنباده لرزان می توان از سنباده کاری با دست که بسیار خسته کننده و سخت است، رهایی یافت. همانطور که از اسمش پیداست با این ابزار می توان عملیات سنباده کاری را انجام داد. دستگاه سنباده لرزان با تبدیل حرکت چرخشی موتور به حرکات لرزشی عمل سنباده کاری را انجام می‌دهد. از این سنباده برای از بین بردن خط های ریزی که در زمان سنباده کاری اول ایجاد شده، استفاده می کنند.

سنباده لرزان به دو دسته کلی سنباده لرزان بزرگ و سنباده لرزان مشتی تقسیم بندی می شود. نوع بزرگ آن توسط دو دست مورد استفاده قرار می گیرد و نوع کوچک تر هم توسط یک دست و چون به راحتی در مشت جا می شود به سنباده لرزان مشتی معروف هستند. البته نوع دیگری از سنباده لرزان در بازار موجود هست که به آن سنباده گرد لرزان گفته می شود. کیفیت سنباده کاری با سنباده گرد لرزان به مراتب بهتر از سنباده لرزان هست و کار با راحت تر است.

سنباده لرزان ها عمل سایش را توسط کاغذ سنباده های مختلفی که در کف آن قرار می گیرد انجام می دهند. این کاغذ ها هم استاندارد خاصی دارند که توسط شماره هایی نشان داده می شوند. هر چه این شماره ها بزرگ تر باشند کاغذ سنباده دانه بندی ریزتری داشته و در نتیجه نرم تر هست.

انواع سنباده های لرزان و کاربرد آن ها

دو نوع اصلی از سنباده لرزان موجود است: تخت و گرد. هر کدام از آن ها دارای نقاط قوتی است که آن ها را برای انجام کار های خاص نسبت به انواع دیگر بهتر می کند.

سنباده لرزان گرد
سنباده لرزان گرد سنباده زنی را به صورت تصادفی بر روی قطعه ی کار انجام می دهد. این روش یک پرداخت بسیار صاف تر را به ما می دهد و آن اثرات معمول سنباده که می تواند در کار با یک سنباده ی نواری معمولی بر جا بماند را بر جا نمی گذارد. سنباده لرزان گرد یک بلبرینگ دارای انحراف دارند که صفحه ی سنباده لرزان را در هر دو حالت بیضی و دایره ای روی چوب به حرکت در می آورد.

سنباده لرزان تخت
سنباده لرزان تخت بیش از ۵۰ سال است که وجود دارند و امروزه هم مرتباً برای پرداخت در پروژه های ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. کار با سنباده لرزان تخت آسان است و دارای خصوصیّات زیادی مثل حذف خاکه، کنترل الکترونیکی سرعت، انواع مختلف دسته و صدای پایین تر موتور و همان طور ارتعاش کمتر هستند.

علاوه بر این اندازه های مختلفی از سنباده تخت موجود است. شما می توانید سنباده های بزرگی که از نیمی از یک ورقه ی سنباده ی استاندارد استفاده می کنند یا دستگاه های کوچک تر که از ۱/۴ یا حتی ۱/۶ یک ورقه ی استاندارد سنباده استفاده می کنند انتخاب کنید. زمان استفاده از یک سنباده لرزان تخت در مسیر رگه های چوب حرکت می کنید و نه از میان آن ها؛ در غیر این صورت اثراتی به جا می گذارید که به قطعه ای که بر روی آن کار می کنید صدمه خواهد زد.

یکی از مزایای سنباده لرزان گرد این است که کاربر مانند سنباده های تخت محدود به سنباده زنی در مسیر رگه های چوب نیست. این سنباده ها به معنای واقعی کلمه می توانند قطعه ی کار را در تمام جهات سنباده بزنند و با این حال هم یک پرداخت نهایی زیبا به ما بدهند. توصیه می شود که کاربران کارشان را با میزان زبری بیشتر شروع کنند و به تدریج زبری را کاهش دهند، تا جایی که به محصول پرداخت شده ای با سطحی زیبا و صاف برسند.

