معرفی انواع سیم چین و کاربرد آن ها

معرفی انواع سیم چین و کاربرد آن ها

سیم چین ها و یا قیچی های سیم بر از جمله ابزار آلات مکانیکی است که به برای بریدن و قطع کردن سیم ها و کابل ها مورد استفاده قرار می گیرد، بازو های برش دهنده سیم چین که به شکلی V می باشند به وسیله ی اهرم های سیم چین کابل ها و سیم ها را قطع می کنند. این ابزار از جمله ابزارهای خیلی کاربردی در حوزه برق و الکترونیک است که از آن به دلیل قطع و برش و یا لخت کردن سیم و کابل استفاده می شود، نوعی از سیم چین وجود دارد که در اندازه مینیاتوری است و برای قطع اضافه سیم های قطعات الکترونیکی که از پشت فیبر مدار چاپی بیرون آمده مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از کاربرد های اشتباه سیم چین استفاده از آن به عنوان سیم لخت کن هست، این کار به این دلیل اشتباه است که ممکن است باعث زخمی شدن بدنه ی سیم در زمان جدا کردن رو کش آن شود. بهتر است برای لخت کردن سیم از انبر سیم لخت کن استفاده نمود نوعی از سیم چین ها نیز وجود دارند که در بدنه انبر دست ها تعبیه شده و با قرار دادن سیم در پهلوی انبر و بستن آن باعث قطع شدن سیم می شود.

آشنایی با انواع سیم چین

کابل بر
یکی از انواع سیم چین کابل بر است. این نوع سیم چین ها دارای عایق بسیار زخیمی است که از انتقال جریان الکتریکی به کاربر جلوگیری می کند، کاربرد این سیم چین ها در صنعت برق است.

سیم چین کله گاوری
این نوع سیم چین ها به دلیل استفاده از تیغه های بسیار زخیم و قطور به سیم چین های کله گاوی معروف اند و برای بریدن سیم های با قطر بالا مورد استفاده قرار می گیرند، در زمان بریدن سیم و یا کابل بوسیله این انبر ها فشار کمتری به دست و اهرم وارد شده اما در عوض فشار بیشتری به تبغه ها وارد می شود.

سیم چین الکترونیکی
این نوع سیم چین ظریف تر از دیگر سیم چین ها بوده و برای بریدن اضافه قطعات الکترونیکی مورد استفاده می شود.

کف چین
سیم چین‌ها اغلب بعد از برش مرکز سیم را تیز می کنند که به خاطر شکل گوه مانند آرواره‌هاست. اما نوعی از سیم چین‌ها نیز هستند که لبه آن‌ها بر خلاف سیم چین‌های معمولی، گوه‌ای به شکل مثلث قائم الزاویه است یا به عبارت دیگر سیم چین های معمولی دو لبه تیز دارند اما کف چین یک لبه تیز دارد و لبه دیگر تخت است.

این مسئله باعث می شود بعد از قطع سیم، یک لبه، که لبه مورد نظر ماست صاف باقی بماند و نوک تیز نشود. این مسئله شاید برای کسانی که با سیم های برق کار میکنند اهمیت چندانی نداشته باشد، اما برای کسانی که از سیم چین برای ساخت جواهرات یا وسایل استفاده میکنند اهمیت زیادی دارد.

کابل بر جغجغه ای
داخل این کابل بر یک سیستم چرخ جغجغه قرار گرفته است که با فشار دادن دسته‌های انبر دهانه انبر سفت می شود، اما نه به طور کامل. سیستم جغجغه‌ای اجازه می دهد دهانه انبر فقط بسته‌تر بشود و باز کردن دسته‌ها موجب شل شدن دهانه انبر نخواهد شد. یعنی انبر فقط در یک جهت که آن هم سفت‌تر شدن دهانه است حرکت میکند که مشابه عملکرد آچار‌های جغجغه‌ای است. این سفت شدن دهانه با حرکت دسته ادامه پیدا می کند تا زمانی کابل بریده شود یا فرد دکمه مخصوص باز کردن انبر را فشار بدهد. این سیستم باعث می شود علاوه بر اینکه بریدن کابل راحت‌تر بشود، با فقط یک دست هم بتوان این کار را انجام داد.

نکاتی که قبل از خرید سیم چین باید توجه کنید

  • محل اتصال دو بازوی انبر می بایست بسیار نرم و مستحکم باشد، عدم نرم بودن محل اتصال دو بازوی انبر باعث سفت شدن و غیر قابل استفاده شدن آن می شود.
  • در هنگام خرید سیم چین به تیغه های آن به دقت نگاه کنید در صورتی که زدگی، خوردگی و یا ترک داشت از خرید آن جدا خود داری نمایید.
  • این ابزار همانطور که می دانید در خانواده ابزار آلات دستی می باشد و دارای دسته نیز هست، لذا در هنگام خرید به ارگونومیک بودن دسته ی آن توجه داشته باشید.
  • حتما سعی کنید انبرهایی را تهیه کنید که دسته ی آن ها دارای عایق باشد در غیر اینصورت شما یک قند شکن تهیه کرده اید نه یک سیم چین و ابزار شما با قند شکن هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

سیم چین

نحوه استفاده از سیم چین

قبل از اینکه از سیم‌چین استفاده کنید حتما وسیله‌ی خود را از برق بکشید یا کلا برق ساختمان را قطع کنید. بریدن سیم برق‌دار ممکن است به آتش‌سوزی، برق گرفتگی یا سوختن فیوز منجر شود. ولی اگر مجبور هستید با سیم برق دار کار کنید حتما مطمئن شوید که دسته‌های سیم‌چین به خوبی عایق‌بندی شده‌ باشند. سیم را در زاویه درست قرار دهید. اگر سیم را به عقب و جلو تکان دهید یا آن را خم و راست کنید، سیم‌چین ممکن است نوک سیم را ساییده کند. ساییدگی سر سیم می‌تواند به تیزتر شدن آن منجر شود، ولی از آن مهم‌تر می‌تواند از رسانایی سیم بکاهد.

برای همین برای جلوگیری از اتصال، برق گرفتگی و سایر مشکلات برقی حتما سیم را با یک حرکت و در زاویه‌ی درست ببرید. وقتی در حال استفاده از سیم‌چین هستید، آن را به سوی بدن خود بکشید. اگر هنگام فشار دادن سیم‌چین را از بدن خود دور کنید نیروی جاذبه‌ی مرکز ثقل بدن شما مختل می‌شود. آن وقت اگر سیم‌چین یا میز کار ناگهان کج شوند شما تعادل خود را از دست خواهید داد و این می‌تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد.

هرگز سعی نکنید سیم‌های استیل و یا انواع دیگر سیم‌های خیلی سخت را با سیم‌چین‌های معمولی ببرید. برای این کار به سیم‌چین مخصوصی نیاز دارید که برای همین کار ساخته شده‌اند. به علاوه برای بریدن سیم با چکش روی تیغه‌های سیم‌چین ضربه نزنید. این کار ممکن است به شکستن سیم‌چین و ایجاد آسیب جدی به دست‌ یا صورت شما منجر شود.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.