آب بندهای صنعتی چیست و انواع آن ها

آب بندهای صنعتی چیست و انواع آن ها

از جمله شاخصه‌های صنایع سنگین مانند معدن، ساختمان، انرژی و پتروشیمی، محیط‌های حاوی گردوغبار، مواد شیمیایی، حلال‌ها و محلول‌های هیدروکربنی است. برای چنین محیط‌هایی، صنایع به راه‌حل‌های آب بندی قابل‌اعتماد برای کاربردهای چرخشی، رفت و برگشتی، استاتیک و بسیاری دیگر نیاز دارند. بسیاری از تولیدکنندگان انواع مختلفی از آب بندهای صنعتی را برای مطابقت با کاربردهای خاص صنعت مشتریان ارائه می‌دهند.

انواع آب‌ بندهای صنعتی

صنایع سنگین به انواع مختلفی از راه‌حل‌های آب‌بندی نیاز دارند تا کار خود را با موفقیت انجام دهند. موارد زیر لیست شده از آب بندهای صنعتی پرکاربرد هستند.

آب بند اورینگ(O-Rings)
این یک آب بند دونات شکل است که برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای استاتیک و پویا استفاده می‌شود. آن‌ها بسیار قابل‌ اعتماد، ارزان و دارای نصب ساده هستند. آن‌ها از پلی اورتان، سیلیکون، نئوپرن، لاستیک نیتریل یا فلوروکربن ساخته‌شده‌اند. این حلقه‌ها که برای آب بندی در شیار یا محفظه طراحی‌شده‌اند، آب‌ بندی مستحکم بین دو جسم را تضمین می‌کنند. آن‌ها می‌توانند در برابر درجه حرارت و اختلاف فشار مقاومت کنند.

آب بند پیستون(Piston Seals)
معمولا با سیلندرهای هیدرولیک برای آب‌بندی موثر سیال استفاده می‌شود. آب‌ بندها در طیف گسترده‌ای از مشخصات برای کنترل نهایی نشت در دسترس هستند. آن‌ها به دلیل عملکرد قابل‌اعتماد خود در طیف گسترده‌ای از دما، مقاومت عالی در برابر سایش و پارگی و خدمات بی‌نقص برای سال‌های طولانی شناخته‌شده‌اند.

آب بندهای چرخشی (Rotary Seals)
برای کاربردهایی طراحی‌شده‌اند که می‌چرخند، حرکت می‌کنند یا اغلب می‌لرزند. آن‌ها عموما برای آب‌بندی اجزای مورداستفاده در زیردریایی‌ها، تانکرهای نفت، آسیاب‌های بادی، کارخانه‌های فولاد، کارخانه‌های کاغذ، پالایشگاه‌ها و خودروها استفاده می‌شوند. این آب بند صنعتی منحصرا برای مقاومت در برابر شرایط نامطلوب در مناطق کاربردی طراحی‌شده‌اند.

آب بند روغن(Oil Seals)
آن‌ها به‌طور ایده آل برای آب‌بندی قطعات گیربکس و سیلندرهای هیدرولیک استفاده می‌شوند. هنگامی‌ که این آب بند صنعتی نصب می‌شوند، ماشین‌آلات را از ورود آلاینده‌ها به داخل کاملا محافظت می‌کنند. به‌ غیر از این آب بندهای صنعتی، حلقه‌های چهارگانه، حلقه‌های مربعی، آب بند لب، آب بندشفت، حلقه‌های پشتیبان و آب بندهای U-Cup برای اطمینان از آب‌بندی موثر اجزا در دسترس هستند. هر آب بند ویژگی‌های خاصی را نشان می‌دهد. ازاین‌رو، انتخاب آب بند صنعتی باید به ماهیت کاربردها، منطقه مورداستفاده، و دوره کاربرد موردنظر و غیره بستگی داشته باشد.

