ترانکینگ چه مزیتی نسبت به داکت دارد؟

ترانکینگ چه مزیتی نسبت به داکت دارد؟

عموم مردم به هنگام ساخت و یا نوسازی محیط مسکونی، اداری و یا صنعتی برای سیم ها و کابل های به کار گرفته شده در طول مسیر سیستم شبکه نیاز به ابزاری دارند که عموما به صورت دقیق نام و کاربردهای این ابزار را نمی دانند. معمولا ابزاری که برای پوشاندن سیم و کابل و نظم دهی به آن ها شناخته می شود داکت است و در اغلب اوقات ابزارهای داکت و ترانکینگ معادل هم و به جای هم مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتی که این دو ابزار هرچند کاربرد مشترک دارند اما متفاوت هستند.

ترانکینگ چیست؟

از انواع ترانکینگ نیز برای مدیریت کابل، سامان‌دهی و محافظت از سیم‌ها و کابل‌ها می‌شود. سیستم‌های ترانکینگ برای محافظت از کابل‌ها در برابر صدمات احتمالی و مرتب کردن سیم‌ها کاربرد زیای دارند. ترانکینگ به شکل محفظه‌ای مربعی یا مستطیلی است که در آن لولاها یا دریچه‌هایی تعبیه شده تا در صورت نیاز دسترسی آسان به کابل‌ها میسر می‌شود. ترانکینگ نیز برای پنهان کردن کابل و سیم مورد استفاده قرار می‌گیرد و با استفاده از آن می‌توانید نظم خاصی به خانه و محل کارتان ببخشید. ترانکینگ به صورت گسترده در محیط‌های مختلف مانند خانه‌ها، هتل‌ها و بیمارستان‌ها استفاده می‌شود. سیستم‌های ترانکینگ کابل برق برای توزیع جریان‌های بالا در ساختمان‌ها و همچنین اتصال دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف مناسب هستند. ترانکینگ برای مواقعی که تعداد زیادی کابل برق وجود دارد بهترین انتخاب است.

سیستم ترانکینگ کابل برق با محافظت از کابل‌ها در برابر صدمات احتمالی یا آسیب حیوانات، طول عمر کابل‌ها را افزایش داده و موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. استفاده از ترانکینگ در فضای باز و مصارف خارجی نیز مناسب بوده و مزایای زیادی در محیط‌های صنعتی دارد. اصلی‌ترین کاربرد ترانکینگ، پنهان نگه‌داشتن سیستم‌های کابل‌کشی است. به کار بردن ترانکینگ باعث می‌شود سیم‌کشی‌ها و کابل‌‌ها ظاهر و نظم بهتری داشته و مدیریت کابل‌ها به درستی انجام شود. استفاده از ترانکینگ، نظم خاصی به سیم‌کشی‌ها بخشیده و مدیریت صحیح کابل‌ها را امکان‌پذیر می‌کند.

انواع ترانکینگ

 • ترانک دیواری: از این تجهیزات اغلب در ساختمان ها و اداره ها استفاده می شود.
 • ترانک دفنی: این نوع ترانک به صورت توکار و دفنی مورد استفاده قرار می گیرد. محل نصب این نوع ترانک اغلب زیر سقف های کاذب است و بیشتر در سیستم های فشار قوی و فشار ضعیف، تلفن و شبکه استفاده می شود.
 • ترانک ستونی: در اتاق های همایش، سالن های کنفرانس، محیط های آموزشی و … از این ترانک استفاده می شود.

مزیت استفاده از ترانکینگ

مدیریت کابل: ترانکینگ مدیریت کابل ها را راحت تر می کند.

 1. محافظت از کابل: Trunking از پوسیدگی، خوردگی، وارد شدن ضربه، فشار و … به کابل ها جلوگیری می کند.
 2. ماژولار بودن: ترانکینگ از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. بر روی این تجهیزات می توان از کلید و پریز شبکه و … نیز استفاده کرد.
 3. سیم کشی کابل برق و شبکه: گاهی نیاز است کابل های برق و شبکه کنار هم قرار بگیرند. برای کاهش دادن میزان نویز دریافتی، کابل های شبکه داخل ترانک قرار می گیرند.
 4. نصب پارتیشن: وقتی در یک مجموعه تعداد کابل ها زیاد شود، امواج الکترومغناطیسی نیز افزایش پیدا می کند. به کمک ترانینگ و نصب پارتیشن می توان تمامی کابل ها را از هم جدا کرد. داخل این تجهیزات محل هایی جهت نصب پارتیشن در نظر گرفته شده است.

