تفاوت‌ میخکوب و منگنه کوب

تفاوت‌ میخکوب و منگنه کوب

برای اتصال ابزارهای مختلف به همدیگر از دستگاه‌های متعدد و ابزار آلات زیادی استفاده می‌شود. میخکوب و منگنه کوب از جمله ابزارهای پرکاربردی هستند که در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شوند. البته نحوه عملکرد آن‌ها با همدیگر متفاوت است. به‌علاوه هر کدام برای استفاده در شرایط خاصی به کار گرفته می‌شوند. این ابزار به نسبت چسب، اتصال بهتری را فرآهم می‌کنند و همین امر هم یک مزیت برای آن‌ها محسوب می‌شود.

میخکوب چیست و کاربرد آن در صنعت

میخ برای اتصال مصالحی مانند چوب، پلاستیک، پی وی سی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. میخ دارای یک نوک تیز و ته گرد و مسطح است. برای کوبیدن میخ درون این مصالح باید فشار روی قسمت ته میخ وارد شود. برای افرادی که به وفور از اتصالات میخی استفاده می‌کنند، این کار زمان بر است و باید از میخکوب استفاده کنند. بدین صورت در اسرع وقت و بدون خستگی کار کوبیدن میخ را در مصالح مختلف انجام می‌دهند.

برخی افراد تفاوت میخکوب و منگنه کوب را نمی‌دانند و ممکن است آن‌ها را به جای هم استفاده کنند. در اصل میخکوب‌ها هم انواع مختلفی دارند که به صورت الکترومغناطیسی، بادی و گازی کار خود را انجام می‌دهند و بر روی میخ فشار اعمال می‌کنند.

به عنوان مثال در انواع میخکوب گازی از گازهای قابل اشتعال استفاده می‌شود. بوتان، پروپان و … با حالت انفجاری که ایجاد می‌کنند، باعث ایجاد فشار بر روی میخ شده و آن را در چوب یا هر مصالح دیگری می‌کوبند. تعداد زیادی میخ در محفظه‌ای مشخص از میخکوب قرار داده می‌شود و این دستگاه کاربردی با توجه به نوع میخکوب می‌تواند حتی ۶۰ تا ۷۰ میخ را در هر دقیقه بکوبد.

میخکوب به واسطه کوباندن میخ‌های ضخیم و قطور، برای اتصال مواد محکم مانند چوب، فلزات، پی وی سی و … استفاده می‌شود. البته برای اتصال میخ به دیوار و متصل کردن تأسیسات نیز از میخ استفاده می‌شوند. اتصال روشویی و آینه به دیوارها، اتصالات کناف و … مواردی از این قبیل هستند. از این رو میخکوب در صنایع مختلف مانند تولیدات، بسته‌بندی، ساخت درب و پنجره و … استفاده می‌شود. در صنایع سنگین‌تر مانند ساخت قطعات صنعتی و الکتریکی بزرگ نیز از میخکوب استفاده می‌شود. همان طور که گفته شد، تفاوت میخکوب و منگنه کوب در صنایع مورد استفاده هم در نظر گرفته می‌شود.

منگنه کوب چیست؟

از ابزار آلات صنعتی پرکاربرد دیگری که در صنایع تولید مبل، تابلو، نجاری و … کاربرد فراوانی دارد، منگنه کوب است. تفاوت میخکوب و منگنه کوب در نحوه عملکرد آن‌ها است. منگنه کوب همان‌طور که از نامش پیداست، ابزار سوزن مانند منگنه را برای اتصال دو شی به همدیگر درون آن‌ها می‌فشارد.

هر چند منگنه هم مانند میخ کار اتصال را انجام می‌دهد اما از نظر ظاهری و عملکرد کاملاً با میخ متفاوت است. منگنه دارای دو سر سوزن مانند و نازک است که به وسیله رشته‌ای از جنس همان سوزن به همدیگر متصل است. بدین صورت حالتی مشابه یک مربع ناقص را دارد. در صورتی که میخ حالت استوانه‌ای دارد و قطر آن به مراتب بیشتر از سوزن‌های منگنه است.

میخکوب

منگنه کوب باید علاوه بر این که منگنه را درون پارچه، چرم، چوب و سایر ابزار جای می‌دهد، با فشار زیاد سبب شکستن سوزن‌های آن نشود. پس فشاری که به منگنه وارد می‌شود در سطحی وسیع‌تر پخش می‌شود. انواع منگنه کوب دستی، برقی و بادی وجود دارد که با فشاری که روی منگنه وارد می‌کند، باعث می‌شود تا منگنه در جای خود قرار گیرد. ساده‌ترین نوع منگنه کوب، دستگاهی است که برای متصل کردن کاغذ در ادارات و مدرسه‌ها استفاده می‌شود.

از منگنه کوب برای چسباندن پارچه، چرم، پلاستیک، چوب‌های کم ضخامت و … به همدیگر استفاده می‌شود. البته باید دقت داشته باشید که به نسبت میخ، منگنه قدرت کمتری دارد و معمولا در مصالح کم قدرت و نازک مورد استفاده قرار می‌گیرد. حال که با عملکرد میخکوب و منگنه کوب بیشتر آشنا شدید، بهتر است تفاوت بین میخکوب و منگنه کوب را بدانید.

انواع کاربرد منگنه کوب در صنایع مختلف

منگنه کوب همان‌طور که گفته شد در صنایع سبک‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این ابزار برای کابل‌کشی و اتصال دادن سیم و کابل به دیوار، ساخت و تعمیرات مبلمان، اتصال منسوجات ضخیم به همدیگر در صنایع دستی و … استفاده می‌شود. منگنه کوب در اندازه‌های متفاوت وجود دارد. حتی در صنعت چاپ، آموزشگاه‌ها و … هم از منگنه کوب در اندازه‌های کوچک تا بزرگ استفاده می‌شود.

منگنه کوب‌هایی که در صنایع تولیدی استفاده می‌شوند، دارای ابعادی بزرگ هستند و به صورت شارژی یا برقی کار می‌کنند. بدین صورت در زمان کمی، به راحتی منگنه را در جای موردنظر اتصال می‌دهند. تفاوت میخکوب و منگنه کوب در بخش‌های مختلف ‌خود را نشان می‌دهد. برای این که بدانید از کدام ابزار برای چه کاری باید استفاده کنید.

تفاوت‌ بین میخکوب و منگنه کوب

افرادی که خیلی با این ابزار سروکار ندارند یا به تازگی سروکارشان به آن‌ها افتاده است، ممکن است با توجه به ظاهر و نحوه کار این دو دستگاه، تفاوت میخکوب و منگنه کوب را ندانند. از نظر کاربرد این دو دستگاه با همدیگر تفاوت دارند و هر کدام در صنایع خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. میخ کوب معمولا سرعت بالایی دارد و می‌تواند در زمان کمتری کار کوباندن تعداد زیادی میخ را انجام دهد.

از طرفی وزن میخ کوب معمولاً نسبت به منگنه کوب کمتر است. قطری که میخ از آن خارج می‌شود به علت اندازه بزرگ‌تر میخ نسبت به منگنه، در منگنه کوب بیشتر است و بخش بیرونی آن هم از نظر ظاهری متفاوت است. تفاوت میخکوب و منگنه کوب نیز در استفاده از روغن مخصوص در دستگاه میخکوب است. در دستگاه میخکوب به علت عملکرد آن، باید از روغن روان‌ کننده استفاده شود؛ اما منگنه کوب به آن نیاز ندارد.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.