اره پروفیل بر چیست و چه کاربردی دارد؟

اره پروفیل بر چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه در دنیا پروفیل ها نقش مهمی را در صنایع مختلفی همچون حمل و نقل، کشتیرانی، ساختمان سازی، هوافضا، خودرو و بسیاری صنایع مهم دیگر ایفا می‌کنند. این محصول با داشتن مزیت‌هایی مانند وزن کم و استحکام بیشتر کاربرد گسترده‌تری داشته و کار را برای صنعت‌گران بسیار آسان کرده است. پروفیل‌ در سه نوع سبک، نیمه سنگین و سنگین دسته بندی می‌شوند که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند.

پروفیل بر چیست؟

پروفیل بر در دسته‌ی ابزار آلات برقی قرار می‌گیرد و به علت قدرت بیشتر آن نسبت به فرزها در صنعت ساختمانی بسیار محبوب است، زیرا کار با فرز آهنگری هنگام برش بعضی پروفیل‌ها بسیار دشوار بوده و کار را برای کاربر سخت خواهد کرد اما پروفیل بر سخت‌ترین نوع پروفیل را به راحتی برش می‌زند.

پروفیل بر‌ با توجه به کاربردی که دارد در دو دسته طبقه‌بندی می‌شود. مدل‌هایی که بیشتر در صنعت ساختمان کاربرد دارند و برای انواع درب و پنجره استفاده می‌شوند و نوع صنعتی که در صنایع بزرگ کاربرد دارد. پروفیل بر از چند قطعه اصلی یعنی موتور، بازوی متحرک، دیسک برش و گیره‌ی نگهدارنده تشکیل شده است. این اره با دقت بسیار بالا برش را در زوایای مختلف در جهت چپ و راست انجام می‌دهد.

کاربرد اره پروفیل بر

کاربرد و خرید اره پروفیل بر می تواند به کسب و کار شما کمک فراوانی نماید، کاربرد اصلی اره پروفیل بر برای برش فلزات است البته که می توانیم با بهره گیری از اره پروفیل بر چوب و پروفیل را نیز برش دهیم البته که به تیغه های مخصوص به خود نیازمند اند. از دستگاه اره پروفیل بر میتوان در موارد مختلفی که نیاز به برش فلزات با قطر کم و زیاد داریم بهره بگیریم.

اره پروفیل بر کاربرد های گسترده ای در صنایع گوناگونی همچون: صنعت خودرو سازی، صنعت راه سازی، صنعت ماشین آلات صنعتی و صنعت ساختمان سازی اشاره نمود. یکی از نکاتی که هنگام استفاده از اره پروفیل بر باید حتما به آن توجه کنید. رعایت نکات ایمنی است.

انواع تیغه پروفیل بر

پروفیل بر ها را بر اساس تیغه می توان به سه دسته آهن بر، آلومنیوم بر و فلز بر تقسیم کرد. هنگام استفاده از پروفیل بر باید به نوع فلزی که قرار است برش خورده شود دقت کرد و مناسب با آن تیغه پروفیل بر را انتخاب کرد. انتخاب اشتباه تیغه ممکن است به موتور پروفیل بر آسیب بزند و موجب کاهش طول عمر دستگاه شود.

نکات ایمنی کار با پروفیل بر

 1. در قدم اول پوشیدن لباس مناسب، استفاده از عینک مخصوص، دستکش و استفاده از گوشی‌های ایمنی از مهم‌ترین نکات ایمنی محسوب می‌شود. هم‌چنین استفاده از ماسک برای جلوگیری از ورود گرد و خاک ضروری است.
 2. چک کردن سیستم برقی کارگاه و دستگاه قبل از شروع به کار به آرامش خاطر شما حین کار کمک خواهد کرد. در صورتی که پریز برق از دستگاه دور است بهتر است قبل از شروع سیمی بلند تهیه کنید.
 3. بر روی تمامی سنگ‌های برش اطلاعات دقیقی درباره‌ی میزان سرعت قابل استفاده و مواردی که با توجه به جنس قطعه کار ضروری است ذکر شده که بهتر است قبل از شروع کار مطالعه شود؛ زیرا در بعضی موارد در صورت طولانی شدن زمان برش باید چندین بار قطعه کار را از تیغه جدا کرد تا مانع داغ شدن احتمالی آن شوید.
 4. از سالم بودن دستگاه، سنگ برش، شفت و تمامی‌ پیچ‌ها قبل از شروع کار اطمینان حاصل کنید.
 5. پروفیل بر دارای دیسک گردان خطرناکی است که بهتر است دست خود را تا جای ممکن از آن دور نگه دارید.
 6. برای تکان نخوردن قطعه کار در حین برش بهتر است آن را توسط گیره‌ی دستگاه محکم کنید.
 7. گارد محافظ پروفیل بر را چک کرده و هرگز آن را جدا نکنید.
 8. در صورت شنیدن صدایی ناهنجار یا کاهش سرعت سنگ ساب یا ایستادن آن، سریعاً دستگاه را از برق جدا کنید.
 9. استفاده از پروفیل بر برای برش سطوح دیگری مانند آلومینیوم، بتن یا مواد دیگر باعث کندی آن شده و برای برش‌های دیگر شما را دچار مشکل خواهد کرد.
 10. هنگامی که پروژه سنگین است و شما احتیاج به استفاده‌ی طولانی مدت از دستگاه دارید به منظور جلوگیری از سوختن سیم‌پیچ بهتر است هر از چندگاهی آن را خاموش کنید.
 11. بعد از کندی و خرابی تیغه حتماً آن را تعویض کنید زیرا در صورت کندی یا شکستگی به شما آسیب خواهد رساند.

