انواع اره برقی موجود در بازار

انواع اره برقی موجود در بازار

اره برقی‌ها ابزار پر کاربردی هستند اما انتخاب میان آن‌ها کمی گیج کننده است. اره‌ها انواع گوناگونی دارند که این موضوع کار را برای فهمیدن کارایی هر یک از این اره‌ها سخت می‌کند. هدف این مقاله کمک به فهم بیشتر تمامی انواع اره‌ و کارایی آن‌ها به عنوان یک راهنمای جامع است. در این بخش، شرح مختصری از کارایی هر کدام از اره‌ها و موارد استفاده از آن‌ها‌ را توضیح خواهیم داد.

آشنایی با ۱۵ نوع اره برقی

اره میزی
اره‌ میزی یکی از پر کاربردترین ابزار کارگاه‌های نجاری و صنعتی هستند. این ابزار برای متخصصین، صنعتگران و … مفید است. کاربرد این نوع اره به قدری وسیع است که شاید تصور کارگاهی بدون اره میزی ممکن نباشد. نحوه کار اره میزی بسیار ساده است، وقتی یک تیغ اره‌ی گرد در یک نقطه ثابت با سرعت بالا می‌چرخد نجار چوب را به سمت تیغ اره هدایت می‌کند.

اره میزی به صورت گسترده در صنعت نجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید از این اره برای برش چوب، نئوپان، تخته سه لا، ام دی اف (MDF)، پلاستیک و حتی فلزات نرم مانند آلومینیوم استفاده کنید.

اره گرد بر
اره های گرد بر هم مانند اره میزی‌ها بسیار پرکاربرد بوده و یار باوفای نجارها و همین‌طور پروژه‌های (DIY) هستند. اره گرد بر ابزاری همه کاره‌ بوده که قابلیت جابه جایی هم دارند. کار اصلی اره های گرد بر بریدن چوب‌ها و دیگر قطعات نرم است. از این رو می‌توان گفت نوعی اره میزی قابل حمل است. همین‌طور می‌توانید با استفاده از این اره مواد سخت‌تر مانند آهن را نیز با تیغه‌های مناسب برش دهید. کار اصلی این اره دقیقاً برعکس اره میزی است.

اره فارسی بر
اره های فارسی بر به نوعی اره‌ تخصصی‌ هستند ولی برخلاف تخصصی بودنشان ابزار رایجی در نجاری‌ محسوب می‌شوند. اره فارسی‌بر همان گونه که از اسم آن پیداست برای نوع خاصی از برش در قطعه ساخته‌شده به نام برش فارسی.

برش فارسی برشی است که شما می‌توانید زاویه برش را از ۹۰ درجه به هر زاویه‌ی دیگر دلخواه چه در طول و چه در عرض تغییر دهید. برش فارسی می‌تواند قطعه کار را به صورت عرضی با زاویه ۹۰ درجه به خوبی برش بزند. در هر صورت دلیل اصلی خرید یک فارسی بر برای نجاران برش‌های زاویه‌ای است زیرا برش‌های عرضی به راحتی توسط اره‌ میزی انجام می‌شود.

اره پروفیل بر
این اره برای بریدن مواد سخت‌تر طراحی شده است و با وجود شباهت زیاد آن به اره فارسی بر کارهای زیادی انجام می‌دهد. برخلاف اره فارسی بر که مخصوص برش مواد نرم است این اره برای برش اجسام با مواد سخت مانند فلز، آجر، بتن و سنگ کاری در ساختمان طراحی شده است و از آنجا ‌که معمولاً افرادی که به پروژه‌های DIY (خودت انجام بده) علاقه دارند احتیاج به برش‌های سخت ندارند اره‌های پروفیل بر بیشتر در مغازه‌های تخصصی ابزار آلات چوب پیدا می‌شوند. بااین حال به علت استفاده گاه به گاه افراد DIY، این اره در بعضی از فروشگاه‌های لوازم خانگی موجود است.

