معرفی انواع رطوبت گیر پمپ باد و راهنمای نصب آن

معرفی انواع رطوبت گیر پمپ باد و راهنمای نصب آن

ابزار آلات بادی و کمپرسور ها از جمله وسایلی هستند که در صنایع مختلف و مشاغل مربوطه از آن ها استفاه می شود و به عبارتی می توان گفت جزء ابزار های ضروری هستند. یکی از وسیله های جانبی و کمکی در این ابزار ها فیلتر دوقلو است که در اصل کمک می کند تا رطوبت وارد دستگاه نشود. رطوبت گیر پمپ باد به ابزارآلات این کمک را می کند تا طول عمر بالایی داشته باشند و از ورود رطوبت و ذرات معلق به درون ابزار بادی ممانعت می کند. فیلتر دو قلو همانطور که گفتیم یک وسیله کمکی است و به پمپ باد وصل می شود.

معرفی رطوبت گیر پمپ باد

رطوبت گیر پمپ باد یا فیلتر دوقلو یک وسیله کمکی است که به پمپ باد وصل می شود و از ورد ذرات معلق و رطوبت به داخل ابزار بادی جلوگیری می کند. این وسیله دارای انواع مختلفی است که در کل دارای یک مکانیزم کاری هستند و از ورود رطوبت هوا، زنگ زدگی و پوسیدگی مخزن کمپرسور و ذرات ریز معلق ممانعت می کنند. همانگونه که از نام رطوبت گیر پمپ باد مشخص است علاوه بر جلوگیری از ورود رطوبت در محافظت از دستگاه نیز موثر است و در کل باعث افزایش طول عمر پمپ باد نیز می شود.

فیلتر دو قلو دارای دو قسمت یعنی ورودی و خروجی است و هنگامی که هوا و باد وارد رطوبت گیر کمپرسور باد می شود در داخل مخزن فیلتر شده و یک هوای صاف و بدون مواد ریز و رطوبت از خروجی آن بیرون می آید. رطوبت گیر پمپ باد دارای کاربرد ها و انواع مختلفی است که در ادامه این مطلب به کاربرد آن و انواع فیلتر دوقلو اشاره کرده و به توضیح آن ها می پردازیم.

آشنایی با انواع رطوبت گیر پمپ باد و کاربرد آن ها

برای جلوگیری از ورود ذرات ریز و رطوبت به داخل دستگاه های بادی از انواع رطوبت گیر پمپ باد استفاده می شود و در کل هر کدام از این انواع در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. انواع فیلتر دوقلو که در پمپ باد یا کمپرسور مورد استفاده قرار می گیرد را در زیر معرفی و توضیح می دهیم تا به یک شناخت اجمالی در این زمینه برسیم.

  • میکرو فیلتر: این وسیله از دقت بالایی برخوردار است و قادر است بیشترین رطوبت و ذرات را فیلتر کند و از رطوبت گیر میکروفیلتر در کمپرسو و پیستوله های ایر براش استفاده می شود.
  • دوقلو: فیلتر دوقلو از انواع رطوبت گیر پمپ باد است و قادر است رطوبت و روغن را فیلتر کند.
  • تک قلو: فیلتر تک قلو قادر است فقط رطوبت را فیلتر کند.

استفاده از فیلتر دو قلو چه مزیتی دارد؟

با توجه به اینکه استفاده از فیلتر هوا موجب افزایش طول عمر دستگاه و خروجی باد تمیز می شود به خاطر همین نیاز است که مزایای استفاده از فیلتر هوا را بیشتر بدانیم که موجب جلوگیری از ورود رطوبت، جلوگیری از زنگ زدگی و پوسیدگی مخزن و جلوگیری از ورود ذرات ریز و گرد غبار به ابزار بادی می شود و با تزریق روغن نیز میتواند به سلامت ابزار بادی کمک کند. در ادامه این بحث هرکدام از این مزایا را با توجه به مزیت هایی که برای ابزار بادی و کمپرسور دارد بیان می کنیم.

جلوگیری از ورود ذرات معلق
با توجه به اینکه در هوا ذرات معلق وجود دارد و هنگام پر شدن کمپرسور ممکن است وارد مخزن شود از فیلتر دو قلو استفاده می شود تا مانع از ورود این ذرات به داخل ابزار آلات بادی شود.به عنوان مثال هنگام خروج باد ممکن است گرد و غبار از کمپرسور خارج شود و این ناخالصی ها وارد پیستوله رنگ شود.پس استفاده از رطوبت گیر فیلتر هوا از این ذرات و ورود آنها به ابزار های بادی جلوگیری می کند که در نهایت در افزایش طول عمر کمپرسور وپیستوله نیز مفید و تاثیر گذار است.

جلوگیری از ورود رطوبت
رطوبت هوا در اثر گرما بخار شده و تبدیل به قطرات می شود و این قطرات در مخزن کمپرسور جمع می شوند و موجب می شوند که گرمای دستگاه افزایش یافته و راندمان کار را پاییین می آرود و ممکن است باعث از کار افتادن دستگاه نیز شود. همچنین هنگامی که رطوبت هوا گرفته شود فشار هوای خالص و بدون رطوبت وارد ابزار بادی می شود و در نتیجه از آسیب رسیدن به دستگاه های بادی جلوگیری می شود.

جلوگیری از زنگ زدگی و پوسیدگی
زمانی که قطرات در مخزن جمع می شوند این اتفاق پیش می آید که به مرور زمان دستگاه دچار زنگ زدگی و پوسیدگی شود و این پوسیدگی ممکن است کف مخزن را نیز سوراخ کند.

پمپ باد

نحوه نصب کردن رطوبت گیر پمپ باد

برای نصب فیلتر دوقلو روی کمپرسور ابتدا باید شیر های اطمینان را چک کنیم که بسته باشند و همچنین از بسته بودن دریچه تخلیه روی کمپرسور مطمئن شویم تا بتوانیم ورودی فیلتر دو قلو را روی خروجی کمپرسور نصب کنیم که نیاز است از بسته بودن شیر اطمینان و شیر خروجی مطمئن شویم تا طریقه نصب را به درستی انجام دهیم. ذکر این نکته مهم است که نوع فیلتر با توجه به نوع کاری که قرار است انجام دهیم باید متناسب باشند و نکته مهم دیگر اینکه مراحل نصب رطوبت گیر کمپرسور هوا باید با دقت تمام انجام شود تا به خوبی روی خروجی فشار هوا نصب شود.

اگر هوا و رطوبت وارد کمپرسور شود چه اتفاقی می افتد؟

هوا و رطوبت از جمله مواردی هستند که ممکن است وارد کمپرسور و مخزن آن شوند و در بلند مدت با جمع شدن آن به مخزن آسیب وارد کنند. رطوبت وارد شده در مخزن کمپرسور باعث پوسیده شدن می شود و در نتیجه این پوسیدگی سبب می شود که گرمای سیستم بیش از حد زیاد شود و در نتیجه به کل سیستم و همچنین ابزار بادی آسیب می رساند . استفاده از فیلتر دوقلو می تواند از این مشکلات و آسیب ها جلوگیری کند.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.