انواع جک ماشین و کاربرد آن ها

انواع جک ماشین و کاربرد آن ها

برای بلند کردن اجسام سنگین نیاز به نیروی زیادی داریم. گاهی اوقات این اجسام و وسایل به قدری سنگین هستند که برای بلند کردن آن ها نیاز به ابزار های کمکی داریم تا بتوانیم کل یا قسمتی از وسیله را از سطح زمین بلند کنیم. این ابزار انواع و مدل های مختلفی دارند که از آن ها در زمینه های مختلف و وسیله های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مثال برای تعمیر و یا تعویض تایر خودرو نیاز به وسیله ایی داریم تا بتوانیم به وسیله آن، خودرو را از سطح زمین بلند کنیم که این کار را با کمک جک خودرو انجام می دهیم. با کمک انواع جک خودرو می توانیم کار تعمیر ماشین را انجام دهیم. برای شناخت کامل از انواع جک ماشین نیاز است که به صورت دقیق بدانیم که جک ماشین چیست و چه کاربردی دارد.

جک ماشین چیست؟

یکی از وسایل ضروری برای تعمیر و تعویض تایر خودرو جک است. از این وسیله برای کارهای مختلفی از جمله تعمیر در تعمیرگاه ها و تعویض تایر در شرایطی که تایر خودرو دچار سوراخ شدگی و یا پنچری شده است استفاده می شود. وجود انواع جک خودرو این امکان را به ما می دهد که بتوانیم در موقعیت ها و شرایط مختلف از آن ها برای بر طرف کردن مشکل پیش آمده استفاده کنیم.

جک ماشین وسیله ای بسیار کاربردی است که دارای شکل های مختلف و متنوعی است که کار ما را بسیار راحت کرده و وزن بالایی را تحمل می کند. با توجه به اینکه انواع جک ماشین وجود دارد و مکانیزم کار هر کدام یکسان است و کار بلند کردن را انجام می دهد ولی شکل ظاهری و نحوه استفاده از هر کدام متفاوت است. در ادامه به معرفی انواع جک ماشین، کاربرد هر کدام از آن ها، مکانیزم کار و طریق استفاده از انواع جک خودرو و همچنین معرفی اجزاء تشکیل دهنده هرکدام از جک ها می پردازیم.

انواع جک ماشین

جک ماشین از انواع مختلفی برخوردار است و در زمینه های مختلف تعمیر و تعویض تایر ماشین از آن ها استفاده می شود. انواع جک ماشین به صورت هیدرولیکی، مکانیکی و … تولید و به بازار عرضه می شوند که در زیر به معرفی کامل انواع جک خودرو، کاربرد و مزیت های هر کدام می پردازیم. کاربرد جک خودرو یکی از عواملی است که در انتخاب آن تاثیر گذار است.

جک هیدرولیکی روغنی

جک هیدرولیکی یا جک هیدرولیک یکی از پرکاربرد ترین انواع جک ماشین است که از آن در صنعت استفاده می شود و کاربرد دارد. این جک ها از تعدادی پمپ تشکیل شده اند که به وسیله نیروی وارده فیزیکی، آن هم در کمترین مقدار فشار ،کار بلند کردن خوردو را انجام می دهند. این وسیله شکل استوانه ای دارد که در داخل آن دو پیستون قرار دارد و به وسیله روغن ،فشار از یک پیستون به پیستون دیگر یا پیستون قبلی منتقل می گردد. برای این کار از یک اهرم یا پدال استفاده می شود و با وارد کردن نیرو به این اهرم روغن تحت فشار قرار می گیرد و نیرو را به پیستون ها منتقل می کند. در جک هیدرولیک خودرو این مکانیزم را به راحتی می توانیم مشاهده کنیم و نحوه کار به این صورت است که با وارد کردن نیروی محرکه به جک موجب این می شود که جک ،خودرو را بلند کرده و تا اندازه مشخص شده از زمین ارتفاع بگیرد.

