ابزارهای مورد استفاده در راه‌سازی

ابزارهای مورد استفاده در راه‌سازی

صنعت راه‌سازی یکی از صنعت‌های مهم و کلیدی هر کشوری است و معمولا در کشورهای پیشرفته توجه ویژه‌ای به آن می‌شود. مناطق مختلف دنیا از ماشین‌ها و ابزار آلات سنگین برای بررسی سرعت رشد اقتصادی و توسعه زیربنا استفاده می‌کنند. بیشترین سهم ماشین آلات صنعت راه‌سازی به بیل‌های زنجیری اختصاص دارد که ۵۹ درصد کل ماشین آلات را تشکیل می‌دهد. البته در این بین انواع سنگ شکن ها نیز کاربرد های فراوانی در تولید آسفالت دارند.

ماشین غلتکی صاف

دستگاه غلتک صاف بلافاصله بعد از گذاشتن آسفالت در جاده استفاده می‌شود. کار غلطک‌های جاده فشرده سازی زمین قبل از آسفالت جدید است. غلط‌ ها آسفالت را در محل فشار داده و لایه‌های جاده را به هم وصل می‌کنند این تجهیزات شبیه به نام و کار آن است. اکثراً سه چرخ در ماشین‌ها وجود دارد، دو قسمت عقب آن در لاستیک‌های معمولی ساخته شده‌اند در حالی‌که جلوی آن از جنس فلز سخت است.

بعضی از ماشین‌های غلتکی جاده فقط در فلزات سخت از دو چرخ ساخته شده‌اند. چرخ‌ها نقش مهمی در فشرده سازی آسفالت دارند. هنگام چرخیدن روی آسفالت به آب روی چرخ احتیاج دارد. نوع ماشین‌های غلتکی مورد استفاده در پروژه ساخت جاده بستگی به پروژه‌های خاص دارد.

ماشین غلتکی صاف

جرثقیل کامیون

جرثقیل کامیون برای انجام کارهایی از جمله بارگیری و بلند کردن مواد صنعتی سنگین کمک می‌کند. به طور کلی، جرثقیل‌ها به کامیون‌ها متصل می‌شوند و برای بالا بردن تجهیزات ساختمانی به محل ساخت و ساز کمک می‌کنند.

جرثقیل کامیون

لودر لاستیکی

لودر چرخ یکی از تجهیزات لازم در اکثر اماکن ساختمانی از جمله ساخت جاده است. لودر چرخ بسیار شبیه تراکتور است و می‌تواند موادی از جمله خاک رس، خاک، سنگ و غیره را از روی زمین بردارد و آن را به یک کامیون کمپرسی منتقل کند. لودر لاستیکی برای از بین بردن، بلند کردن و بارگیری مواد بدون پخش کردن آن مورد استفاده قرار میگیرد. یک لودر حاوی سطل بزرگی در قسمت جلوی خود با بازوی متحرک کوتاه‌تر است.

لودر لاستیکی

بیل مکانیکی

بیل‌ها تجهیزات مهم و پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز هستند. هدف کلی آنها حفاری است اما غیر از این آن‌ها در بسیاری از موارد مانند بلند کردن سنگین، تخریب، لایروبی رودخانه، قطع درختان و غیره نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیل مکانیکی حاوی بازوی بلند و کابین هستند. در پایان بازوی طولانی سطل حفره‌ای فراهم شده است و کابین مکانی است که برای اپراتور ماشین ارائه می‌شود. این کابین می‌تواند تا ۳۶۰ درجه قابل چرخش باشد که عملکرد را آسان می‌کند.

بیل مکانیکی

بیل مکانیکی لاستیکی

یکی دیگر از تجهیزات سنگینی است که در ساخت و ساز استفاده می‌شود و عموماً از بیل مکانیکی لاستیکی برای کاو‌ش‌های عمیق و بزرگتر استفاده می‌شود. سطل حفر از بالا با استفاده از کابل معلق می‌شود.