 پروفیل بر

اجزای اصلی اره پروفیل بر

همانند هر ابزار دیگری، اره های پروفیل بر نیز از اجزای گوناگونی تشکیل شده اند. این اجزا سبب می شود تا مکانیزم کار با اره پروفیل بر به درستی صورت پذیرد. ابزاری که در تمامی دستگاه های برقی، شارژی و بادی مشترک است، موتور می باشد که بسته به نوع دستگاه انرژی الکتریکی را به انرژی حنبشی بدل می سازد تا دستگاه به کار خود ادامه دهد.

 1. موتور: همانطور که پیشتر نیز ذکر شد اصلی ترین بخش موجود در یک دستگاه برقی، موتور آن است و پروفیل بر نیز از این قاعده مستثنی نیست. توان موتور و قدرت آنن رابطه ای مستقیم دارند و این بدین معناست که هنگام مطالعه کاربرد و خرید اره پروفیل بر باید به توان موتور توجه ویژه ای داشته باشید و آن را دقیقا مطابق با نیاز خود انتخاب نمایید. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هرچه موتور قدرتمند تر باشد جای بیشتری را اشغال نموده و همچنین وزن بیشتری نیز دارد. اما در عوض توانایی بالایی در قطعه قطعه کردن و بریدن فلزاتی با قطر بالا دارد.
 2. گیره: گیره را نیز جزو مهم ترین بخش های یک اره پروفیل بر برشمردیم چرا که یکی از کاربردی ترین اجزای موجود در یک پروفیل بر است. دقت در کار یکی از مهم ترین بخش هاست چرا که هیچکس دوست ندارد برش هایی نا منظم و غیر یکنواخت ایجاد کند چرا که تنها مصالح موجود بلا استفاده میشوند. گیره تیغه پروفیل بر را محکم نگاه میدارد و سبب حرکت درست تیغه بر اساس قدرت و توان موتو می شود.
 3. تیغه: حال به بخش همواره متحرک این دستگاه رسیدیم. در واقع همان نقطه ای که به واسطه آن برش های سطحی و عمیق ایجاد میشوند. تیغه اره پروفیل بر برای برش فلزات بهینه شده است و میتوانید با توجه به نوع فلز و سختی و ضخامت آن، مناسب ترین تیغه را برای برش و ایجاد برش در فلز استفاده نمایید. هر مقدار تیغه انتخابی سخت تر و مقاوم تر باشد میتواند فلزات ضخیم تری را برش دهد.

نحوه کار با پروفیل بر

 • در مرحله اول می بایست اطمینان حاصل کرد که اره در شرایط مناسبی قرار دارد و قادر به برش پروفیل می باشد، برای این منظور بهتر است پایه ی گیره اره ، کابل و سوئیچ را بررسی کنید.
 • همیشه متناسب با محیط کار خود سیم برق دستگاه پروفیل بر را کوتاه و بلند کنید، چرا که بریده شدن این سیم ممکن است خطرات بسیار زیادی برای شما و اطرافیانی که نزدیک دستگاه قرار دارند داشته باشد.
 • استفاده از تجهیزات ایمنی مانند عینک، دستکش و لباس کار مانع از صدمه رسیدن به شما توسط قطعات برش خورد توسط دستگاه می شود، لذا قبل از کار حتما موارد ایمنی را رعایت نموده و ایمنی خود را حفظ نمایید.
 • قبل از شروع برش حتما محل برش بر روی قطعه پروفیل را با ماژیک مشخص نموده و به ضخامت پروفیل برای تخمین زمان برش دقت نمایید، در صورتی که مدت زمان برش زیاد بود به منظور جلوگیری از داغ شدن محل کار چندین بار آن را از تیغه جدا کرده و مجددا شروع به برش نمایید.
 • یکی از نکات مهم استفاده از پروفیل بر عدم استفاده این ابزار بر روی سطوح بتنی، فولادی، سیمانی و حتی آلیاژ آلومینیومی است، اگر چه دستگاه پروفیل بر توانایی برش این جنس از کار ها را دارد اما به دلیل اینکه ماموریت اصلی این دستگاه برش پروفیل است برش سایر مواد آن را کند کرده و ممکن است در برش های بعدی باعث صدمه رسیدن به کاربر شود.
 • همچنین به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاه حین کار نباید به صورت مکرر از آن استفاده نمود و می بایست به مدت کوتاهی به آن استراحت بدهیم تا مانع از سوخته شدن سیم پیچ موتور آن گردد.
 • به هیچ عنوان از ضربه زدن به دستگاه به منظور راه اندازی یا رفع گیر آن استفاده ننمایید و از قرار دادن وسایل سنگین بر روی گیره ی آن به شدت خود داری کنید.
 • در پایان عملیات برش تیغه را تمیز کرده و در جایگاه مخصوص خود قرار دهید.
 • از عدم اتصال دو شاخه دستگاه به برق بعد از پایان کار اطمینان حاصل نمایید.
 • تیغه های دستگاه هر چند مدت باید تعویض شوند، این تیغه ها به هیچ عنوان قابلیت تیز شدن مجدد را ندارند.
 • تیغه های آسیب دیده پروفیل بر را دور بیندازید زیرا موجب لغزش دستگاه شده و منجر به آسیب رسیدن به شما خواهد شد.
فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.