اره رادیال (بازویی)
اره رادیال اره‌ای منحصر به فرد است به غیر از اینکه تیغه‌ی این اره به میز متصل است به یک بازوی همراه نیز متصل است و می‌توان آن را دقیقاً برعکس اره میزی تصور کرد. قطعه کار به صورت ثابت روی میز نگه‌داشته شده در حالی که تیغه چرخان در امتداد بازوی همراه به صورت مستقیم در جهت بازویی برش می‌زند.

هدف اصلی این اره زدن انواع برش‌ روی قطعه کار توسط یک اره است. اره بازویی تمامی برش‌ها از جمله برش عرضی، برش فارسی، برش ترکیبی و غیره است. در گذشته اره‌های برش شعاعی بسیار مرسوم بودند اما امروزه جای آن‌ها با عمود بر‌ها عوض شده و دلیل بارز آن ایمنی دستگاه است و اینکه بعضی اوقات شما برای یه برش ساده فارسی احتیاج به دستگاهی به این بزرگی ندارید.

توسط دستگاه فارسی بر کشویی می‌توانید قطعه کارهای پهن‌تری را برش دهید. علاوه بر این برای برش‌های طولی عمیق‌تر و پهن با عرضی بیشتر هم متخصصین از اره میزی استفاده می‌کنند.

اره برقی

اره زنجیری
اره‌ی زنجیری با استفاده از تیغه‌های زنجیره‌ای دندانه دار می‌تواند انواع مواد به خصوص چوب را ببرد. این اره برش‌های دقیق به شما نمی‌دهد اما یکی از سریع و پر بازده‌ترین دستگاه‌های برش چوب در حجم زیاد با مقدار زمان کم‌تر است. قبل از شروع کار از توانایی استفاده طولانی این اره اطمینان حاصل کنید. تمام نکات ایمنی روی دستگاه را مطالعه کنید. سعی کنید قبل از روشن کردن دستگاه حتماً مدت زمانی را صرف آشنایی با وزن و گیره و طرز در دست گرفتن دستگاه کنید تا قبل از شروع کار به آن عادت کنید.

اره افقی بر
 تیغه‌‌ی این اره با سرعت خیلی زیاد و مداوم با فشار جلو و عقب کشیده می‌شود. با این حرکت ثابت و با سرعت اره کردن اتفاق می‌افتد که برای قطعه کردن چوب به کار می‌رود. اره افقی بر در دو مدل با سیم و بدون سیم در دسترس است.

اره عمود بر
اره عمود بر تقریباً مانند اره افقی بر کار می‌کند اما در دو نکته با هم متفاوت هستند. اولین نکته تیغه‌ی عمود بر است که در زیر دستگاه تعبیه شده ولی تیغه افقی بر از دماغه‌ی جلوی دستگاه بیرون آمده است. نکته‌ی دوم این است که اره عمود بر برای برش‌های منحنی و هر نوع برشی به غیر از برش‌های صاف و هموار طراحی شده‌اند. عمود برها در مقایسه با افقی برها بسیار دقیق‌تر هستند؛ و همین‌طور تنها اره‌ی برقی از نوع دستی هستند که توانایی برش‌های منحنی را دارند.

اره‌ نواری
اره نواری با حرکت مداوم نواری از فلز، مابین دو چرخ کار می‌کند. این اره برای برش بر روی انواع لوله‌ها و هر نوع جسم منحنی (شبیه کاری که عمود برها انجام می‌دهند فقط کمی قدرتمند‌تر) ساخته شده است. اره نواری در دو مدل افقی و عمودی موجود است. اره نواری‌های ثابت که غیرقابل حمل و بسیار بزرگ هستند و اره نواری‌های قابل حمل که به نسبت دیگری کوچک‌تر هستند.

