تفاوت اره زنجیری برقی و بنزینی 

تفاوت اره زنجیری برقی و بنزینی 

اره زنجیری که به نام‌های دیگری از جمله اره برقی و یا اره موتوری نیز شناخته می‌شود یکی از مهم‌ترین ابزارآلات باغبانی و جنگلداری، به شمار می‌رود. این دستگاه‌ها به طور معمول، از یک موتور و نوعی زنجیر ریز و دندانه دار، ساخته شده‌اند که حول یک ورق فلزی، به نام ساطور می‌چرخند. بنابراین عامل و با این چرخش، نیروی گشتاور در موتور به زنجیر دستگاه، منتقل می‌گردد و آن را به گردش درمی‌آورد و به دور ساطور می‌چرخاند. بنابراین این دستگاه می‌تواند بعضی از سطوح و تجهیزات و انواع مختلف چوب را برش دهد.

به طور کلی، این ابزار را می‌توان در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار داد. از جمله کاربردهای وسیع اینگونه از تجهیزات، می‌توان به کارگیری آن‌ها را در نجاری، باغبانی، هرس کردن انواع درختان، زدن سرشاخه‌ها، بریدن تنه درختان، کاربرد در آتش نشانی و مجسمه سازی و… نام برد. این ابزار، در حقیقت نوعی ابزار قابل حمل و مکانیکی هستند و وسیع‌ترین مورد استفاده از آن‌ها کار کردن با چوب به خصوص کار بر روی تنه درختان و کنده درختان زنده و یا قطع شده است. این تجهیزات، هم‌چنین از مجموعه‌ای تیغه، به وجود آمده‌اند که به صورت زنجیر و پشت سرهم، به یکدیگر متصل شده‌اند.

تاریخچه اره زنجیری

ایده ساخت اره برقی اولین بار در زمینه پزشکی برش استخوان مطرح شد. سپس در سال ۱۹۲۷ اولین اره برقی برای استفاده در زمینه های غیر پزشکی طراحی شد. وزن این اره های اولیه به قدری زیاد بود که برای حمل آنها از چرخ استفاده می شد. همچنین، دو نفر برای نگه داشتن اره برقی در هنگام استفاده مورد نیاز بودند. البته این مشکل پس از جنگ جهانی دوم با پیشرفت در تولید محصولات آلومینیومی حل شد و فرم اره برقی سبک فعلی به دست آمد.

مزایا و معایب استفاده از اره زنجیری

در مقایسه با اره دستی، این دستگاه‌ها سرعت بسیار بالاتری دارند. بنابراین و به طور کلی می‌توان گفت کارکردن با این ابزار، بیشتر از ده برابر، سریع‌تر از کارکردن با یک اره دستی است. به علاوه از آنجایی که نیروی لازم برای اره کردن در این سیستم‌ها، توسط موتور، تامین می‌شود بنابراین مقدار انرژی مصرف شده به وسیله نیروی انسانی به شدت کاهش پیدا می‌کند و همین عامل نیز موجب می‌شود تا کار اره کردن، سرعت بیشتری پیدا کند.

این ابزار، در کنار داشتن مزایا، معایبی نیز دارند. از جمله معایب این سیستم‌ها می‌توان به این عامل اشاره کرد که در هنگام کار کردن با این تجهیزات، لازم است حتما به موضوع ایمنی، توجه داشته باشید. به طور کلی می‌توان گفت این دستگاه‌ها ابزاری بسیار خطرناک به شمار می‌روند و امکان ایجاد حادثه از طریق آن‌ها، وجود دارد. از طرف دیگر این دستگاه‌ها به طور مداوم، نیازمند نگهداری و مراقبت هستند و از طرف دیگر لازم است به طور مدوام، تمیزکاری شوند تا از این طریق، خرده‌های چوب و ذرات خاک اره، به بخش‌های مکانیکی دستگاه مورد نظر، وارد نشود و به این بخش‌ها آسیب نرساند.

کاربرد اره زنجیری

اره زنجیری ابزاری است که در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد که از جمله محل هایی که اره در آن کاربرد دارد به موارد زیر می توان اشاره نمود:

 • نجاری
 • باغبانی
 • آتش نشانی
 • مجسمه سازی
 • بعضا برای بریدن عادی چوب

اره زنجیری

انواع اره زنجیری و کاربرد آن ها

اره‌های زنجیری در انواع مختلفی ساخته می‌شوند اما به طور کلی بر حسب نوع موتور می‌توان آن‌ها را به چند دسته تقسیم کرد.

۱_ اره زنجیری بنزینی
اره زنجیری بنزینی معمول و متداول‌ترین نوع این ابزار است که در دستان افراد حرفه‌ای گرفته تا کسانی که به شکل موردی از این وسیله استفاده می‌کنند دیده می‌شود. یک موتور دو زمانه بنزینی دارد که به کمک ‌ترکیب سوخت و روغن موجود روان کاری می‌شود. موتور‌های بنزینی عموما قدرتمند‌ترین نوع اره زنجیری ها هستند و در نتیجه سریع‌تر از سایرمدل‌ها کار می‌کنند.

اما در مقابل سنگین‌تر اند، صدا و لرزش بیشتری ایجاد می‌کنند و به سرویس و نگهداری بیشتری هم احتیاج دارند و به عنوان مثال تهیه روغن‌های مختلف و تهیه سوخت و تعویض به موقع فیلتر هوا و بنزین از جمله مواردی است که باید به طور منظم پس از کار با این نوع اره به آن‌ها رسیدگی بشود.

