مواردی که هنگام استفاده از سشوار صنعتی باید رعایت کنیم

مواردی که هنگام استفاده از سشوار صنعتی باید رعایت کنیم

سشوار صنعتی در واقع ابزاری است که توانایی تولید یک جریان هوایی با سرعت های متفاوت و دمایی معمولا مابین ۱۰۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد را دارد. این ابزار جایگزین امنی برای اموری می باشد که در گذشته گرمای مورد نیاز را به وسیله شعله مستقیم تامین میکردند. نحوه کارکرد دستگاه بسیار شبیه به سشوار خانگی می باشد به این ترتیب که گرمای تولید شده توسط المنت برقی به وسیله یک دمنده از طریق نازل دستگاه به بیرون دمیده می شود ولی با این تفاوت که قابلیت تولید دماهای بسیار بالاتر و هم چنین جریان هوای بیشتری نسبت به نمونه خانگی خود را دارد.

در واقع سشوارهای صنعتی از شدت باد بیشتر و نیز حرارت بالاتری نسبت به سشوارهای معمولی برخور دارند. معمولا یک سشوار صنعتی مجهز به مکانیزمی است که توانایی کنترل میزان باد و گرمای تولید شده را دارد. این ابزار صنعتی از دو قسمت تشکیل شده است. اولین بخش آن المنت است که کار آن تولید هوای گرم بوده و قسمت دوم موتور سشوار صنعتی است که در انتقال هوای گرم تولید شده توسط المنت کارایی دارد. سشوار صنعتی به عنوان ابزاری با چندین مورد استفاده بین صنایع متفاوت بکار گرفته می شود.

سشوارهای صنعتی در چه مواردی استفاده می شوند؟

با توجه به تعریف سشوار صنعتی از این ابزار می توان در موارد مختلف که نیاز به حرارت بالا می باشد، استفاده کرد. هنگام استفاده از این دستگاه باید به موارد مهمی دقت کرد تا هنگام کار با مشکل مواجه نشویم. با توجه به اینکه سشوار های صنعتی دمای بالایی را تولید می کنند ،برای استفاده از این دستگاه ها باید نوع متریال را نیز در نظر گرفت. از این ابزار برای گرم نمودن لوله های پلاستیکی، شرینگ کردن در صنایع بسته بندی ، کندن روکش ، رنگزدایی و خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی استفاده می شود.

یکی از مزیت های سشوار های صنعتی عدم تولید شعله آتش می باشد ، چرا که شعله آتش ممکن است به سطح کار آسیب برساند و موجب سوختن آن شود. این سشوار ها بنا به میزان قدرتشان می توانند نیاز شما را برطرف کنند. یکی از رایج ترین استفاده ها و کاربرد های سشوار صنعتی، کندن و زدودن رنگ از روی دیوار می باشد به این صورت که با برخورد باد گرم با دیوار یا سطحی که دارای رنگ است باعث می شود که رنگ آن به راحتی از روی دیوار بلند شده و به راحتی قابل کندن شود.

معرفی انواع سشوار صنعتی

این دستگاه در انواع مختلفی تولید می شود. انواع این سشوارها عبارتند از:

سشوار صنعتی گازی
این نوع سشوار ارزان و کوچک است، با گاز کار می کند و اغلب برای انجام کارهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. البته اگر کار با این دستگاه را کامل و دقیق ندانید، ممکن است بسیار خطرناک باشد. استفاده از این دستگاه، نیازمند تعویض و یا پر کردن کپسول گاز است و این ابزار نسبت به نوع برقی، از محبوبیت کمتری برخوردار است.

سشوار صنعتی مادون قرمز
اگر به یک سشوار حرارتی ارزان و کوچک نیاز دارید که هوای گرم آن به بیرون نفوذ نکند اما همچنان جسم را به خوبی گرم کند، این نوع دستگاه انتخاب مناسبی خواهد بود. این محصول معمولاً زیاد گرم نمی شود و محدوده دمایی آن از ۴۰۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد است. این مدل نسبت به مدل های دیگر ایمن تر است.

سشوار صنعتی برقی
این سشوار همانند دیگر ابزار برقی مانند دستگاه جوش و دریل از برق به عنوان منبع تغذیه استفاده می کند. معمولاً دامنه دما برای این نوع دستگاه از ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد متغیر و قابل تنظیم است.

سشوار صنعتی

اجزای تشکیل دهنده سشوار صنعتی

المنت
این بخش وظیفه تولید گرما را برعهده دارد. با افزایش توان جریان الکتریکی، المنت به مرور و بسته به نیاز شما گرم می شود و هرچه المنت گرم تر شود، می تواند دمای بیشتری را تولید کند. این بخش در سشوار صنعتی اهمیت زیادی دارد و در هنگام خرید باید به آن دقت کنید.

موتور
این بخش به شما کمک می کند تا هوای ایجاد شده به وسیله المنت را بتوانید به بیرون منتقل کنید. در اغلب موارد از یک فن بسیار قوی بر روی موتورها استفاده می شود که به شما کمک می کند تا گرما را با سرعت بیشتری به بیرون هدایت کنید.

نمایشگر
نمایشگر دستگاه می تواند به صورت ال ای دی (LED) و یا ال سی دی (LCD) باشد. این نمایشگرها می توانند داده های مفیدی همچون اطلاعات دما، سرعت و جریان هوا را به صورت تصویری در اختیار کاربر قرار دهند.

نازل
نازل در سایزهای مختلف تولید شده است. وظیفه نازل کنترل میزان باد خروجی است. سشوار صنعتی می تواند دارای یک یا چند نازل باشد.

نکات ایمنی در استفاده از سشوار صنعتی

  1. از آن جایی که این دستگاه توان بالایی از برق را استفاده می کند پیشنهاد میگردد از کابل متناسب و قوی استفاده شود.
  2. قسمت ورودی هوا به دستگاه را همواره تمیز نگاه داشته و نپوشانید چون باعث بالا رفتن دما و آتش سوزی احتمالی دستگاه می شود.
  3. همچنین به دلیل تولید دمای بالا، از این وسیله در کنار مواد اشتعال پذیر استفاده نشود و نیز به دلیل وجود قطعات برقی و المنت از رسیدن رطوبت به دستگاه جدا خودداری شود.
  4. با توجه به اینکه در هنگام استفاده از سشوار صنعتی دمای سرامیک المنت بالا می رود، این بخش به شدت شکننده و حساس خواهد شد و ممکن است با کوچک ترین ضربه آسیب ببیند. بنابراین نباید ضربه ای به این ابزار وارد شود.
  5. برای افزایش طول عمر سشوار صنعتی بهتر است پس از هر چند دقیقه استفاده، مدتی را نیز به آن استراحت دهید.
  6. هر دو مکنده این دستگاه را تمیز نگه دارید تا هوا را بهتر به درون سشوار بکشند.
فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.