مهم ترین ابزار آلات ساختمانی و کاربرد آن ها

مهم ترین ابزار آلات ساختمانی و کاربرد آن ها

ابزار آلات ساختمانی با توجه به نوع عملکرد خود هرکدام کاربرد ویژه و مخصوص به خود دارند. به طور کلی ابزار آلات ساختمانی برای کارهایی نظیر اندازه گیری، برش، تخریب، حفر و… مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین ابزار آلات ساختمانی پرکاربرد، باعث راحت تر شدن فرایند ساخت و ساز خواهند شد و در هر مرحله از ساخت یک سازه، کارگران و استادکاران نتیجه دقیقی را که با استاندارد های عمرانی مطابقت دارد ارائه می دهند.

ابزار آلات کاربردی ساختمان شامل ابزارهای برقی و شارژی، ابزار آلات دستی و…. هستند که هر کدام با توجه به روند پروژه از آن ها استفاده می شود.

ابزارهای ساختمانی برقی و شارژی

 1. دستگاه فرز
  معمولا برای برش میلگرد و سنگ اس دستگاه فرز استفاده می شود که با توجه متریال مورد نظر نوع سری تغییر می کند. بخش های اصلی ماشین فرز شامل ستون، محور مکانیزم جعبه دنده، جعبه دنده سرعت، میز، بازوی فوقانی، گلویی، صفحه رنده بند و زانوی ماشین است.
 2. دستگاه اینورتر جوشکاری
  معمولا از دسگاه اینورتر برای اتصال فلزات استفاده می شود. در جوشکاری الکترود توسط یک قوس الکتریکی به وسیله منبع ولتاژ و جریان مورد نظر ذوب می شود و قطعات فلزی را به یکدیگر متصل می کند.
 3. دریل
  معمولا از دریل ها برای سوراخ کردن سطوح چوبی، آهنی و حتی بتنی استفاده می شود. چکش ها انواع مختلفی دارند که می توان به دریل شارژی، دریل بتن کن، دریل چکشی و… اشاره نمود.

انواع ابزار آلات ساختمانی دستی

از مهم‌ترین وسایل و ابزار آلات ساختمانی که باید از آن‌ ها در پروژه‌ های خود استفاده کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بالستر
بالستر وسیله ای است که شباهت بالایی با اسکنه دارد. از این وسیله برای برش دقیق آجر استفاده می‌شود.

میله T
میله‌های تی که معمولاً از جنس چوب ساخته می‌شوند برای اندازه‌ گیری کاربرد دارند. در واقع این میله‌ ها می ­توانند که حفره‌ های کنده شده را به درستی اندازه‌ گیری کنند. معمولاً حداقل ۳ مورد از این میله‌ ها باید در یک پروژه ساختمانی وجود داشته باشد.

چکش مخصوص آجر
از دیگر انواع ابزار آلات ساختمانی پر استفاده است که از آن برای قرار دادن آجر ها در یک ردیف استفاده می‌کنند.

دستگاه برش ناهمواری
دستگاهی است که با کمک آن می‌توان برش‌های ناهموار در سطوح مختلف از جمله بتون ایجاد کرد. به این دستگاه اسکرید نیز گفته می‌شود.

زنجیر و میخ لوئیس
دو وسیله که برای بلند کردن سنگ‌ های سنگین کارایی دارند که معمولاً در سنگ‌ تراشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اسکنه یا قلم درز
برای صاف کردن سطوح متشکل از بتون، می‌توان از اسکنه یا قلم درز استفاده کرد. این وسیله می‌تواند کمک کند تا در چوب کاری، سطوح به خوبی صاف شوند.

ماله بنایی
وسیله ای مستطیلی شکل که از دو قسمت تیغه و دسته تشکیل شده‌است. از این وسیله برای مسطح کردن سطوح مختلف، مخلوط کردن، برداشتن و یا حتی شکل دهی مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌ توانید با کمک ماله بنایی، مخلوطی از گچ و سیمان درست کنید.

کمچه
از دیگر وسایل پرکاربرد در ابزار آلات ساختمانی است که معمولاً از یک دسته چوبی و تیغه فلزی تشکیل شده‌است. شما می‌توانید از کمچه برای پخش کردن و یکنواخت کردن انواع ملات استفاده کنید. البته کاربرد کمچه به این موارد ختم نمی‌شود، بلکه از آن برای پاشیدن ماله بر روی سطوح کار هم استفاده کرد. این وسیله جزء پر کاربردترین ابزارآلات ساختمانی است.

دستگاه فرز
این دستگاه وسیله ای است که معمولاً در کارهای سنگ‌تراشی مورد استفده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید با کمک برق این دستگاه را راه بیندازید و به راحتی از آن برای برش سنگ استفاده کنید. تعمیر و نگهداری صحیح از این دستگاه، باعث افزایش طول عمر آن و کاهش هزینه‌های لازم می‌شود.

تراز دستی
از زمان ­های گذشته تا به حال از تراز دستی برای تراز کردن استفاده می‌شده‌است. این وسیله با یک لوله در وسط خود که معمولاً از مایعی سبز یا زرد رنگ پر شده‌است، می‌تواند به مهندسان و پیمانکاران کمک کند تا یک سطح تراز ایجاد کنند. هنگامی که یک سطح را به درستی تراز می‌شود، در وسط لوله می­توان حبابی مشاهده کرد.

