انواع کمپکتور و مزیت استفاده از آن

انواع کمپکتور و مزیت استفاده از آن

کمپکتور دستگاهی می باشد که در جهت فشرده سازی سنگدانه ها و خاک مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که اهمیت و کاربرد این دستگاه به قدری زیاد می باشد که امروزه بسیاری از شرکت ها داخلی و خارجی به دنبال طراحی و تولید انواع مدل ها از این وسیله پرکاربرد هستند. توجه داشته باشید که خاک و سنگدانه ها بعد از مدتی در اثر فشار و وزن وارد شده نشست پیدا می کنند که این امر در ساخت و ساز مشکلات بسیار زیادی از جمله ترک خوردگی و تخریب را به وجود می آورد. شرکت های ساخت و ساز نیز بر روی این موضوع بسیار حساس هستند و به خوبی می دانند که بدون استفاده از کمپکتور بی شک در آینده نزدیک با مشکلات بسیار جدی تر مواجه نشوند.

آشنایی با انواع کمپکتور

کمپکتور قورباغه ای (کانگورویی یا پرشی) 
اصولا این نوع محصول در محیط هایی با فضای کم و محدود مانند تعمیرات آسفالت، پی ریزی ساختمان، کار حفاری و غیره استفاده می شود. از اصلی ترین کاربری های کمپکتور قورباغه ای می توان به فشرده سازی یا کمپکت کردن کانال های کوچک آب اشاره نمود که در این مکان هان امکان استفاده از کمپکتور های بزرگ یا صفحه ای وجود ندارد.

کمپکتور صفحه ای 
عمده مصرف این نوع ار انواع کمپکتور در فضاهایی است که با محدودیت مواجه نیستیم و امکان مانور حرکتی زیاد است. از جمله کاربری های کمپکتور صفحه می توان به صنایع پیاده روسازی، محوطه سازی، حیاط سازی، ساخت پارکینگ، فشرده سازی، کمپکت، کوبنده خاک، زیرسازی، پی سازی، پی ریزی، متراکم کننده خاک، فشرده سازی خاک، شن، ماسه و آسفالت اشاره کرد.

مزایای استفاده از کمپکتور

کمپکت کردن یا فشرده سازی و استفاده از کمپکتور مزایای زیادی دارد که این مزیت ها و نکات مثبت عبارتند از:

  • جلوگیری از نشست خاک
  • جلوگیری از یخ زدگی خاک
  • افزایش ثبات خاک
  • افزایش بهینه سازی و تثبیت خاک
  • افزایش ظرفیت تحمل بار
  • افزایش وزن مخصوص خاک
  • کاهش انقباض و نفوذپذیری مایعات در خاک

کمپکتور

کمپکتور در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد؟

هنگامی که مخلوط خاک و سنگدانه خالی می شود و در جای خود صاف می شود، به مرور زمان بر اثر وزن و فشار، متراکم تر شده و ته نشین می شود. اگر شروع به ساختن یا کف سازی روی خاک مسطح غیر متراکم کنیم، محصول به دلیل زمان ته نشین شدن ترک می خورد و می شکند. در ضمن اگر خاک گل آلود باشد نمی توان از کمپکتور استفاده کرد زیرا کف در گل گیر کرده و به دلیل نفوذ رطوبت خاک نمی توان آن را فشرده و به سمت بالا حرکت داد. می توانید از چرخ اسکرول استفاده کنید، می توانید از کمپکتور استفاده کنید.

نحوه کار دستگاه کمپکتور

کمپکتور ها مانند کمپکتور ها صفحه ای با قوانین تراکم خاک هستند و سعی می کنند تثبیت شوند. به همین دلیل، البته در طرح ساخت تجهیزات کمپکتور از صفحات فولادی عریض استفاده شده است این صفحه فولادی سنگین در یک وسیله مکانیکی به سطح خاک برخورد می کند. با هر ضربه بر روی این صفحه، برخی از لایه های خاک سفت تر می شوند. در این فرایند فشرده سازی، هوای باقی مانده یا آب اضافی موجود در خاک از آن خارج می شود. به این ترتیب پس از یک دوره کار دستی با کمپکتور در یک زمین مشخص، خاک بسیار پایدار و کاملاً سخت شده به دست می آید.

در طرح ساخت و ساز کمپکتور از قدرت موتور بنزینی استفاده شده است تا توان لازم برای برخورد یک صفحه فولادی سنگین به خاک را فراهم کند. مکانیزم دستگاه دستی کمپکتور به این صورت است که موتور بنزینی نیروی مورد نیاز گیربکس مکانیکی دوار را تامین می کند. طراحی گیربکس به گونه ای است که می تواند حرکت چرخشی موتور را به حرکت رفت و برگشتی با فرکانس بالا تبدیل کند. به این ترتیب در خروجی صفحه کمپکتور می توان حرکت مکرر صفحه را مشاهده کرد و هر حرکت می تواند قدرت بالایی مشابه حالت ضربه بر روی سطح خاک تولید کند.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.