کولر گازی صنعتی چه کاربردی دارد؟

کولر گازی صنعتی چه کاربردی دارد؟

صاحبان مشاغل و کسب‌ و کارها اگر می‌خواهند روی راحتی در طول ماه‌های بهار و تابستان آینده حساب کنند، به یک سیستم کولر گازی صنعتی نیاز دارند. این کولرها در اکثر مکان‌های تجاری، از مغازه‌ها و کافه‌های کوچک گرفته تا ساختمان‌های اداری بزرگ و فضاهای عمومی و سالن‌های صنعتی استفاده می‌شود. برای پاسخگویی به این کاربردهای متنوع، سیستم‌های تهویه مطبوع دارای ظرفیت‌های گرمایشی و سرمایشی متفاوتی بوده و دارای تنظیمات و چیدمان‌های مختلفی هستند.

انواع کولر گازی صنعتی

انواع اصلی کولر گازی صنعتی عبارت‌اند از:

 • سیستم تک اسپلیت
 • سیستم مولتی اسپلیت
 • سیستم VRF یا VRV

همه آن‌ها از فناوری اولیه یکسان و واحدهای داخلی نصب‌شده روی دیوار یا سقف استفاده می‌کنند. با این‌ حال، آن‌ها کاربردهای بسیار متفاوتی دارند، بنابراین مهم است که بدانید کدام‌ یک برای شما بهترین است.

سیستم کولر گازی اسپلیت

تک اسپلیت ها مقرون‌ به‌ صرفه ترین نوع سیستم تهویه مطبوع و برای استفاده در ساختمان‌های تجاری و صنعتی کوچک مناسب هستند. آن‌ها گرمایش و سرمایش را برای اتاق‌های جداگانه فراهم می‌کنند و آن‌ها را به راه‌حل‌های ایده آل برای دفاتر کوچک، مغازه‌ها، کافه‌ها و اتاق‌های سرور تبدیل می‌کنند. همچنین می‌توان از آن‌ها به‌ صورت ترکیبی برای سرویس‌دهی به فضاهای بزرگ‌تر و اتاق‌های متعدد استفاده کرد. تنها نقطه‌ ضعف این است که شما به فضای خارجی کافی برای داشتن یک واحد خارجی برای هر واحد داخلی نیاز دارید.

بااین‌حال، انجام این کار مزایایی دارد. اولا، اغلب ارزان‌تر از نصب یک سیستم مرکزی است، و ازآنجایی‌که هر سیستمی مستقل است، اگر یک واحد خراب شود، بقیه کاملا فعال می‌مانند. اگرچه آن‌ها ارزان‌ترین نوع تهویه مطبوع هستند، اما سیستم‌های تک اسپلیت سیستم‌های موثر و کم‌مصرف هستند. تطبیق‌پذیری آن‌ها، این دستگاه‌ها را برای انواع برنامه‌ها عالی می‌کند و در بین مشاغل کوچک بسیار محبوب هستند.

سیستم مولتی اسپلیت

مولتی اسپلیت دقیقا به همان روش تک اسپلیت کار می‌کند، اما بسته به مدل، می‌توانید تا ۹ واحد داخلی را به یک واحد خارجی متصل کنید. آن‌ها بیشتر در مکان‌هایی مانند رستوران‌ها، مطب‌ها، اتاق‌های عمل و مغازه‌ها استفاده می‌شوند. همیشه ترجیح داده می‌شود که یونیت‌های بیرونی کمتری داشته باشید، به‌خصوص اگر فضای کافی ندارید یا می‌خواهید ظاهر بیرونی ساختمان خود را حفظ کنید. این به مولتی اسپلیت ها مزیت متمایزی نسبت به چندین اسپلیت تکی دارند.

نکته دیگر این است که شما محدود به استفاده از یک نوع یونیت داخلی نیستید. اگر می‌خواهید، می‌توانید هر ترکیبی از واحدهای تهویه مطبوع دیواری و سقفی را به همراه یک پرده هوا بر روی در ورودی داشته باشید. با این‌ حال، سیستم‌های چند اسپلیت کمی پیچیده‌تر هستند و نیاز به لوله‌کشی بیشتری نسبت به چندین اسپلیت دارند. نصب این سیستم‌ها گران‌تر و مدت‌زمان بیشتری طول می‌کشد. در نهایت، بهترین راه‌حل به چیدمان ساختمان شما و ظرفیت گرمایش و سرمایش موردنیاز شما بستگی دارد.