الک
این وسیله از قدیمی‌ترین ابزار آلات ساختمانی است که می‌توان از آن نام برد، این وسیله کهن و قدیمی در حوزه ساختمانی کاربردهای فراوانی دارد. شما می‌توانید با کمک الک اقدام به دانه بندی صحیح و اصولی انواع سنگ‌دانه شن و ماسه کنید. الک‌ها در شکل‌ها و انواع مختلفی ساخته و تولید می‌شوند، پس بر اساس نیاز خود حتماً یک مورد مناسب را تهیه کنید.

متر لیزری
دیگر مانند گذشته استفاده از مترهای دستی در یک پروژه ساختمانی جایی ندارد. مهندسان، پیمانکاران و نجاران با کمک پیشرفت علم و تکنولوژی از متر لیزری استفاده می‌کنند. مترهای لیزری قادر هستند که با یک اندازه‌گیری دقیق به شما در محاسبات سریع کمک کنند، پس از آن‌ها استفاده مناسب کنید.

ابزار آلات

پتک
به طور کلی خرد کردن بتن و سنگ بدون پتک کار دشوار و پیچیده ای است. قسمت سری پتک بسیار سنگین است. بنابراین به کمک آن می توان ضربه های محکمی را به سطوح سخت وارد نمود. این ابزار یکی از ابزار آلات ساختمانی پرکاربرد است که مرحله تخریب مورد استفاده قرار می گیرد.

بیل
جا به جایی خاک و نخاله های ساختمانی بدون بیل امکان پذیر نیست. بیل از یک قسمت فلز و دسته چوبی تشکیل شده است که در مرحله حفاری و تخریب ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

کاشی‌ بر
وقتی اندازه کاشی‌ها بزرگ‌تر از حد مورد نیاز است، برای برش آن به کاشی‌ بر نیاز است. همچنین اگر نیاز به ابعاد خاصی از کاشی است و یا می‌خواهید از گوشه دیوار از کاشی استفاده کنید، می‌توان از کاشی‌ بر استفاده کرد. این دستگاه، کاشی را به طور دقیق و صاف و در ابعاد مختلف برش می‌دهد. این ابزار دارای یک قطعه از جنس الماس است که با ایجاد خط برش طول کاشی را کم می کند.

فرغون
فرغون وسیله ای برای جا به جایی ملات، شن، خاک و نخاله های ساختمانی است. این ابزار ساختمانی پرکاربرد دارای دو دسته، قسمت مخزن و یک چرخ است که به راحتی می توان از مسیر های پر پیچ و خم مصالح را با آن جا به جا نمود.

استانبولی
استانبولی یک ظرف فلزی است که برای مخلوط کردن ملات گچ و سیمان از ان استفاده می شود. جنس این ابزار آهن گالوانیزه است که از زنگ زدن آن جلوگیری می کند. ویژگی که هنگام خرید این ابزار بای به آن توجه کرد سبک بودن آن است. چرا که شما باید آن را برای استفاده های مختلف جا به جا نمایید.

کلنگ
از کلنگ معمولا برای حفاری و خاک برداری با حجم کم استفاده می شود. این ابزار T شکل دارای یک دسته چوبی بلند و یک سری فلزی دو طرفه تیز است. یک طرف سری کلنگ برای خرد کردن و سر دیگر آن برای حفاری مورد استفاده قرار می گیرد.

کاردک
یکی از ابزارهای پرکاربرد گچ کاری کاردک است. این ابزار معمولا برای صاف کردن و مخلوط کردن گچ و آب مورد استفاده قرار می گیرد. جنس تیغه کاردک نازک بوده که روی یک دسته چوبی قرار گرفته است. البته در بعضی از مدل های آن دسته ای برای اهرم کردن تعبیه نشده است.

پیچ گوشتی
پیچ گوشتی نه تنها در صنایع دیگر بلکه در صنعت ساختمان هم مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ گوشتی به دو نوع دوسو و چهارسو تقسیم می شود که برای باز و بسته کردن انواع پیچ از آن استفاده می شود.

ابزارهای ایمنی ساختمان

 1. کلاه ایمنی
  یکی از مهم ترین و کاربردی ترین ابزار آلات ساختمانی کلاه ایمنی است. معمولا بسیاری از کارفرمایان کارگاه های ساختمانی برای جلوگیری آسیب های جانی برای کارگران خود کلاه ایمنی تهیه می کنند. به طور کلی کلاه ایمنی باید سبک و در برابر ضربه مقاوم باشد.
 2. دستکش
  چون بیشتر فرآیند ساخت و ساز به وسیله ابزارهای دستی صورت می گیرد. استفاده از دستکش کار یکی از مهم ترین وسایل برای حفظ امنیت جانی کارگران و آسیب های احتمالی است. همچنین بسیاری از مصالح ساختمانی دارای مواد شیمیایی هستند که می توانند برای پوست مضر باشند.
فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.