بیل مکانیکی لاستیکی

چکش تخریب

ابزاری سنگین و بسیار قدرتمند است که می‌توان برای انجام عمل تخریب همانند خراب کردن انواع محیط، دیواره‌های بتنی و… از آن استفاده نمود. چکش تخریب ابزاری است همیشگی برای سرویس‌دهندگانی که کار ساخت و ساز انجام می‌دهند.

چکش تخریب

فینیشر

فینیشر به نوعی از دستگاه‌های راهسازی گفته می‌شود که با دریافت آسفالت و بتن و موادی از این قبیل از کامیون‌های حمل آسفالت و بتن، آن را با ضخامت و طول و عرضی تعریف شده توسط اوپراتور بر روی سطحی تعریف شده که عموماً این سطوح کف جاده‌ها و پارکینگ‌ها و غیره می‌باشند، پهن می‌کند که معمولاً بعد از اتمام کار فینیشر، غلطک این مواد را به وسیله کوبیدن سفت و محکم می‌کند. در پشت فنیشر مخزنی وجود دارد که کامیونهای حمل مواد در این محل تخلیه بار انجام می‌دهند در جلوی فینیشر صفحه ایی پهن قرار دارد که اصطلاحاً آن را (هد) می‌گویند و به وسیله آن مواد را با اندازه یکسان روی سطوح پهن می‌کند.

غلتک‌های پاچه بزی

غلتک‌های پاچه بزی دارای استوانه‌ای مجهز به تعدادی پایه‌های بیرون آمده است واین پایه‌ها که به پاچه بزی معروفند به عمل تراکم کمک می‌کنند وجه تمایز غلتک‌های پاچه بزی این است که عمل کوباندن این غلتک شبیه اثری است که یک گله گوسفند یا بز برروی زمین برجای می‌گذارد این غلتک عمل تراکم را با استفاده از فشار استاتیکی و همچنین کنترل انجام می‌دهد این غلتک‌ها معمولات دارای چندین استوانه بوده و به صورت جفتی هم بکارمی‌رود.

بولدوزرهای زنجیری

بولدوزرها بزرگ و دارای موتورهای قدرتمندی می‌باشند که چرخ زنجیری به آن‌ها قابلیت مانوور بسیار عالی در زمین‌های نامسطح و ناهموار می‌دهد. زنجیرهای پهن، وزن ماشین را در فضای گسترده‌ای پخش می‌کند و مانع فرورفتن و گیرکردن ماشین در زمین‌های شنی و گِلی می‌شود.

لودرهای چرخ زنجیری

چرخ زتجیری که چرخ ممتد نیز نامیده می‌شود در برخی از ماشین آلات راهسازی استفاده می‌شود. این نوع از چرخ اجازه می‌دهد ماشین در زمین‌های گلی و نامناسب از نظر آسیب رسانی به لاستیک و همچنین شیب بالا قابل استفاده باشد. این نوع ماشین تا شیب ۶۰ درجه در شرایط ویژه قابل استفاده است. البته باید توجه داشته باشیم که سرعت این ماشین آلات بسیار پایین است (بین ۵ الی ۸ کیلومتر در ساعت) و برای جابجایی در مسیرهای طولانی باید از ماشین باربری و کشنده‌ها استفاده شود.

کامیون

ساخت و ساز جاده‌ها طی سال‌ها با تغییر ات زیادی رو به رو بوده است و کامیون‌هایی از جمله تغیراتی است که امکان سرعت بخشیدن به کار در جاده‌ها، محافظت بیشتر از کارگران جاده و انتقال مواد به مناطق دیگر را می‌دهد.

پاور

تجهیزات پایه گذاری آسفالت است که در ساخت و ساز جاده‌ها استفاده می‌شود. پاور حاوی سطل تغذیه‌ای است که آسفالت در آن به طور مداوم توسط کامیون کمپرسی بارگیری می‌شود و پاور آسفالت را به طور مساوی در سطح جاده با تراکم جزئی توزیع می‌کند. با این وجود یک غلتک بعد از گذاشتن لایه آسفالت برای تراکم کامل مورد نیاز است.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.