صنعتیVRF یا VRV

VRF مخفف جریان متغیر مبرد است، درحالی‌که VRV مخفف حجم مبرد متغیر است. ممکن است گیج‌کننده به نظر برسد اما آن‌ها دقیقا همان معنی را دارند. تهویه مطبوع VRF/VRV بهترین راه‌حل برای کاربردهای متوسط ​​تا بزرگ، از جمله هتل‌ها، فضاهای خرده‌فروشی، دفاتر بزرگ‌تر و ساختمان‌های با کاربری چندمنظوره و سالن‌های صنعتی هستند. این سیستم‌ها بسیار کارآمد، قابل‌اعتماد و کنترل آسان هستند و می‌توانند نیازهای کامل گرمایش و سرمایش ساختمان‌های بزرگ‌تر را برآورده کنند. آن‌ها همچنین با کاهش زمان نصب ارائه می‌شوند که اختلال را به حداقل می‌رساند.

دو نوع سیستم VRF/VRV وجود دارد، پمپ حرارتی و بازیابی حرارت. سیستم‌های پمپ حرارتی VRF/VRV می‌توانند گرمایش یا سرمایش ساختمان را در هر زمان معین فراهم کنند و آن‌ها را برای مناطق با پلان باز ایده آل می‌کند. یونیت‌های داخلی سیستم VRF کاملا شبیه به فن کویل ها هستند؛ با این تفاوت که بجای آب، مبرد درون لوله‌های کویل جریان پیدا می‌کند.

سیستم‌های بازیابی گرما VRF/VRV قادرند گرمایش و سرمایش هم‌زمان مناطق مختلف را به‌طور هم‌زمان فراهم کنند و آن‌ها را برای ساختمان‌هایی با تعداد زیادی اتاق مجزا عالی می‌کند. کارآمدترین سیستم‌های تهویه مطبوع تجاری، گرمای تلف‌شده را از اطراف ساختمان بازیابی می‌کنند و از آن برای گرم کردن اتاق‌های دیگر و آب گرم استفاده می‌کنند. سیستم‌های بازیابی گرما نیز انعطاف‌پذیرتر هستند، زیرا شما می‌توانید یک اتاق را گرم کنید درحالی‌که اتاق دیگر را خنک‌ کنید.

بهترین مکان نصب کولر گازی در سالن های صنعتی

قبل از آنکه به بهترین مکان نصب کولر گازی صنعتی بپردازیم ابتدا باید مشخص کنیم کجاها نباید این دستگاه‌ها را نصب کرد تا از اتلاف هزینه و انرژی جلوگیری شود:

 • از قرار دادن یونیت بیرونی تاسیسات هوای مرکزی در مکانی با نور مستقیم خورشید زیاد خودداری کنید. اگر یونیت بیرونی شما همیشه در معرض نور خورشید است، باید سخت‌تر تلاش کند تا دمای هوا را که در سالن شما به گردش درمی‌آید کاهش دهد و قبوض برق شما افزایش می‌یابد.
 • یونیت بیرونی را از مناطقی که گرد وغبار می‌گیرد یا زباله‌های محوطه جمع می‌شود دورنگه دارید . برگ‌ها، چوب‌ها و سایر زباله‌ها می‌توانند در یونیت بیرونی قرار بگیرند و باعث آسیب به فن دمنده و حتی مسدود شدن مجاری نصب هوای مرکزی شما شوند.
 • سعی کنید واحد بیرونی را بدون محافظ رها نکنید. هرکسی می‌توانند با خراب کردن سیستم به آن آسیب بزنند. نصب یک واحد خارجی را در مکانی در نظر بگیرید که بتوانید به‌ راحتی آن را حصار بکشید.
 • از نصب پنل داخلی اسپلیت در منطقه‌ای با دسترسی محدود خودداری کنید. کولر گازی صنعتی احتیاج به تعمیر و نگهداری دارد برای آسان‌تر کردن کار و کاهش هزینه‌های نیروی کار، کولر گازی خود را در منطقه‌ای قرار دهید که بتوانند به‌راحتی به آن دسترسی پیدا کنند و در آن کار کنند.
 • پنل داخلی کولر گازی صنعتی خود را از تجهیزات الکترونیکی حساس دور نگه‌ دارید. احتمالا هرازگاهی مقدار کمی آب در اطراف یونیت داخلی می‌چرخد. از قرار ندادن تاسیسات هوای مرکزی و پنل داخلی آن در نزدیکی سیستم‌ها یا وسایل الکترونیکی اطمینان حاصل کنید که این آب به هیچ‌یک از اشیاء دیگر در سالن شما واکنش نامطلوب نخواهد داشت.

