قطعات ماشین آلات راه سازی

قطعات ماشین آلات راه سازی

امروزه استفاده از ماشین آلات راه سازی به منظور انجام امور راه سازی و استخراج معادن امری بسیار رایج و متداول است و در این راستا احتمال ورود فشارهای خارجی به قطعات این ماشین ها وجود داشته که این فشارها موجب آسیب دیدگی قطعات ماشیبن آلات می شوند و لازم است که با توجه به نوع ماشین ها، نسبت به تعویض این قطعات اقدام نمود.

این قطعات شامل انواع قطعات زیربندی و لوازم یدکی ماشین آلات راه سازی صنعتی و معدنی می باشند، دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به تفصیل با آن ها آشنا خواهیم شد.

قطعات هیدرولیک

در یک ماشین راه سازی، قطعات هیدرولیک شامل موارد زیر است:

 1. پمپ های پیستونی
 2. پمپ های دنده ای
 3. سوپاپ فشارشکن
 4. شیرفرمان
 5. شارژ پمپ
 6. سرو موتور پمپ فرمان
 7. پمپ های کاتریجی

پمپ های پیستونی 

این پمپ ها، دستگاه هایی با عمر طولانی و ساختار ساده می باشند که از یک پیستون، محفظه و یک جفت دریچه درست شده اند.

پمپ های کاتریجی

یکی از قطعات یدکی ماشین های راه سازی، پمپ های کاتریجی هستند که به نوعی از قدیمی ترین پمپ های هیدرولیکی به حساب می آیند. عملکرد پمپ ها به شکل زیر می باشد:

 • نیروی گریز از مرکز در داخل این پمپ ها، به وسیله دوران شفت پمپ ایجاد می شود
 • تیغه های درون پمپ، داخل شیار تعبیه شده اند
 • تیغه های ذکر شده بر اثر نیروی گریز از مرکز به سمت بیرون کاتریج حرکت می کنند

پمپ های دنده ای 

پمپ های دنده ای یکی دیگر از پمپ های هیدرولیک هستند که خود شامل دو نوع دنده ای داخلی و دنده ای خارجی می باشند، حرکت مایعات در این پمپ ها بر اثر نوع قرار گیری دنده هایی است که در این پمپ ها نزدیک به هم تعبیه شده اند؛ لازم به ذکر است که این حرکت، به صورت چرخشی است.

قطعات زیربندی

قطعات زیربندی مهم ترین قسمت از یک ماشین راه سازی به حساب می آیند و دارای انواع مختلفی مثل: زنجیر بیل مکانیکی، دنده اسپراکت، رولیک بالا و پایین، تیغه، زنجیر بلدوزر، لینک، بوش و تین، گوشه، ناخن، زنجیر کامل و چرخ جلو می باشند.

ویژگی های این قطعات، بسیار مشابه یکدیگر بوده و تفاوت آن ها در اندازه های آنمی باشد. رسیدگی به این قطعات و تعویض آن ها بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا با توجه به هزینه های گزاف ماشین آلات، در هنگام تهیه یک ماشین راه سازی، هدف، استفاده از آن به مدت طولانی است و لازمه این امر، تعویض قطعات این ماشین ها به منظور عملکرد بهتر، دوام و بازدهی بالاتر می باشد.

دنده اسپراکت

دنده اسپراکت یکی از قطعات مهم در ماشین آلات راه سازی به حساب می آید که در بیشتر اوقات، مشکل خرابی ماشین با تعویض این قطعه حل می شود. این قطعه در واقع همان چرخ دنده بزرگی است که به قسمت عقبی زنجیر، وصل می گردد.

تیغه 

همانند مورد قبل، تعویض این قطعه هم در رفع خرابی های متداول این ماشین آلات، بی تاثیر نمی باشد. وظیفه تیغه، ایجاد شکاف حجم خاک و زمین بوده  که این کار را از طریق اتصال به لبه جلویی ماشین، انجام میدهد.

کفشک

در صورت مواجه شدن با خرابی های ماشین آلات راه سازی، توجه به تعمیر این قطعه هم از نکات مهم به حساب می آید. این قطعه که اصطکاک ایجاد شده روی زمین، توسط آن می باشد، روی لینکها سوار شده و کل بدنه زنجیر را تشکیل می دهد.

لینک

همانطور که از نام آن پیدا است، این قطعه متشکل از اتصالاتی است که همه قطعات زیربندی را به یکدیگر متصل می کند و خود از قسمت های کوچکتری تشکیل شده است.

بوش و تین 

اگر کفشک ها به درستی به یکدیگر متصل نگردند، عملکرد درستی نداشته و ماشین با مشکل مواجه می گردد. وظیفه برقراری اتصال درست میان کفشک ها، برعهده بوش و تین می باشد.

ناخن

ناخن که قسمت کوچکی از باکت می باشد، توسط قطعه ای دیگر به نام کلنگی به لبه جلویی آن وصل شده، لایه های خاک را شکسته، به آن نفوذ کرده و حجم خاک مورد نظر را جا به جا می کند.

قطعات

قطعات موتوری

قطعات موتوری نیز از مهم ترین قطعات در ماشین آلات راه سازی می باشند که در ادامه به بررسی برخی از آن ها می پردازیم:

یاتاقان 

 • یاتاقان ، اصطکاک بین بخشهای مختلف حرکتی را کم می کند
 • این قطعه ممکن است به شکل خطی یا چرخشی به دور محور ثابت شده ای حرکت نماید
 • معمولا یاتاقان ها موجب راحتی حرکت مطلوب از طریق کاهش اصطکاک می شوند

میل سوپاپ

میل سوپاپ که وظیفه باز و بسته کردن سوپاپ ورودی و خروجی را به عهده دارد، قطعه مهمی است که ممکن است به دلیل افت فشار روغن یا کمبود روغن، دچار مشکل در کارکرد شود. از آن جایی که بادامک هایی بر روی این میل قرار دارند، این قطعه را با نام میل بادامک هم می شناسند.

سرسیلندر

از آن جایی که آلیاژ آلومینیوم سبک تر از آهن بوده و رسانای حرارتی بسیار خوبی است،سر سیلندر از این آلیاژ ساخته شده است و به همین دلیل خنک کننده بهتری می باشد.

بوش موتور 

ابتدا باید گفت که حرکت پیستون، به همان شکلی است که داخل بوش اتفاق می افتد. این قطعه استوانه ای و تو خالی داخل حفره هایی که در بدنه سیلندر وجود دارند، قرار می گیرند.

پیستون

پیستون تعدادی استوانه ای تو خالی است که یک سر آن بسته و سر دیگرش باز است (قطر آن در قسمت باز بیشتر می باشد) و از طریق شاتون به میل لنگ متصل می شود.

میل لنگ

میل لنگ که از فولاد ساخته شده است، یک میله چرخان می باشد که وظیفه تبدیل حرکت متقابل پیستون ها را به حرکت چرخشی برعهده داشته و از آن در موتورهای احتراق داخلی استفاده می شود.

فیسبوک
ایکس
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.