تراکینگ

داکت چیست؟

داکت‌ نوعی کانال‌ سیم‌کشی مستحکم از جنس پلاستیک یا فلز است که معمولا از آن به‌ عنوان مسیری برای کابل‌ها و سیم‌ها و به‌صورت محفظه‌های الکتریکی استفاده می‌شود. داکت‌ها به همراه مجاری سیم، سیم‌های هادی و حامل‌های کابل، اجزای اصلی سیستم مدیریت کابل را تشکیل می‌دهند. از داکت برای سامان‌دهی و محافظت از کابل‌ها در تأسیسات ساختمانی داخلی و نیز در تابلوهای برق استفاده می‌شود. ساختار متخلخل داکت، برش آن را راحت‌تر کرده و مدل‌های مختلف آن برای مصارف متنوع در بازار موجود هستند. هدف کلی از کاربرد داکت ایجاد یک مسیر مشخص و محافظت‌شده برای سیم‌ها و کابل‌ها است. داکت از کابل‌ها در برابر رطوبت یا مواد شیمیایی و حیوانات جونده نیز محافظت می‌کند.

تفاوت داکت و ترانکینگ

تفاوت جنس آن‌ها با یکدیگر
جنس داکت و ترانکینگ بستگی به شرکت تولید‌کننده دارد ولی به طور کلی ترانک نسبت به داکت دارای ماندگاری و ایستادگی بیشتری است. تنوع در تولید ترانک بسیار زیاد است به‌ گونه‌‌ای که برخی از آن‌ها در برابر آتش‌سوزی یا آب مقاومت بالایی دارند و به هیچ وجه آسیبی به آن‌ها نمی‌رسد ولی در داکت این ویژگی وجود ندارد علاوه بر این در ساخت ترانک‌ها از موادی استفاده می‌شود که پایداری آن‌ها را افزایش می‌‌دهد.

یکپارچه سازی و منظم بودن
یکی از خصوصیات ترانک‌ها این است که پریز برق، تلفن و شبکه در آن جایگذاری می‌شود این ویژگی باعث کامل بودن و نظم در زیر ساخت‌ها می‌شود. به دلیل اینکه اندازه داکت کوچک است این مزیت را ندارد و تنها برای قرار دادن سیم‌ها و کابل‌ها از آن استفاده می‌شود.

نصب و راه اندازی آسان
در انتهای ترانک ابزاری برای وصل کردن و بست وجود دارد همچنین شامل اجزایی مانند: سه راهی، زاویه داخلی و خارجی است که باعث نصب و راه اندازی آن در کم ترین زمان ممکن می‌شود.

هزینه نصب و راه اندازی
با‌توجه به مزیت‌های زیادی که ترانک دارد و کارایی بالای آن دارای قیمت زیادی است. کیفیت و ظاهر ترانک بسیار بالا می‌باشد به همین دلیل هزینه نصب و راه اندازی آن نسبت به داکت بیشتر می‌باشد. توجه داشته باشید که هزینه نصب و اجرای ترانک و داکت به صورت متری حساب می‌شود. یکی از تفاوت‌های داکت و ترانکینگ این است که در ترانکینگ می‌توان سیم و کابل‌های زیادی تعبیه کرد در حالی که داکت حجم کمتری دارد.

مزیت های ترانک نسبت به داکت

 • یکی از مزیت‌های ترانکینگ این است که دارای جنس PVC می‌باشد به همین دلیل در برابر عوامل محیطی و فیزیکی مقاومت بسیار زیادی دارد.
 • ترانکینگ انعطاف پذیری زیادی دارد و به آسانی می‌توانید مکان آن را جا‌به‌جا کنید و تعداد پریزها یا کلید‌ها را افزایش دهید.
 • به آسانی می‌توان آن را کنترل و مرتب کرد.
 • کابل‌‌ها و سیم‌‌ها در آن به مدت زیادی دوام دارند و هیچ گونه آسیبی به آن‌ها نمی‌رسد.
 • در برابر ضربات و دیگر عواملی که باعث زدگی یا پوسیدگی می‌شوند مقاوم است.
 • با توجه به طراحی داخلی مکان مورد نظر می‌توانید رنگ آن را انتخاب کنید.
 • به صورت همزمان می‌توانید سیم‌کشی‌های زیادی در آن انجام دهید.
فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.