پولیفت چیست و چه کاربردی دارد؟

پولیفت چیست و چه کاربردی دارد؟

انجام بعضی کارها مثل جابه‌جایی اجسام سنگین خصوصاً در جهت عمودی (یعنی کشیدن آن‌ها به پایین یا بالا) و یا بسته‌بندی اشیا و اجسام بزرگ که حجیم و سنگین هستند به راحتی امکان‌پذیر نیست و باید از ابزار کمکی مناسب جهت انجام چنین کارهایی کمک گرفت. این ابزار پولیفت نام دارد. پولیفت ابزاری است که با استفاده از یک زنجیر فولادی با ضخامت بالا در جابه جایی اجسام سنگین در جهت عمودی و یا کشیدن آن ها در یک راستای دلخواه به شما کمک می کند. با نصب پولیفت به اجسام مورد نظر، امکان جابه جایی و انتقال آن ها به مکان دیگر فراهم خواهد شد. این انتقال به کمک دسته متحرکی که برای این ابزار تعبیه شده امکان پذیر شده است.

ساختار پولیفت چیست؟

در جابه‌جایی اجسام در جهت‌های مختلف از پولیفت به عنوان یک اهرم دستی استفاده می‌شود که امکان استفاده در زوایای مختلف را نیز فراهم می کند. یکی از تفاوت‌های اصلی این ابزار با قرقره در این است که پولیفت‌ها با دارا بودن حالت خنثی به زنجیر امکان می‌دهند که آزادانه بچرخد و اجسام را با سرعت بیشتری جابجا کند. پولیفت‌ها در دو مدل تک قلاب و دو قلاب تولید می شوند و برای جابه‌جایی می‌توانند از زنجیر استاندارد یا زنجیر غلتکی استفاده کنند. از انواع تک قلاب این ابزار معمولاً برای اجسامی تا وزن ۳ تن استفاده می‌شود و مدل دوقلاب برای بارهایی تا وزن ۶ تن کاربرد دارد.

کاربرد پولیفت

ابزار پولیفت برای بلند کردن بارهای سنگین به‌صورت عمودی استفاده می‌شوند و این درحالی‌ است که سرعت الزام کلیدی در این وسایل نیست، اما دقت در آن‌ها مهم است. آن‌ها می‌توانند با خیال راحت و آسان فقط توسط یک نفر مورداستفاده قرار گیرند، مانند اینکه مکانیک بخواهد موتور را به‌دقت در خودرو قرار دهد، یا اگر ماشین نیاز به بیرون کشیدن از یک نقطه خطرناک دارد، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. از این ابزارها در کارخانه‌ها برای بلند کردن اجسام به داخل و خارج از تسمه‌ نقاله استفاده می‌شود و می‌توان از آن‌ها در ساخت‌وساز برای بلند کردن ایمن بارهای سنگین به سطوح بالا استفاده کرد.

به دلیل قابلیت بلند کردن، پولیفت‌ها Chain Blocks معمولا در گاراژهایی استفاده می‌شود که می‌توانند موتورها را به‌راحتی از اتومبیل خارج کنند. ازآنجاکه می‌توان آن‌ها را توسط یک نفر اداره کرد، ابزار پولیفت یک راه فوق‌العاده کارآمد برای تکمیل مشاغل است که ممکن است بیش از دو کارگر به آن نیاز داشته باشند.

پولیفت‌ها همچنین در کارگاه‌های ساختمانی که می‌توانند بارها را به سطوح بالاتر حمل کنند و همچنین در کارخانه‌های خط مونتاژ برای بلند کردن وسایل خودروها از زمین به کار می‌روند. پولیفت‌ها دارای ظرفیت‌های مختلفی هستند که آن‌ها را برای طیف وسیعی از عملیات مناسب می‌کند.

بخش های مختلف پولیفت

یک ابزار پولیفت شامل یک زنجیر بلند، یک زنجیر دستی و یک قلاب چنگک است. اکثر پولیفت ها با استفاده از برق کار می‌کنند، اما از پولیفت دستی نیز می‌توان استفاده کرد. ابتدا، پولیفت باید از طریق قلاب چنگک به بار متصل شود. سپس هنگامی‌که زنجیر دستی کشیده می‌شود، زنجیر چفت خود را روی چرخ محکم می‌کند و یک حلقه در داخل مکانیزم ایجاد می‌کند و باعث ایجاد کششی می‌شود که بار را از زمین بلند می‌کند.