انواع سنباده لرزان گرد

انواع سنباده لرزان گرد وجود دارد که کاربران ممکن است از بین آن ها انتخاب کنند؛ عبارتند از:

 1. سنباده لرزان یک دستی
  این نوع از سمباده لرزان برای پرداخت چارچوب پنجره ها و سایر سطوح ظریف عالی است. این ابزار کنترل بیشتری بر روی محل سنباده زنی را برای کاربر فرآهم می کند؛ به علاوه، در دست گرفتنشان راحت است. حتّی برای پروژه های خیلی باریک، سنباده ی یک دستی انجام پروژه را برایتان آسان می کند؛ چیزی که کاربران آن را دوست دارند.
 2. سمباده لرزان زاویه ی قائمه
  این نوع از سنباده لرزان قدرت بیشتری را برای کاربر فرآهم می کند. چرخ دنده های این وسیله صفحه ی سنباده را به موتور متّصل می کنند. در یک سنباده زاویه ی قائمه، سرعت کل پایین تر است اما می توان بدون ایجاد آسیب آن را محکم تر بر روی سطح چوب فشار داد؛ که آن ها را برای برداشتن رنگ و چسب از روی سطوح عالی می کند.
 3. سنباده ی لرزان خطی بزرگ
  این نوع سنباده لرزان برای انجام پروژه های بزرگی است که نیاز به ویژگی هایی که یک سمباده ی خطی بزرگ فرآهم می کند دارند. این سنباده ها قوی ترین موتور های موجود در سنباده ها را دارند و کاربر برای کار با آن باید از هر دو دست استفاده کند. سنباده های خطی همچنین دارای سرعت های متغیر هستند تا به کاربر کنترل هر چه بیشتر بر روی سرعت سنباده را بدهند.

