انواع دستکش ایمنی و ویژگی های هر کدام

انواع دستکش ایمنی و ویژگی های هر کدام

اولین اصلی که برای انجام هر کاری لازم می باشد ایمنی، و همانطور که می دانید تمامی تکنسین ها قبل از شروع کار باید دوره ای برای آمادگی و آموزش ایمنی را بگذرانند. استفاده نمودن از دستکش ایمنی در حین انجام کار از مواردی است که باید به آن توجه بسیاری نمود، بیش از ۶۰ درصد حوادثی که در حین کار رخ می دهد مربوط به استفاده نکردن از دستکش می باشد. این دستکش دارای انواع مختلفی می باشد که هر یک برای فعالیت خاصی تولید و عرضه بازار می شود.

استفاده نمودن از تجهیزات ایمنی برای کار بسیار مهم می باشد و اولویت دارد. از قسمت های مهم بدن که همیشه باید به آن توجه داشت دست ها می باشد و دقبقا بیشترین کار را دست ها انجام می دهند و گاهی در حین کار ممکن است حادثه ای رخ بدهد که موجب آسیب دیدن دست های شما شود بنابراین اهمیتش به خوبی در اینجا واضح می باشد. در شغل هایی همچون آش نشانی، محیط های شیمیایی و کارگاه های صنعتی که دارای دستگاه های فرز و مته و جوشکاری می باشند استفاده نمودن از آن بسیار مهم و ضروری می باشد.

معرفی انواع دستکش های ایمنی

دستکش ایمنی ضد برق
از جمله انواع دستکش ایمنی که بسیار مهم است می توان به دستکش ایمنی برق یا عایق برق اشاره کرد که در کارهای برقی از آن استفاده می شود و کاربر را در مقابل جریان برق و برق گرفتگی محافظت می کند. از این دستکش تکنسین های برق و متخصصان طراحی دکل ها و موارد مشابه آن استفاده می کنند. این دستکش ها از جنس لاتکس تولید می شوند و در برابر شوک الکتریکی مقاوم هستند و از لحاظ مقاومت در برابر جریان الکتریسیته در حالت کلی به شش کلاس تقسیم می شوند.

دستکش ایمنی ضد اسید و مواد شیمیایی
در محیط های آزمایشگاهی و کارگاهی که با مواد شیمیایی و اسیدی کار می کنیم نیاز به دستکش هایی است که دستان را برابر خطرات ناشی از پاشش اسید محافظت کند به همین دلیل نیاز است که از دستکش ایمنی ضد اسید استفاده شود. این دستکش ها از موادی مانند پلاستیک، پلیمر و مواد مشابه به این ها تولید می شوند و مقاومت بالایی در برابر نفوذ اسید و مواد شیمیایی دارند. از این دستکش ها در زمینه ها و کار های مختلف از جمله صنایع غذایی، پالایشگاه و … استفاده می شود. دستکش ایمنی مخصوص آزمایشگاه از جمله مواردی است که در کارهای مربوط به مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

دستکش ایمنی ضد برش
این دستکش ها از جمله دستکش های ایمنی هستند که در برابر برش و پارگی مقاومت بالایی دارند و در کارهایی که در آن ها از ابزار آلات برشی نظیر پروفیل بر، فرز و … استفاده می شود کاربرد دارند. دستکش ایمنی ضد برش دستان را در برابر آسیب های احتمالی هنگام کار با ابزارهای برشی محافظت می کند و جنس مقاومی نیز دارد. از این دستکش در کارهایی که ممکن است دست را بریده و یا خراش دهید استفاده می شود.

دستکش ایمنی حرارتی
همانگونه که از نام این دستکش پیداست در برابر حرارت و گرما مقاومت بالایی دارد و می توان از آن استفاده کرد. این دستکش های ایمنی حرارتی جنس بسیار مقاومی از الیاف نسوز دارند و دستان را در برابر شعله و گرمای بیش از حد محافظت می کنند. از جمله کاربرد دستکش ضد حرارت در شغل های آتش نشانی، جوشکاری، صنایع ذوب و کوره و … است.

دستکش ایمنی برزنتی
دستکش های ایمنی برزنتی یکی دیگر از انواع دستکش های ایمنی هستند که بسیار مورد توجه کاربران هستند و از آن ها در کارهای خود استفاده می کنند. این دستکش ها مقاومت خوبی در برابر اجسام تیز و داغ دارند. کاربرد دستکش ایمنی برزنتی در شغل هایی مانند آهنگری، فولادی، باغبانی، مکانیکی و … است.