از جک روغنی برای بلند کردن و جابجایی استفاده می شود و با توجه به اینکه این جک همان جک هیدرولیک است در مکانیکی ها از آن استفاده می شود و دارای اندازه های مختلف است. این جک کاربرد گسترده ای دارد که دارای یک اهرم بوده و با وارد کردن نیرو مورد استفاده قرار می گیرد. جک هیدرولیکی در مقایسه با دیگر انواع جک خودرو از جمله مکانیکی و پنوماتیکی از ساختار ساده ای برخوردار است. جک های هیدرولیک دارای انواع مختلفی هستند که می توانیم نمونه هایی از آن را در ماشین هایی مانند جرثقیل نیز مشاهده کنیم.

جک سوسماری

از دیگر انواع جک خودرو که از آن برای بلند کردن و جابجایی وسایل نقلیه استفاده می شود جک سوسماری است. جک سوسماری در تقسیم بندی جک ها از انواع جک هیدرولیکی است که دارای انواع مختلفی نیز می باشد. جک های سوسماری نسبت به جک های روغنی دارای تحمل وزن بیشتری هستند و می توانند تمام خودرو را از سطح زمین بلند کنند. عمده کاربرد جک سوسماری در تعمیرگاه های خودرو و تعویض روغنی ها است.

جک سوسماری با توجه به شکل ظاهری که دارد می تواند در هر کجای خودرو مورد استفاده قرار گیرد. عمده کاربرد این جک برای این است که به وسیله آن ،فرایند تعویض تایر ها را به راحتی بتوان انجام داد. این جک ها این قابلیت را دارند که خودرو را تا ارتفاع یک متری از زمین بلند کنند و سیستم ایمنی آن ها نیز بالا است و در موقعیت های مختلف، اگر جک از حالت اصلی و عادی خود خارج شود این سیستم به صورت خودکار جک را نگه داشته و ثابت نگه می دارد.

جک برقی ماشین

از انواع جک خودرو که از آن برای تعویض چرخ های ماشین استفاده می شود جک برقی خودرو است که با استفاده از برق ماشین و وصل کردن آن به فندک ماشین می توانیم از آن استفاده کنیم. هنگام استفاده از این جک نیاز به نیروی فیزیکی برای کار کردن نداریم بلکه این کار توسط نیروی برق و دکمه هایی که کار بالا و پایین را انجام می دهند صورت می گیرد. کار با این جک بسیار آسان است و در میان انواع جک ماشین بسیار پرکاربرد است و مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم الکتریکی جک خودرو ۱۲ ولت برق تولید می کند و جریان آمپر آن نیز ۱۵ است که کار را برای هر کاربری بسیار ساده می کند. جک برقی نیز مانند انواع جک چرخ خودرو در مراکز تعمیرات ماشین مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد آن در مکانیکی ها نیز می باشد. جک برقی خودرو ۲ تن وزن را تحمل می کند و در حالت جمع شده ۱۲ سانتی متر ارتفاع دارد ،همچنین در حالت باز شده نیز حدود ۳۵ سانتی متر ارتفاع آن است.

جک ماشین

جک خرک

جک خرک یا جک نگهدارنده از انواع جک ماشین است که از آن زمانی استفاده می کنیم که قصد داریم خودرو را در یک ارتفاع ثابت نگه داریم و کار با آن یه این صورت است که ابتدا خودرو را توسط جک سوسماری بالا می بریم و جک خرک را زیر ستون ماشین قرار می دهیم تا بتوانیم کار تعویض تایر و یا تعمیر ماشین را انجام دهیم همچنین اگر نیاز به تغییر ارتفاع باشد به وسیله اهرمی که روی جک خرک تعبیه شده است می توان این کار را نیز انجام داد.