با استفاده از دستگاه ایمنی و فشار دادن لغزنده می‌توان ضامن توقف انتهای زنجیر را طوری تنظیم کرد که در هر نقطه از زنجیر حرکت کند. هنگامی‌که رها می‌شود، روی زنجیر قفل می‌شود و قفل ایمنی در صورت وجود نقص، زنجیر را از حرکت در بالابر باز می‌دارد. پولیفت بالابر دستی، کوچک به نظر می‌رسد، اما از بیش از ۷۰ قسمت ساخته‌شده است که عمدتا توسط زنجیر چرخ، زیپ، چرخ‌دنده، زنجیر بالابر و قطعات اصلی قلاب صنعتی بالا / پایین ساخته‌شده است.

پولیفت

روش انتقال در پولیفت عموما گیربکس دنده ای است که در حال حاضر گسترده‌ترین راه انتقال اجسام است. پولیفت دارای اهرمی است که این اهرم عملیات چرخاندن زنجیر را انجام می دهد، و باری را که به قلاب متحرک وصل شده است را به سمت پولیفت می کشد. زنجیر نیز نیروی دست انسان را منتقل کرده باعث انتقال کالا می شود.

مراقبت‌های حین استفاده از پولیفت

همه کسانی که از پولیفت استفاده می‌کنند باید دفترچه راهنمای این ابزار را مطالعه کنند تا با ساختار وسیله و همین‌طور روش‌های استفاده از آن آشنا شوند.

 • در حین استفاده از این ابزار همواره باید از یک پایه ثابت استفاده کرد و تا جایی که لازم است، آن را ایمن نمود.
 •  عدم استفاده از پولیفت برای جابجایی افراد، بار اضافه و مواردی که ممکن است خطر آفرین باشند.
 • قبل از جابه‌جایی بار یا اجسام، مطمئن شوید که پولیفت شرایط مناسبی دارد و از عهده انجام کار برخواهد آمد.
 • مرتب زنجیر را روغنکاری نموده و مراقب باشید که بر اثر قرار گیری در معرض آلاینده‌های مختلف مثل جرقه‌های جوشکاری آسیب نبیند.
 •  هرگز از زنجیر بار به عنوان پایه‌ای برای جوشکاری استفاده نکنید و مراقب باشید که الکترودهای جوشکاری (در حالت آماده به کار) با آن برخورد نکنند.
 • هرگز از زنجیر آسیب دیده یا پیچ خورده برای انتقال و جابه‌جایی بار استفاده نکنید و سعی نکنید که با کشیدن طول آن را افزایش دهید.
 • همیشه از زنجیر مناسب استفاده کنید و مطمئن شوید که بار به قلاب وصل شده است.
 • قبل از جابه جایی بار، زنجیر را به دقت بررسی کنید و به عنوان تست، بار را حدود ۱۰ سانتیمتر بالا و پایین ببرید تا مطمئن شوید تعادل برقرار است و مشکلی در حین جابه‌جایی پیش نخواهد آمد.
 • هرگز باری بیشتر از میزان بار مجاز و استاندارد را با پولیفت جابه‌جا نکنید.
 • در هنگام جابه‌جایی بار دقت کافی به خرج داده و تا رسیدن بار به مقصد مراقب باشید که جابه‌جایی بار با مشکل مواجه نشود.
 • به طور مداوم پولیفت را بازرسی کنید و در صورتی که خراب یا غیر عادی به نظر می‌رسید از آن استفاده نکنید.
 • اگر تخصص و مهارت کافی برای تعمیر و یا بهبود عملکرد وسیله ندارید، این کار را انجام ندهید.
 • در تعمیر پولیفت همواره از قطعات اصلی استفاده کنید و مواظب باشید که هیچ وقت نام پلاک کثیف یا غیر قابل مشاهده نشود.
 • مطمئن شوید که زنجیرها به هم نپیچیده‌اند و پولیفت مورد استفاده‌قدرت کافی برای حمل بار مورد نظر را دارد.
 • حمل بار یا اجسام به کمک دو پولیفت اصلاً توصیه نمی‌شود، اما اگر چاره‌ای نداشتید و مجبور به انجام چنین کاری بودید باید دقت فراوانی به خرج داده و مراقب باشید که ظرفیت، زاویه و سرعت در هر دو وسیله برابر باشد.
 • در انتهای کار این ابزار را درون جعبه مخصوص خود قرار دهید و مکانی را برای آن در نظر بگیرید که نه تنها ضربه ای به پولیفت وارد نگردد، بلکه دچار زنگ زدگی و خوردگی نشود.
فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.