دستکش ایمنی ضد لغزش
از این دستکش ایمنی برای کارهایی که در آن ها ممکن است هنگام کار لرزش یا لغزش به وجود بیاید ،مانند کار با بتن کن، چکش تخریب و موارد مشابه استفاده می شود که از این اتفاق جلوگیری می کند. جنس این دستکش ها از چرم، پلیمر و نایلون است. نام دیگر دستکش ایمنی ضد لرزش ، ضد ارتعاش و ضربه نیز می باشد. کاربرد دستکش ایمنی ضد لرزش در کارهایی مانند تخریب و حفاری است که در آن ها از ابزار آلات تخریبی مانند بتن کن و چکش تخریب استفاده می شود. استفاده از این دستکش می تواند دست ها را در برابر خطرات احتمالی مانند ضربه و ساییدگی نیز محافظت کند.

دستکش ایمنی آلومینیوم
از جمله دستکش های ایمنی که مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت، مواد مذاب و سوختگی دارد دستکش ایمنی آلومینیوم است که از جنس پارچه آلومینیوم و آستر پشم شیشه است. این دستکش دست ها را در برابر سوختگی محافظت می کند و به راحتی با کمک این دستکش ایمن می توان کارهایی که در آن حرارت بالا وجود دارد را انجام داد. علاوه بر سوختگی ،جنس مقاوم این دستکش ،دست را در برابر بریدگی و موارد مشابه نیز حفاظت می کند اما عمده کاربرد دستکش ایمنی آلومینیوم در کارهایی است که حرارت بالا دارد و مواد مذاب درحین کار ایجاد می شود.

دستکش ایمنـی

دستکش ایمنی سربی
از جمله دستکش های حفاظتی و ایمنی در برابر اشعه های ایکس و پرتو رادیو اکتیو است و در صنعت پزشکی بسیار پرکاربرد است. این دستکش ها دارای دو نوع سربی معمولی و سربی لاتکس هستند که در آن ها علاوه بر روپوش سربی لایه پلاستیکی نیز وجود دارد. دستکش های سربی لاتکس انعطاف بالاتری دارند و در اتاق های عمل، رادیولوژی و .. استفاده می شوند.

از این دستکش ایمنی برای تصویر برداری های پزشکی و پزشکی هسته ای بسیار استفاده می شود و به این دلیل که مواد رادیواکتیو در فضا وجود دارد استفاده از این نوع دسکش ضروری است. از ویژگی های مهم این دستکش می توان به بسیار سبک و راحت بودن، انعطاف پذیری، دارای لاستیک سربی، ضد آب و قابل شستشو، ضد باکتری و میکروب، طول عمر بالا، ضد حساسیت، ضد لغزش و ضد الکتریسیته بودن اشاره کرد.

دستکش ایمنی ضد ضربه
دستکش ایمنی ضد ضربه از انواع دستکش ایمنی است که از آن برای محافظت دست و انگشتان در برابر ضربات سنگین در کارهای مختلف استفاده می شود. این دستکش ها از جنس لاتکس، پلی استر و کپسول های ضد ضربه می باشند. کاربرد دستکش ایمنی ضد ضربه در کارهایی مانند ساختمانی، مقاومت در برابر افتادن اشیاء سنگین، کارهای تخریب، محافظت در برابر برخورد پتک و اجسام سخت و … می باشد. از این دستکش در مواردی که امکان برخورد سطوح سخت و اجسام سنگین با دست می باشد، استفاده می شود.

دستکش ایمنی چرمی
یکی از انواع دستکش ایمنی که در ساخت آن از مواد چرمی استفاده می شود و کاربرد بسیاری نیز در کارهای مختلف دارد دستکش ایمنی چرمی است. این دستکش از چرم گاو، بز، بوفالو و … درست می شود و از مقاومت بالایی نیز برخوردار است. از جمله مقاومت های این دستکش در برابر حرارت می باشد و از مهم ترین کاربرد دستکش ایمنی چرمی در جوشکاری است. این دستکش ها با توجه به جنس تشکیل شده دارای ضخامت مناسبی نیز هستند. یکی از مهم ترین ترین ویژگی های این دستکش ها نسوز بودن آن ها است.

