انواع درجه باد و کاربرد آن ها

انواع درجه باد و کاربرد آن ها

درجه باد به عنوان یکی از ابزار نوین به جای استفاده از روش های سنتی برای تنظیم باد در وسایل مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. برای عملکرد بهینه خودرو، استفاده از موارد مختلف می تواند کاربردی باشد. یکی از موثرترین مواردی که همواره موجب افزایش طول عمر لاستیک ها و بهینه کردن عملکرد خودرو می ‌شود تنظیم باد خواهد بود. تنظیم باد با استفاده از درجه باد به شکل دقیق و متناسب با شرایط مد نظر انجام می پذیرد. در اختیار داشتن درجه برای تنظیم باد به شما کمک می کند تا میزان فشار باد را بر روی درجه استاندارد قرار دهید.

اهمیت تنظیم درجه باد به گونه ‌ای است که راننده باید هرچند وقت یک بار میزان باد لاستیک و فشار آن را چک کرده و دقت لازم را در تنظیم آن به خرج دهد. شرایط مختلف می تواند در تنظیم باد اثر گذار باشند. توجه داشته باشید که کم یا زیاد بودن میزان باد می تواند موجب ایجاد مشکلاتی مانند افزایش مصرف سوخت، سفت شدن فرمان، افزایش استهلاک و پنجری را در پی داشته باشد.

آشنایی با مفهوم درجه باد

درجه باد یا باد خالی کن به عنوان یکی از وسایل کاربردی برای تنظیم باد لاستیک ها خصوصاً در سفرهای آفرودی محسوب می ‌شود. به هنگام مسافرت و استفاده در شرایط مختلف از ماشین ها کم کردن باد لاستیک ها و تنظیم کردن آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. همانگونه که می ‌دانید تخلیه باد با استفاده از سوپاپ بسیار وقت ‌گیر خواهد بود.

علاوه بر اینکه استفاده از یک دستگاه تنظیم درجه باد در مشاغلی مانند آپاراتی و فروش کپسول های اکسیژن اهمیت بالایی دارد، می توان گفت برای مصارف خانگی نیز به جهت تنظیم باد لاستیک های خودرو همواره استفاده از این دستگاه توصیه می شود. امروزه دستگاه های درجه تنظیم باد و فشار سنج در مدل های مختلف مانند عقربه ای و دیجیتالی در دسترس شما قرار دارند.

معرفی انواع درجه باد و ویژگی های هر کدام

درجه باد یکی از مهم ترین و اصلی ترین ابزار هایی است که به وسیله آن میزان فشار باد را تنظیم می کنیم و از همین رو نیز دارای انواع مختلفی است. در ادامه انواع درجه باد خودرو را معرفی می کنیم و درباره آن ها توضیح می دهیم.

درجه باد اتوماتیک
یکی از انواع درجه باد ها که موارد استفاده زیادی نیز دارند، درجه بادهای دیجیتال می باشند که دارای صفحه نمایش نیز می باشند. این ابزار بادی به صورت اتومات باد را تنظیم و پر می کند. هنگام استفاده از درجه باد اتوماتیک دیگر نیازی به تنظیم دستی و غیر اتومات نداریم. این وسیله به دو صورت درجه باد ایستگاهی و درجه باد ایستاده وجود دارد و از آن در فروشگاه های فروش تایر، آپاراتی ها، اتوسرویس ها، پنچر گیری ها، تعویض روغنی ها و … استفاده می شود.

گیج باد اتوماتیک دارای ویژگی های مهمی است که از مهم ترین آن ها می توان به بررسی میزان باد به صورت هوشمند، تنظیم باد طبق استاندارد ها، تاثیر مثبت در طول عمر لاستیک، تنظیم اتوماتیک، تخلیه خودکار باد هنگام باد زدن و … اشاره کرد. از دستگاه تنظیم باد اتوماتیک در تنظیم باد خوردو های سبک، نیمه سنگین و سنگین استفاده می شود.

درجه باد خودکاری
یکی از انواع درجه باد های مورد استفاده است که از آن برای اطلاع از میزان باد تایر خودرو استفاده می شود. این ابزار به این دلیل که شکل نازک و کشیده ای دارد به نام خودکاری شناخته می شود و کار با آن نیز بسیار ساده می باشد و با وصل کردن به والف می توان از درجه باد مطلع شد. از این وسیله برای ماشین های سنگین نمی توان استفاده کرد.

درجه باد

درجه باد جیبی
یکی از انواع ابزار آلات بادی که به وسیله آن تایر پنچر را می توان باد کرد درجه باد جیبی است. این وسیله کوچک و سبک است و توسط باطری لیتیومی ای که دارد می تواند در کمتر از یک دقیقه یک تایر را باد کند. این وسیله بسیار کاربردی است و از آن جایی که در جیب جا می شود به آن درجه باد جیبی گفته می شود و دارای یک صفحه نمایش دیجیتال است که روی آن مقدار فشار و باد داخل تایر نمایش داده می شود.

درجه باد لاستیک عقربه ای
از اولین و ابتدایی ترین انواع درجه تنظیم باد خوردو درجه باد لاستیک عقربه ای است که دارای یک گیج می باشد و از یک صفحه و درجه و عقربه هایی نیز تشکیل شده است که با توجه به فشار و میزان باد داخل تایر عدد مورد نظر را نشان می دهد و در موارد مختلف پنچر گیری و همچنین موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرد.

گیج باد چراغدار
یکی از انواع درجه باد لاستیک، گیج باد چراغدار است که در مواقعی که دسترسی به نور کافی وجود ندارد از این وسیله استفاده می شود.

درجه باد آنالوگ
منظور از درجه باد آنالوگ این است که با توجه به اینکه در انواع درجه باد ها ،نوع دیجیتال نیز وجود دارد، به شکل سنتی و قدیمی آن که عقربه ای است آنالوگ گفته می شود و در واقع می توان انواع درجه بادها را به دو دسته کلی آنالوگ و دیجیتال تقسیم بندی کرد.

اجزاء تشکیل دهنده درجه باد

درجه باد از جمله ابزارآلات بادی است که از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. در زیر به اجزا تشکیل دهنده گیج باد اشاره می کنیم.

  • گیج: این قطعه دارای یک صفحه است که روی آن میزان فشار باد نمایش داده می شود.
  • شیلنگ: این قطعه وظیفه انتقال باد از کمپرسور به تایر را برعهده دارد.
  • سری گیج باد: این قطعه باعث اتصال میان گیج باد و شلنگ است و دارای مدل های مختلفی نیز می باشد.
فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.