سنباده لرزان

ویژگی های مهم سنباده لرزان

 •  تعویض سریع کاغذ سنباده
  یکی از بهترین و کاربردی ترین خصوصیات یک سنباده لرزان این است که چقدر سریع و راحت می توان کاغذ سنباده را تعویض کرد. متداول ترین روش وصل کردن در این ابزار ها هوک اند لوپ نام دارد که کار با آن بسیار راحت است و تعویض کاغذ سنباده ها را بسیار ساده و سریع می کند.
 • سرعت متغیر دستگاه سنباده لرزان
  اینکه پرداخت یک کار تا چه اندازه صاف باشد را میزان کنترل تان بر روی سنباده لرزان و پروسه ی سنباده زنی تعیین می کند. با سرعت متغیر شما می توانید بر اساس جنس چیزی که بر روی آن کار می کنید سرعت را بالا یا پایین ببرید. سرعت های پایین تر برای موادی مثل روکش چوب مورد نیاز است تا احتمال سنباده زنی بیش از حد کاهش یابد. سرعت های پایین تر برای پرداخت صاف تر و براق تر بهتر است. سنباده ی دارای سرعت متغیر قدری گران تر از آن هایی است که این گزینه را ندارند؛ اما قیمت بالاتر آن ارزش کنترلی که به دست می آورید را دارد.
 •  وجود گزینه جارو برقی در دستگاه سمباده لرزان
  بیشتر سنباده ها یک کیسه یا مخزن خاکه دارند تا در حین عملیات سنباده زنی محیط کارتان را تمیز نگه دارند. جمع آوری درجای خاکه از طریق این دو روش خوب است اما مؤثرترین روش برای خلاصی از خاکه و تمیز نگه داشتن محیط کارتان اتصال سنباده لرزان به یک جاروبرقی تر و خشک برند شاپ (Shop) است. شما به یک اتصال بر روی سنباده تان نیاز دارید که با اندازه ی جارو برقی های استاندارد، یعنی ۱ ¼ و ۱ ½ و ۲ ½ اینچ، همخوان باشد. ریه های شما هم از این هوای تمیز تر در کارگاه تان سود خواهند برد.
 • کابل برق با طول زیاد در سنباده لرزان
  بعضی از ابزار ها سیم های کوتاه و کوچکی دارند که نیاز به استفاده از سیم های اضافی دارند، اما مدل هایی وجود دارند که سیم های بلندی دارند و به شما این امکان را می دهند که مجبور نباشید کنار یک پریز برق بمانید.
 • کلید درزگیری شده سمباده لرزان
  با توجه به خاک اره ای که در اثر سنباده زنی می تواند به وجود آید، داشتن دستگاهی با سویچ درزگیری شده، عمر سنباده تان را اضافه می کند. ورود خاک اره به درون سویچ دستگاه تان می تواند عملکرد روشن و خاموش آن را تحت تأثیر قرار دهد و موجب شود که به درستی کار نکند. همچنین خاک اره می تواند وارد چشم ها، بینی و دهان شما شود و موجب ناراحتی و حتی مشکلات سلامتی برای کسانی که دچار آسم یا آلرژی هستند شود. زمانی که مشغول کار بر روی پروژه تان هستید استفاده از ماسک و تهویه ی مناسب و همینطور جمع کننده ی خاکه (مخزن یا کیسه یا اتصال یک جارو برقی شاپ) خاکه را کاهش می دهد.
 • توازن سنباده لرزان
  زمانی که ابزار تان متوازن باشد اینکه چقدر آسان می توانید از سنباده تان استفاده کنید و چقدر کار با آن راحت است برایتان بسیار با ارزش خواهد بود. همان طور شما تمایلی به سنباده هایی که به شدت می لرزند ندارید، چون در مواردی که لازم است برای مدت زمان های طولانی مورد استفاده قرار گیرند، باعث خستگی زیاد کاربر می شوند. لرزش چیزی است که می تواند دقت و پرداخت را تحت تأثیر قرار دهد؛ به خصوص هنگام کار بر روی قطعه های ظریف تر که نیاز به سنباده زنی دقیق دارند. هر چه لرزش دستگاه کم تر باشد، در نهایت به پرداخت بهتری خواهید رسید. همینطور احتمال آسیب ها و خراش ها کمتر خواهد بود.
 • قفل سویچ سمباده لرزان
  این خاصیت به کاربر امکان می دهد که بدون اینکه مجبور باشد سویچ را به صورت مداوم فشار دهد سنباده را در حالت قفل شده در حالت روشن نگه دارد. این کار دست های شما را برای هدایت و کنترل سنباده در طول عملیات سنباده زنی آزاد می گذارد.
 • قابلیت جابجایی دستگاه سمباده لرزان
  اگر یک جعبه ی خوب برای حمل و نقل داشته باشید، به همراه داشتن سنباده در محل کار یا هر جایی که می خواهید کار سنباده زنی انجام دهید بسیار ساده تر خواهد بود. همه ی سنباده ها یک جعبه همراه با خود دارند. در غیر این صورت جعبه هایی موجود است که می توان سنباده و همینطور سیم آن را در آن ها جا داد. اگر سفر می کنید، اگر به عنوان یک نجار حرفه ای یا قفسه ساز در خانه های مختلف کار می کنید یا اگر در زمینه ی ساخت و ساز هستید و هر روز در سایت های کاری مشغول به کارید، داشتن این جعبه ی حمل نقل به کارتان خواهد آمد.
 • ترمز های صفحه ی سنباده لرزان
  فایده ی یک دستگاه دارای ترمز این است که زمانی که با تماس سنباده با سطح و بلند کردن دوباره ی آن، سطح کار به مقدار زیادی دچار شکاف و بریدگی می شود از کنده شدن سطح جلوگیری می نماید.
 •  تنظیمات فاصله دهی دستگاه سنباده لرزان
  بعضی از سنباده ها دارای دستگیره ها یا پیچ هایی هستند که به کار بر امکان می دهند که به راحتی و با سرعت تنظیمات سریع فاصله دهی را انجام دهد. این ها خصوصیات خوبی است که داشتن آن کار با سنباده را راحت تر می کنند.

 

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.