اره مویی
اره مویی اره‌ای کاملاً تخصصی است و مانند اره نواری از یک ردیف فلز و دو چرخ ساخته شده است. این اره به دلیل حساسیت فوق‌العاده آن برای دقیق بودن برش‌ها ابزاری کاملاً تخصصی است. برای مثال اگر به برش‌های بسیار ظریف و یا الگوی پیچیده‌ای بر روی چوب احتیاج دارید بهترین گزینه اره مویی است. این دستگاه برای نجارانی که عروسک‌ و یا کارهای هنری چوبی می‌سازند بسیار محبوب است.

دورکن
اره دورکن ‌ها تنها برای یک منظور ساخته شده‌اند و آن هم تبدیل کردن قطعه کارهای خیلی بزرگ به تکه‌های کوچک‌تر است. دورکن‌ها دستگاه‌های بسیار بزرگی هستند که تیغه‌ی آن‌ها در طول دستگاه حرکت کرده و برش میزند. از این جهت دور کن‌ها شباهت زیادی با اره ریلی دارند ولی هر کدام برای منظوری ساخته شده‌اند.

اره برش طولی
مفهوم اره برش طولی با توجه به اسم آن کمی گیج کننده است زیرا بعضی از مردم آن را به جای اره دستی استفاده می‌کنند یا هر اره‌ای که برش‌های طولی می‌زند و از آن جهت که ما درباره‌ی اره‌های برقی صحبت می‌کنیم اره‌های دستی را از بحث خارج می‌کنیم.

اره برقی‌های برش طولی اره‌هایی هستند که برای برش‌های طولی تعبیه شده‌اند و برای آن‌هایی که درباره‌ی برش طولی سؤالی دارند باید بگویم که هر برشی در امتداد رگه‌های چوب برش طولی نام دارد. اره دستی‌ها گروه عمده‌ای هستند که شامل اره‌هایی که تاکنون از آن نام برده‌ام می‌شود. با این وجود ماشین‌هایی اختصاصی برای زدن برش‌های صاف در امتداد رگه‌ها طراحی شده است. این ماشین‌های سنگین طوری طراحی شده‌اند که می‌توانند در مدت زمان کمی حجم زیادی از الوار را برش دهند.

اره ریلی
اره ریلی همان گردبر‌ است به همراه یک ریل فلزی که این ریل برای بالا بردن دقت و ثبات اره طراحی شده است.

اره کاشی بر
همان‌گونه که از اسم این اره پیداست برای بریدن جسم‌های سخت مانند کاشی‌ها، تعبیه شده است. آن‌ها توانایی برش کاشی‌های سرامیک، شیشه‌ای، گرانیت، مرمر و چینی را دارند.

اره گردبر و اره میزی نمی‌توانند به‌راحتی یک کاشی را برش دهند زیرا کاشی‌های سرامیکی بسیار سخت و شکننده هستند و به دستگاه برش مخصوص احتیاج دارند. اره‌های کاشی بر اصولاً مجهز به تیغه‌های الماسی شکلی هستند که توانایی برش کاشی‌ها را با شرایط لازم دارند. بسته به نوع برش، اره‌های برش مرطوب و خشک وجود دارد که از مزایای برش مرطوب می‌توان به خنک نگه‌داشتن تیغه و قطعه کار اشاره کرد که باعث تولید محصولی تمیزتر می‌شوند.

کف رنده
کف رنده‌ها اره‌هایی خیلی کمیاب ولی بسیار کارآمدی هستند و با توجه به اسم آن می‌توانید حدس بزنید که برای کمک کردن به اره کردن کف کار به شما کمک می‌کنند. کف رنده‌ها دستگاه‌هایی به نسبت جمع و جور هستند و این به شما کمک می‌کند حتی در فضاهای کوچک از آن‌ها استفاده کنید.

استفاده از کف رنده بسیار آسان است. میز آهنی را بر روی زمین بگذارید و چوب را روی آن بچینید و بعد تیغه‌ی اره را آرام آرام بر روی چوب حرکت دهید.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.