این نوع از اره برای کسانی که به طور مداوم و به عنوان یک ابزار حرفه‌ای با آن کار می‌کنند یا در محیط‌های با مساحت بالا و یا فضاهایی مثل جنگل که دسترسی به منابع انرژی به راحتی امکان پذیر نیست، مناسب‌ترین انتخاب است. طبیعی است که هر چه حجم موتر بالاتر باشد موتور قوی‌تر است.

۲_ اره زنجیری برقی
اره زنجیری برقی از مدل‌های بنزینی کوچک‌تر اند. یک موتور برقی دارند که با یک سیم به برق متصل می‌شود بنابراین احتیاجی به سوخت و منبع سوخت (باک بنزین) ندارند.از اره زنجیری‌های موتوردار دیگر ارزان‌تر اند، دود و صدای کمتری تولید می‌کنند و سبک‌تر هم هستند و به نوعی انتخاب بهتری برای افراد تازه کار و کسانی است که از این وسیله در خانه یا کارگاه خود استفاده می‌کنند.

اما به خاطر وجود سیم، قدرت حرکت پایینی دارند و نمی‌توان به راحتی و در هر موقعیتی از آن‌ها استفاده کرد. موتور الکتریکی موجود در این نوع ابزار قدرت کمتری در مقایسه با مدل بنزینی فراهم می‌کند، به همین خاطر برای کارهای محدود‌تری که نیاز به چنین قدرت زیادی نیست از آن‌ها استفاده می‌شود. در دستگاه‌های سیمی قدرت دستگاه با آمپراژ یا توان آن مشخص می‌شود.

۳_ اره زنجیری شارژی
اره زنجیری شارژی یا بی سیم نوع دیگر اره زنجیری برقی است که به جای وصل شدن مستقیم به جریان برق در آن از باطری‌های قابل شارژ استفاده می‌شود. این مدل‌ها اگرچه به سوخت و سیم برق نیاز ندارند اما شارژ موجود در باطری بسیار محدود است و زمان زیادی نمی‌توان با این ابزار بی وقفه کار کرد به علاوه وزن زیاد باطری‌ها موجب سنگینی دستگاه هم می‌ شود.

می‌توان گفت این سری کم قدرت‌ترین نوع اره زنجیری‌های موتور دار است و معمولا برای کار‌هایی مثل هرس درختان یا بریدن درختان کوچک‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. قدرت یک اره زنجیری شارژی از روی ولتاژ آن معلوم می‌شود. همچنین این مدل گران‌ترین نوع از اره‌های زنجیری را تشکیل می‌دهد.

۴_ اره سر شاخه زن
یک نوع از اره زنجیری است که ممکن است برقی، شارژی یا بنزینی باشد. از یک اره زنجیری کوچک تشکیل شده که به یک پایه بلند متصل شده تا دسترسی به سرشاخه و شاخه‌های بلند درختان را امکان پذیر بکند.

تفاوت اره زنجیری برقی و بنزینی

 • اره بنزینی دارای یک موتور دو زمانه ، معمولاً یک سیلندر است. این دستگاه سیلندر پیستون را با سوخت بنزین به حرکت در می آورد و حرکت رفت و برگشتی پیستون را از میل لنگ به حرکت چرخشی تبدیل می کند. این دستگاه بسیار قدرتمند است و همچنین سرعت بالایی دارد و صدای زیادی تولید می کند.
 • اما با اره برقی، اره توسط یک موتور الکتریکی چرخانده می شود. این دستگاه وزن و حجم کمتری نسبت به اره بنزینی دارد و همچنین صدای آن بسیار کمتر از نوع بنزینی است.
 • لازم به ذکر است که یکی از مزایای اره بنزینی این است که می توان از آن در هر کجا استفاده کرد و فقط به راحتی از سوخت بنزین استفاده می شود. اما اره برقی فقط در جاهایی که برق وجود دارد قابل استفاده است. اما سرعت کار دستگاه اره برقی از نظر وزن کم و نوع کارکرد این دستگاه از اره بنزینی بیشتر است.
 • برای کار با دستگاه اره بنزینی ابتدا باید سوخت مورد نظر را در مخزن آن پر کرده و با دستکاری دستگاه را روشن کنید و دستگاه تا پایان کار روشن خواهد ماند.
 • اما برای کار با دستگاه اره برقی، با فشار دادن دکمه دستگاه روشن شده و هنگام آزاد شدن دستگاه خاموش می شود.
 • اره بی سیم، مانند اره بنزینی، در هر جایی قابل استفاده است، اما محدودیت های خود را دارد. قدرت و سرعت کمتر این دستگاه نسبت به نوع الکتریکی آن کمتر است و نمی توان از این دستگاه برای برش تنه های ضخیم استفاده کرد.
 • به دلیل قدرت محدود، اره های برقی اره هایی با طول حداکثر ۵۰ سانتی متر دارند. اما دستگاه اره برقی بنزینی به دلیل قدرت زیاد و سرعت زیاد و همچنین استفاده از این دستگاه در اعماق جنگل ها برای قطع درختان ضخیم دارای تیغه هایی تا ۱۵۰ سانتی متر است.
فیسبوک
ایکس
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.