کولر گازی

مقایسه کولرهای گازی و آبی صنعتی

 1. قیمت
  اگر فقط قیمت برای شما مهم است ، کولر گازی صنعتی گران است. اگر بودجه کمی دارید، بهتر است به سراغ کولر آبی بروید.
 2. فضا و مصرف برق
  نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، فضا و مصرف برق است. کولر گازی صنعتی برق زیادی مصرف می‌کنند که به این معنی است که قبض برق شما بالاتر خواهد بود. بااین‌حال، با کولرهای آبی، می‌توانید هزینه‌ها را تا ۸۰٪ کاهش دهید.
 3. تعمیر و نگهداری
  تعمیر و نگهداری نکته دیگری است که باید در هنگام فکر کردن به تهیه کولر گازی صنعتی یا کولر آبی در نظر بگیرید.
 4. عملکرد
  کولرهای آبی، آب‌خنک را می‌گیرند، آن را از لایه‌های جاذب مرطوب عبور می‌دهند و هوا را خنک می‌کنند. باید آن‌ها را تا حد ظرفیت با آب پر باشند تا بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. از سوی دیگر، کولر گازی از یک خنک‌کننده شیمیایی برای تهویه هوا و تغییر دمای آن استفاده می‌کند. برخلاف کولرهای آبی که به‌سادگی هوا را تا حدی خنک می‌کند، کولر گازی صنعتی با فراهم کردن امکاناتی برای سفارشی‌سازی دما و رطوبت، هوای مطبوع را مطلوب‌تر می‌کند.
 5. آب‌وهوا
  کولرهای آبی واقعا در آب‌وهوای مرطوب خوب کار نمی‌کنند. زیرا آن‌ها دقیقا این‌گونه طراحی‌شده‌اند. کولر گازی صنعتی کلا داستان متفاوتی دارد. آن‌ها در شرایط مرطوب کاملا مطلوب هستند.
 6. تأثیر بر محیط‌زیست
  کولرهای آبی با عبور هوای گرم از آن‌ها هوا را خنک می‌کنند. اما مدل‌های کولر گازی صنعتی از CFL برای خنک‌کننده استفاده می‌کنند که برای محیط‌زیست مضر است. هوای گرم پمپ شده توسط کمپرسور در فضای باز آزاد می‌شود و هوای خنک از داخل دستگاه به داخل سالن می‌آید. این امر باعث می‌شود کولر گازی صنعتی نسبت به همتایان آبی خود بسیار کمتر سازگار با محیط‌زیست باشد.

مزیت های کولر گازی صنعتی

 • یکی از مهم ترین مزیت های مهم کولر گازی صنعتی، ایجاد هوای خنک و مطبوع به طور یکنواخت می باشد. زمانی که هوا گرم از محیط گرفته و سپس هوای سرد از طریق یونیت داخلی به محیط منتقل می شود؛ آن وقت محیط مورد نظر در تمامی بخش های به طور کامل یکنواخت خنک می شود.
 • از دیگر مزیت های کولر های صنعتی، سرعت در خنک سازی محیط مورد نظر می باشد. که این ویژگی در سیستم های دیگر، دیده نمی شود. به طور مثال زمانی پیش می آید که باید محیط صنعتی در کمترین زمان ممکن خنک شود؛ که این فقط از پس کولر های گازی صنعتی بر می آید.
 • از مزیت های کولر های صنعتی می توان به میزان سرمادهی بالا است که در سیستم های خنک کننده دیگر مثل کولر آبی و فن ها میزان بازدهی و سرماسازی کمتر از کولر گازی صنعتی اشاره داشت.
 • قدرت پرتاب باد بالا، از دیگر ویژگی های مثبت کولر های صنعتی می باشد. این ویژگی سبب بازدهی بالا، خنک سازی محیط به طور یکنواخت و مصرف کم انرژی می شود.
 • با استفاده از کولر گازی، می توان میزان سرماسازی و رطوبت را کنترل کرد. در سیستم های دیگر این امکان به بهترین شکل ممکن وجود ندارد.
 • یکی دیگر از مزیت هایی که کولر های بزرگ صنعتی را بسیار پرطرفدار کرده است؛ عدم ایجاد صدای اضافه می باشد. در سیستم های خنک کننده دیگر مثل چیلر، کولر آبی صنعتی و حتی فن های صنعتی شاهد ایجاد سرو صدای اضافی هستیم.
 • یکی دیگر از مزیت های مهم کولر های گازی بزرگ می توان به، امکان تعبیه فیلتر تصفیه هوا اشاره داشت. با نصب یک فیلتر مناسب می توان هوای بسیار مطلوبی ایجاد شود. که این ویژگی سبب استفاده بیشتر از کولر گازی صنعتی در محیط های بزرگی که به هوای تمیز و پاک بیشتری نیاز دارند، شده است.
 • نصب کولر گازی هیچ محدودیتی ندارد. شما می توانید کولر صنعتی را در یک جا یا نقاط مختلف کارخانه به خصوص در قسمت هایی از کارخانه که نیاز به خنک سازی و تهویه‌ی مناسب دارند نصب کنید.
 • کولر گازی بزرگ بر خلاف کولر آبی صنعتی نیازی به آب ندارد و به دلیل داشتن سیستم تبرید؛ این امر در کشورهایی با بحران کم آبی بسیار مهم است.
فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.