اره افقی بر چیست و چه کاربردی دارد؟

اره افقی بر چیست و چه کاربردی دارد؟

اره افقی بر ابزاری کارآمد در صنعت است که از آن می‌توان برای برش انواع مواد (متریال) استفاده کرد. شاید شما به‌عنوان یک فعال در صنعت چوب، استفاده از این اره را محدود به برش چوب بدانید اما جالب است بدانید از این اره می‌توان برای برش مواد مختلف مانند فلز و ایرانیت و پلاستیک و … نیز استفاده کرد.

اره افقی بر مخصوص برش (اره کردن) صاف یا منحنی چوب، مواد پلاستیکی، فلز و مواد و مصالح ساختمانی و… است. این برش به کمک حرکت رفت و برگشتی تیغه انجام می‌شود. البته اپراتور هم باید با فشار دست فشار مورد نیاز برای برش را وارد کند.

برای استفاده از اره افقی بر باید تیغه‌ای بر روی میله ضربه نصب کنید که این تیغه‌ ها با توجه به نوع متریال، دندانه و شکل ظاهری آن متفاوت است. ساختار کلی این دستگاه بسیار شبیه به اره عمود بر است. تفاوت اره عمود بر با اره افقی بر در زاویه برش و روش در دست گرفتن دستگاه است. از اره عمود بر یا همان اره چکشی عموماً برای برش‌های عمودی استفاده می‌شود و ساختار دستگاه برای این سبک برشکاری طراحی شده است؛ اما اره افقی بر همان‌طور که از نامش پیداست، معمولا برای برش‌های افقی طراحی شده است. البته استفاده از هر دو دستگاه در زوایا و شرایط متفاوت دور از ذهن نیست و محدودیت خاصی وجود ندارد.

کاربرد اره افقی بر

 • قابلیت برش متریال های مختلف با استفاده از تیغه هایی که دارد، امکانپذیر است. این متریال ها عبارتند از: چوب، پلاستیک، فولاد، شاخه‌ های خیس درختان، ورق‌ های چوبی، انواع ورق‌ ها و پروفیل‌ های فلزی، استیل، ایرانیت، کاشی و سرامیک، فلزات غیر آهنی لوله‌ های ضخیم و نازک را برش داد.
 • مناسب استفاده در زمان تخریب ساختمان بوده و مواد و متریالی که می توان با استفاده از این ابزار برش داد عبارتند از: برش لوله‌ های فلزی و پلاستیکی، دیوار چوبی و کنافی، چوب،ایرانیت و …
 • مناسب انجام برش های مختلف به دلیل نوع طراحی آن و توانایی چرخش آن در جهات مختلف و همچنین به دلیل ساختار لوله ای شکلی که دارد، مناسب فضاهای تنگ است.
 • قابلیت استفاده راحت از آن بر روی نردبان و یا برش در بالای سر را بر خلاف سایر اره های موجود در بازار دارد.
 • توانایی برش منحنی را دارد چرا که کم عرض بودن تیغه و ساختاری که دارد، این امکان را برای دستگاه فراهم کرده است.

نحوه کار مناسب با اره افقی بر

برای استفاده از اره افقی بر باید در نظر داشته باشید که این ابزار هم مانند همه اره‌های موجود در بازار خطرناک هست و اگر نتوانید از آن درست استفاده کنید، به شما و قطعه کار آسیب وارد می‌شود. نکته اول اینکه پیش از انجام هر گونه کاری بر روی ابزار الکتریکی، دو شاخه اتصال آن را از داخل پریز برق بیرون بکشید.

 •  ابتدا دستگاه را روی قطعه کار قرار دهید. محل برش را به گونیا دستگاه بچسبانید. تیغه را کمی از قطعه فاصله دهید و به‌ آرامی به قطعه کار نزدیک کنید تا عملیات برش آغاز شود.
 •  اگر بر روی نردبان برش کاری را انجام می‌دهید، حتماً یک تکیه گاه مناسب برای خود پیدا کنید و مراقب باشید که تنش‌های ناشی از برش موجب بر هم ریختن تعادل شما نشود. همچنین باید قطعه کار را در جای خود ثابت نگه دارید تا تنش‌های ناشی از برش کاری و حرکت رفت و برگشتی تیغه موجب جابجایی شدید قطعه کار می‌شود.
 •  ممکن است به هر دلیلی تیغه دستگاه خم شود در صورت خم شدن تیغه‌ها می‌توان با استفاده از چکش آن‌ ها را صاف کرد و دوباره به کار گرفت.
 •  اگر دستگاه را در مسیر برش کمی زاویه دستگاه را تغییر دهید، برش سریع‌تر انجام می‌شود.
 •  در صورت استفاده طولانی مدت دستگاه تحت سرعت و تعداد ضربه کم، ممکن است ابزار برقی به‌ مرور بسیار گرم شود. در این صورت بگذارید ابزار برقی برای خنک شدن به مدت تقریباً ۳ دقیقه با حداکثر سرعت و تعداد ضربه روشن بماند.
 •  در زمان استفاده از تیغه‌ های مخصوص فلزی، حتماً از روغن به‌عنوان ماده خنک کننده در زمان برش استفاده کنید. البته معمولاً بر روی جعبه تیغه، علائمی مربوط به استفاده از روغن هم وجود دارد.
 •  ابزار گیر تیغه اره را ترجیحاً به‌وسیله فشار هوا و یا به‌وسیله یک برس یا قلم موی نرم به‌طور مرتب تمیز کنید. برای این کار تیغه اره را از ابزار برقی بیرون آورید. برای اینکه تیغه راحت‌تر از جای خود خارج و یا نصب شود، فضای نصب تیغه را به روغن آغشته کنید.
 • آلوده شدن بیش از حد ابزار برقی، می‌تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن شود. بنابر این نباید ماده‌ هایی را که بیش از حد ایجاد گرد و خاک می‌کنند، از پایین به بالا اره کنید. به‌عنوان مثال اگر از اره در بالای سرتان استفاده کنید و خاک بر روی میله تیغه قرار بگیرید، موجب آسیب دیدگی قطعات دستگاه می‌شود