جک خرک انواع مختلفی دارد که برای خودرو های مختلف با توجه به وزن آنها مورد استفاده قرار می گیرد و دارای یک پین است که هنگام کار باید آن را قفل کرد. از نکته های مهمی که هنگام کار با جک خرک باید رعایت کرد این است که نکات ایمنی را رعایت کنیم و آن اینکه از محل قرار گیری جک خرک مطمئن شویم و در زیر شاسی و ستون ماشین قرار دهیم و از بسته بودن پین جک نیز اطمینان حاصل کنیم.

جک صافکاری

از جمله ابزارها و انواع جک ماشین که در کارهای صافکاری و شاسی کشی مورد استفاده قرار می گیرد جک صافکاری است. از جک صافکاری هنگامی که بخشی از خودرو مانند سقف، کاپوت و دیگر بخش ها دچار ضربه یا تورفتگی شده باشد برای صاف کردن آن نواحی استفاده می شود و این جک از جمله ابزار های بسیار پیشرفته است که در صنعت خودرو و تعمیرگاه ها از آن استفاده می شود و کار را برای کاربر بسیار ساده و راحت می کند.

به عبارتی دیگر می توان گفت جک صافکاری یک ابزار تعمیراتی است و عمده کار با آن برای تعمیر ماشین است. از جک صافکاری برای تعمیر انواع خودرو ها استفاده می شود. در کنار تعمیر نواحی ضرب دیده و تو رفته ماشین با استفاده از جک صافکاری کار شاسی کشی نیز انجام می شود و این جک دارای مدل های مختلفی است و از مزیت ها و ویژگی های بالایی نیز برخوردار است. در ادامه به مزیت ها و اجزاء تشکیل دهنده جک صافکاری اشاره می کنیم.

جک لوزی خودرو

جک لوزی ساده ترین شکل از انواع جک ماشین است که از آن برای بالابردن خوردو جهت پنچر گیری استفاده می شود و دلیل نامگذاری آن نیز به این خاطر است که شبیه به لوزی می باشد. این جک به وسیله نیروی وارده دست کار می کند و به وسیله پیچ ،باز و بسته می شود و می توان هنگام استفاده از آن پیچ را به جهت بالابردن چرخاند و سپس کار تعویض تایر خودرو را به راحتی و سادگی انجام داد. تنها کارایی این جک برای پنچر گیری است و معمولا در تمام خودرو ها جک لوزی وجود دارد. جک لوزی قابلیت تحمل حدود یک تن وزن را دارد و هنگام استفاده از آن باید نکات ایمنی را رعایت کرد.

جک گازی ماشین

جک گازی یکی دیگر از انواع جک ماشین می باشد که از آن در ساخت صندوق خودرو استفاده می شود و در قسمت صندوق عقب نصب شده و وظیفه اصلی آن هدایت سرعت و کنترل باز و بسته کردن درب صندوق عقب خودرو می باشد.

جک پالت

جک پالت نیز نوع دیگری جک می باشد که از آن برای جایجایی استفاده می شود اما برای خودرو استفاده نمی شود و مکانیزم کار آن برای جابجایی پالت ها می باشد.

جک پنوماتیک

یکی دیگر از انواع جک خودرو که به وسیله هوای فشرده نیرو تولید می کند جک پنوماتیک می باشد. این جک دارای انواع مختلفی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به توان بالای تحمل وزن توسط جک پنوماتیک در مواردی که نیاز باشد از این جک برای بلند کردن بخشی از ماشین استفاده می شود.

جک بازویی

جک بازویی نیز یکی دیگر از انواع جک است که از آن برای باز و بسته کردن درب پارکینگ و موارد مشابه استفاده می شود.

جک تلسکوپی

از دیگر انواع جک ها که با مکانیزم هیدرولیک کار می کند و برای بلند کرد اجسام از آنها می شود جک تلسکوبی است. شکل این جک به این صورت است که سیلندر ها در هم فرو رفته اند و قطر هر کدام کوچکر از دیگری است و تحمل وزن بالایی را دارند و از آن ها در برخی از جرثقیل ها نیز استفاده می شود.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.