دستکش فلزی
دستکش ایمنی فلزی یا همان دستکش ایمنی زنجیری یکی از انواع دستکش های ایمنی است که مقاومت بسیار بالایی دارد و جنس آن نیز از فلز تشکیل شده است. کاربرد دستکش ایمنی فلزی برای کار در کشتارگاه ها، موارد پر خطر مکانیکی، قصابی و … است. این دستکش ها فقط در برابر برش و وسایل برش مقاوم هستند و شکل آن به صورت زره های فولادی است.

دستکش ضد آب
در واقع می توان گفت دستکش ایمنی ضد آب به دستکش هایی گفته می شود که در برابر نفوذ آب مقاوم باشند. این دستکش ها عموما جنس نایلونی و مشمایی دارند و آب را از خود عبور نمی دهد. این دستکش ها از مقاومت های مختلفی برخوردار هستند که با توجه به نوع کاربرد آن می توان انتخاب و استفاده کرد.

دستکش ایمنی نخی
از دستکش های ایمنی نخی در مواقعی استفاده می شود که نیاز به مقاومت های حرارتی یا ضربه ای و دیگر مقاومت های مورد نظر نباشد. این دستکش ها از نخ تشکیل شده اند و بیشتر برای مراقبت پوست و دست در برابر آلودگی ها و مواد روغنی مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد دستکش ایمنی نخی در موارد نظافتی و موارد مشابه آن است. دستکش های ایمنی نخی را می توان در دسته دستکش ایمنی پارچه ای نیز قرار داد.

دستکش ایمنی کلراید (PVC)
یکی دیگر از انواع دستکش ایمنی که کاربرد های مخصوص و منحصر به فردی دارد دستکش ایمنی پی وی سی است. این دستکش ها مقاومت بالایی در برابر مواد نفتی و شیمیایی دارند و در کارهایی که این مواد وجود دارد از این دستکش ایمنی استفاده می شود. طراحی و ساخت این دستکش ها به شکلی است که کاربر به راحتی می تواند با آن کار کند یعنی متناسب با شکل انگشتان و آناتومی آن تولید می شود تا راحتی کار با آن فراهم شود. جنس دستکش ایمنی PVC از مواد پی وی سی است و کاربرد آن در کارهای ساختمانی، تعمیر و نگهداری ماشین آلات، صنایع تراشکاری، و … است.

دستکش ایمنی وینیل
این دستکش ایمنی برای مقابله با آلودگی تولید می شود و در برابر آلودگی ها و باکتری ها مقاوم است. دستکش ایمنی وینیل یکبار مصرف است و از جنس پلی وینیل کلراید ساخته می شود و در تولید آن نیز از مواد روان کننده استفاده می شود. کاربرد دستکش ایمنی وینیل در کارهایی مانند پزشکی، آزمایشگاهی، صنایع غذایی، آشپزی و … است.

نکات مهم در هنگام خرید دستکش ایمنـی

برای خرید و انتخاب و حتی استفاده از دستکش ایمنی توجه به ریز نکات موجود می تواند یک انتخاب عالی را رقم زده و میزان وقوع خطر را بکاهد. از جمله این ریز نکات موارد زیر می باشند:

  • دوام بالایی در برابر مواد شیمیایی و رادیو اکتیو داشته باشد. دستکش هایی که در برابر نفوذ مواد شیمیایی مقاوم بوده و تجزیه نگردند و خود نیز وارد واکنش شیمیایی نشوند از این قبیل می باشند.
  • دستکش مناسب با دست خود انتخاب کنید، سایز دست ها با هم فرق داشته و دستکشی که استفاده می کنید نباید خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ باشد.
  • برای حمل الوار و مصالح باید از دستکش ایمنی کار، چرم یا برش استفاده نمایید.
  • قبل از مصرف و پوشیدن دستکش و سالم بودن آن مطمئن شوید.
  • برای جلوگیری از فاسد شدن و خرابی دستکش پس از شستشو آن را به مواد ضد رطوبت آغشته کنید.
  • دستکش نئوپان یک دستکش مناسب برای کار با مواد شیمیایی می باشد.
  • در صنایع ذوب و ریخته گری دستکشی از جنس پشم شیشه را انتخاب کنید.
  • دستکش لاستیکی یک عایق مناسب در مواجهه با جریان برق است، در هنگام استفاده از این دستکش از نوع آستر دار آن استفاده کنید تا حساسیت پوستی به وجود نیاید.
  • به منظور جوشکاری و برش کاری می توانید از دستکش ایمنی چرم استفاده کنید.
فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.