   

 • قبل از اره کاری روی چوب، تخته سه لائی (نئوپان)، مواد ساختمانی و قطعات مشابه، کنترل کنید که اشیاء خارجی مانند میخ، پیچ و مانند آن روی یا درون آن‌ها نباشد و از تیغه اره مناسب استفاده کنید. البته تیغه‌  هایی هم در بازار موجود هستند که امکان برش چوب و فلز با هم را دارند.
 •  چنانچه تیغه اره گیر کرد، دستگاه را بلافاصله خاموش کنید. شکاف اره را به‌وسیله یک ابزار مناسب کمی باز کنید و تیغه را از قطعه کار بیرون بکشید
 •  با افزایش فشار بر روی کلید قطع و وصل، تعداد ضربه افزایش می‌یابد. تعداد و سرعت ضربه ایده آل به نوع و جنس قطعه کار و شرایط کاری بستگی دارد و با تجربه عملی به دست می‌آید. پیشنهاد می‌کنیم تعداد ضربه (سرعت) را به هنگام قرار دادن تیغه اره بر روی قطعه کار و همچنین برای اره کردن مواد پلاستیکی و آلومینیوم کم کنید.
 • در صورت عملکرد طولانی مدت دستگاه تست سرعت و تعداد ضربه کم، ممکن است دستگاه به‌ مرور بسیار

افقی بر

حفظ نکات ایمنی زمان استفاده از اره افقی بر

 •  دست‌ هایتان را از اطراف تیغه اره دور نگهدارید.
 • دست خود را به قسمت زیر قطعه کار نزدیک نکنید.
 • اره افقی بر را تنها در حال روشن بودن به قلعه کار نزدیک کنید. در غیر این صورت ممکن است ابزار روی دستگاه در قطعه کار گیر کرده و باعث ضربه زدن و پس زدن دستگاه شود.
 •  توجه داشته باشید که صفحه پایه قابل تنظیم به هنگام اره کردن همیشه کاملاً هم سطح و منطبق به قطعه کار قرار داشته باشد. در این حالت هم ممکن است باعث پس زدن یا کیکی بک قطعه کار شود.
 • بعد از انجام کار، ابزار برقی را خاموش کرده و تیغه اره را هنگامی از داخل برش قطعه خارج کنید
 •  تیغه اره‌ های تاب دار و کند ممکن است بشکنند و روند برش را تحت تأثیر قرار دهند یا منجر به پس زدن شوند. بعد از خاموش کردن دستگاه، تیغه اره را با وارد آوردن فشار جانبی به آن، متوقف نکنید. تیغه اره ممکن است آسیب دیده یا بشکند و یا باعث پس زدن دستگاه شود.
 • قطعه کار را به‌ خوبی مهار کنید. قطعه کار را به دست و یا پا تکیه ندهید. مواظب باشید که اره در حال کار با زمین و یا سایر اشیاء تماس پیدا نکند. در این صورت خطر ضربه برگشتی (پس زدن) وجود دارد.
 •  دستگاه را هنگام کار، با هر دو دست محکم گرفته و جایگاه مطمئنی برای خود انتخاب کنید.
 • ابزار و ملحقات دستگاه ممکن است به قطعه کار گیر کرده و کنترل ابزار برقی از دست شما خارج شود.

انواع اره افقی بر

افقی‌ بر در دونوع برقی و شارژی در بازار موجود است که با توجه به میزان قدرت مورد نیاز کاربر تهیه و تولید می‌شود. اگر شما به قدرت مانور بیشتری حین کار احتیاج دارید بهتر است از نوع برقی آن استفاده کنید البته افقی بر شارژی هم، در ولتاژ ۱۸ یا ۲۴ ولت قدرت قابل توجهی دارد. افقی بر با باتری لیتیومی زمان شارژدهی بالایی داشته و هم‌چنین می‌توانید برای اطمینان منبع باتری اضافه همراه داشته باشید.

مزایا و معایب اره افقی بر شارژی

مزیت اصلی اره افقی بر شارژی قابل حمل بودن آن است که قابلیت دسترسی را برای شما آسان می‌کند. هم‌چنین احتیاجی به ژنراتورهای بزرگ، سیم و کابل طولانی ندارید. اره­ افقی بر شارژی قابلیت­­ حرکت دایره­‌ای دارد به این معنا که با این اره می‌توانید برش منحی را به‌راحتی ایجاد کنید. سرعت متغیر این اره قابلیت تسلط روی کار را فراهم می‎‌کند. ضربات در این نوع اره بسیار بلندتر است؛ به همین علت سرعت و عمق برش بیشتری دارد.

از معایب این اره می‌توان به منبع باتری سنگین آن اشاره کرد که برای مواردی که قطعه کار بالای سر شما قرار دارد و زمان طولانی باید اره را نگه دارید اصلا مناسب نیست.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.