انواع آب بندهای هیدرولیکی و کاربرد آن ها

کاربردهای هیدرولیک اغلب ماهیت سخت و طاقت‌فرسایی دارند. آب بندهای هیدرولیکی نرم و غیرفلزی برای انجام این کاربردها با سهولت و کارایی ضروری هستند. این آب بند در ۴ نوع مختلف موجود است:

  • آب‌بندی شافت (Rod Seal) هیدرولیک
  • آب بند پیستون هیدرولیک
  • آب بند گردگیر (Wiper) هیدرولیک
  • آب بند حلقه اورینگ

آب بند صنعتی شافت برای هیدرولیک متحرک، ماشین‌های قالب‌گیری تزریقی سیلندرهای استاندارد و غیره استفاده می‌شود. آب بند روغن برای افزایش طول عمر تجهیزات و جلوگیری از نشت روان کننده ضروری است. از این آب‌بندها در خودروها، پمپ‌ها، سیلندرهای استاندارد و غیره استفاده می‌شود. آب بند باند شده (Bonded seals) در کاربردهایی که تحت‌فشار بالا کار می‌کنند مفید هستند

آب بندهای اورینگ در تجهیزاتی که یا هیچ حرکت متحرکی بین سطوح جفت‌گیری وجود ندارد (سیل‌های استاتیک) یا جاهایی که حرکت نسبی وجود دارد (درزگیرهای دینامیکی) مفید هستند. آب بندهای طراحی‌شده خاص برای کاربردهای صنعتی مختلف موردنیاز است. برخی از رایج‌ترین کاربردهای آب بند هیدرولیک در بخش‌های صنعتی زیر مشاهده می‌شود:

روغن و گاز: آب‌ بندی‌های هیدرولیک برای جلوگیری از نشت گاز در سیلندر ضروری است. حرکت خطی روغن از طریق سیلندر هیدرولیک نیز برای ایجاد فشار موردنیاز به این آب بند بستگی دارد. اگر جریان روغن کنترل نشود، سیستم به دلیل کمبود فشار فرومی‌ریزد.

خودرو: عمل هیدرولیک موردنیاز در خودروها به حلقه‌های O (آب بند هیدرولیک) وابسته است. در اینجا آب‌بندها به‌عنوان مولد مواد پرانرژی برای عملکرد هیدرولیکی گردگیرها عمل می‌کنند.

استخراج: آب بند شافت هیدرولیک معمولی بسیار مقاوم در برابر سایش هستند. ازاین‌رو می‌توان از آن‌ها به‌طور موثر در تجهیزات معدن و استخراج مواد معدنی استفاده کرد. آخرین نوآوری‌ها منجر به توسعه آب بندهای ضد آب‌شده است که در برابر واکنش هیدرولیز که اغلب در حین استخراج رخ می‌دهد، نفوذناپذیر هستند.

مدیریت زباله و بازیافت: تجهیزات مختلف مدیریت زباله و بازیافت با تجهیزات هیدرولیک کار می‌کنند. این تجهیزات برای عملکرد بی‌دردسر در شرایط سخت و سخت محیطی به آب بندهای هیدرولیک بادوام متکی هستند.

آب بندهای

دلایل اصلی خرابی آب بندها

آگاهی از علل خرابی آب بند صنعتی و نحوه جلوگیری از آن‌ها می‌تواند عمر آب بند را افزایش دهد و هزینه کلی را کاهش دهد. در این مقاله دلایل رایج خرابی آب بند و نحوه جلوگیری از آن‌ها مشخص‌شده است.

نصب نامناسب آب بندها
نصب نادرست احتمالا شایع ترین علت خرابی آب‌بندی است. استفاده از ابزار مناسب برای جلوگیری از نصب درزگیرها در جهت اشتباه یا آسیب دیدن در حین نصب بسیار مهم است. برخی از مواد آب بندکمتر از سایرین استحکام دارند، به این معنی که ممکن است به‌راحتی آسیب ببینند، که می‌تواند منجر به نشت غیرمنتظره شود.

نصب آب بند در جهت اشتباه یکی از دلایل رایج خرابی آب بند صنعتی است. آموزش دقیق یک‌راه حل بالقوه است، اما اگر این کافی نیست، تولیدکنندگان باید تغییر طرح را در نظر بگیرند تا نتوان آب بند را به روش اشتباه نصب کرد یا از محصولی استفاده کرد که فقط یک روش قابل‌نصب است. همچنین توجه به این نکته مهم است که آب بندهای مشخص‌شده در یک ماده جایگزین برای نمونه اصلی ممکن است نیاز به نصب متفاوت داشته باشند، حتی اگر در یک قطعه تجهیزات نصب‌شده باشند.

خوردگی
آب بند صنعتی به‌ مرور زمان فرسوده می‌شود، اما راه‌هایی برای افزایش عمر آن‌ها وجود دارد. آلودگی یکی از دلایل رایج سایش است. ممکن است خارج از سیستم منشا گرفته یا در داخل توسط چرخ‌ دنده‌ها یا پمپ‌های متحرک ایجاد شود. آلودگی باید با استفاده از ترکیبی از آب بندهای تخصصی حذف شود.

توجه داشته باشید که برخی از سیالات هیدرولیک در دورنگه داشتن آلاینده‌ها از نواحی آب بند شده بهتر عمل می‌کنند، بنابراین اگر آب‌بندی‌ها سریع‌تر از حد انتظار خراب می‌شوند، تعویض مایعات را در نظر بگیرید. علاوه بر این، یاتاقان‌های باکیفیت بالاتر کمتر در معرض تغییر شکل تحت بار قرار می‌گیرند و باعث کاهش نوع تماس فلز با فلز در سیستم می‌شود که باعث آلودگی ذرات می‌شود.

اکستروژن
این نوع خرابی آب بند صنعتی شامل رفتاری در سطوح فشار بالا است که به‌ طور بالقوه می‌تواند باعث شکسته شدن بخش‌هایی از آب بند و جریان به شکاف‌های سخت‌ افزار شود. کاهش شامل استفاده از حلقه‌های پشتیبان یا تغییر از یک آب بندالاستومری به یک ترموپلاستیک است. طراحی مجدد مکانیزم برای کوچک‌تر کردن شکاف بین قطعات متحرک (به حداقل رساندن منطقه‌ای که یک آب بند می‌تواند در آن اکسترود شود) گزینه دیگری است.

مجموعه فشرده سازی(Compression set)
نشتی در فشار کم می‌تواند نشانه‌ای از کاهش کشش آب‌ بندی‌ها باشد که معمولا به آن مجموعه فشرده سازی می‌گویند. درزگیرهای لاستیکی و پلیمری بیشتر در معرض این پدیده هستند. آب‌ بندی‌ها در فشار کم به خاصیت ارتجاعی خود بسیار وابسته هستند، به همین دلیل است که نشتی کم‌فشار نشانگر خوبی برای یک مشکل است. راه‌حل‌ها شامل تعویض آب بند، افزایش تعمیر و نگهداری پیشگیرانه، و جابه‌جایی به ماده‌ای است که کمتر مستعد مجموعه فشرده‌ سازی است.

حبس فشار(Pressure trapping)
در حالت ایده آل، اگر دو آب بند صنعتی در کنار یکدیگر قرار گیرند، نباید در یک‌جهت آب بند شوند. با این‌ حال، این می‌تواند تحت شرایط خاصی رخ دهد و باعث شود مایع بین آب بند حبس شود. بدون کنترل، فشار درنهایت به سطحی افزایش می‌یابد که سیال از بین می‌رود و باعث از کار افتادن یکی از آب‌بندها می‌شود. راه‌حل یک طرح پمپاژ برگشتی است که به سیال اجازه می‌دهد تا به سمت تحت‌فشار سیستم پمپ شود.

خرابی مارپیچ(Spiral failure)
این نوع مشکل معمولاً با حلقه‌های O مانند همراه است، اغلب زمانی که مکانیزم از ضربات طولانی نسبتا سریع استفاده می‌کند. این اغلب باعث می‌شود اورینگ به سمت خود بپیچد. طراحان می‌توانند این مشکل را با تغییر به مواد پلیمری یا هندسه‌های متفاوت، مانند یک مربع یا X-ring کاهش دهند.

ناسازگاری شیمیایی
کاربران سیستم‌های هیدرولیک برای صرفه‌جویی در هزینه، سیالات را تعویض می‌کنند و فرایند خود را مقاوم‌تر در برابر آتش یا آسیب کمتری به محیط می‌کنند. معمولا هنگام تعویض سیالات نیاز به تغییر انواع آب‌بندی است. ترکیبات آب‌بندی موجود مورد استفاده ممکن است با سیالات هیدرولیک جدیدتر، به‌ویژه سیال‌های مقاوم در برابر آتش و زیست‌تخریب‌پذیر در دماهای خاص ناسازگار باشند، ممکن است برای حفظ عمر آب بند به یک ماده تخصصی نیاز باشد.

موضوع دیگر تغییر در فرمولاسیون روان کننده‌ها است. گاهی اوقات حتی اگر سیال پایه ثابت می‌ماند، یک افزودنی باعث از بین رفتن آب‌بندی‌ها می‌شود. در حال حاضر باید مشخص باشد که آب بندها می‌توانند از بسیاری جهات خراب شوند. اما با توجه به نصب و آزمایش، احتمال اینکه آب‌بندی‌ها مطابق انتظار عمل می‌کنند را می‌توان تا حد زیادی بهبود بخشید.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.