روپیچ توپیچ در چه صنایعی کاربرد دارد؟

روپیچ توپیچ در چه صنایعی کاربرد دارد؟

یکی از تجهیزات بسیار مهم در صنعت لوله کشی فیتینگ یا اتصال روپیچ توپیچ می باشد، دلیل نام گذاری این اتصال به روپیچ توپیچ شکل طراحی این قطعه است. در واقع روپیچ توپیچ از خانوداه بوشن ها است که دارای رزوه در هر دو طرف داخل و خارج می باشد. به این صورت که یک سر این قطعه دارای دنده های نر و سر دیگر آن دارای دنده های مادگی است. بنابراین اتصال روپیچ توپیچ این قابلیت را دارد که هم از داخل و هم از خارج به لوله یا سایر اتصالات لوله کشی دارای رزوه با قطر متفاوت متصل شود.

معرفی انواع روپیچ توپیچ

روپیچ توپیچ گالوانیزه
روپیچ تو پیچ گالوانیزه از جمله اتصالات گالوانیزه است. این دسته از قطعات و اتصال دهنده‌ها خود، دارای دو مدل هستند و به طور معمول، در انواع روپیچ توپیچ گالوانیزه سفید و یا سیاه در بازار خرید و فروش می‌شوند. از این نوع از قطعات در بیشتر موارد در سیستم‌های لوله کشی آب و گاز و هم‌چنین صنایع بخار و هوا استفاده می‌کنند. این قطعات به طور معمول از جنس آلیاژ آهن و یا کربن ساخته می‌شوند. همین عامل نیز سبب شده تا این دسته از روپیچ توپیچ‌ها دارای چند ویژگی موثر باشند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به قدرت قابل توجه این دسته از اتصال دهنده‌ها، در برابر هر گونه فشار و یا ضربه اشاره کرد. از طرف دیگر این دسته از مواد و تجهیزات لوله کشی، دارای انعطاف پذیری قابل توجهی نیز هستند.

روپیچ توپیچ چدنی
یکی دیگر از انواع روپیچ توپیچ، نوع چدنی این اتصالات و قطعات لوله کشی است. روپیچ توپیچ چدنی مقاومت بسیار بالایی دارد. بنابراین در بسیاری از مواقع در لوله کشی ساختمان‌ها از این دسته از قطعات استفاده می‌کنند. روپیچ توپیچ‌های چدنی خود، دارای شکل‌های مختلفی هستند. از جمله اشکال مختلف روپیچ توپیچ‌های چدنی می‌توان به روپیچ توپیچ چدنی مدل آچار خور گرد و یا مدل شش پر اشاره کرد.

روپیچ توپیچ کرومی
یکی از متریال‌هایی که در ساخت و تولید انواع روپیچ توپیچ مورد استفاده قرار می‌دهند، فلز کروم است. فلز کروم از آن دست فلزاتی است که در برابر بسیاری از آسیب‌ها می‌تواند از خود مقاومت نشان دهد. از جمله می‌توان به این مورد اشاره کرد که کروم در برابر ضربه و هر گونه فشار، مقاومت قابل قبولی دارد و از طرف دیگر دچار زنگ زدگی نیز نمی‌شود. چراکه در شرایط معمول، فلز کروم نقطه جوش بسیار بالایی دارد. از طرف دیگر می‌توان به این عامل اشاره کرد که این فلز می‌تواند در برابر رسوب گیری نیز مقاومت کند. در حقیقت می‌توان گفت این فلز خاصیت و قابلیت ضد رسوب گیری دارد که این خاصیت در امر لوله کشی ساختمان بسیار با اهمیت است.

روپیچ توپیچ برنجی
یکی از بهترین انواع روپیچ توپیچ که در حال حاضر در بازار وجود دارند، روپیچ توپیچ‌های نوع برنجی هستند. این محصولات همان‌طور که از نامشان نیز مشخص شده است با استفاده از متریال برنج ساخته می‌شوند. این دسته از محصولات می‌توانند در برابر حوادثی مانند رسوب گیری از خود مقاومت نشان دهند. از طرف دیگر در برابر آسیب‌هایی مانند زنگ زدگی، بسیار دوام دارند و هم‌چنین به راحتی دچار پوسیدگی نمی‌شوند. بنابراین پایداری و عمر بالایی دارند. روپیچ توپیچ‌هایی که با استفاده از متریال برنج تولید می‌شوند هم‌چنین در برابر فشار و ضربه نیز به راحتی آسیب نمی‌بینند. مجموعه این عوامل باعث شده تا این نوع از تجهیزات در هنگام لوله کشی ساختمان بسیار کاربردی باشند.

روپیچ توپیچ پی وی سی
همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر، سیستم‌های لوله کشی آب ساختمان‌ها دچار تغییر و تحولاتی شده است. این تغییرات سبب شده تا در شرایط فعلی، از انواع مختلف لوله‌های پلاستیکی به جای لوله‌های فلزی در لوله کشی آب ساختمان‌ها استفاده کنند. بنایراین لازم است اتصالات و قطعات مورد نیاز این لوله‌ها نیز به صورت پلاستیکی فراهم گردد. بدین منظور در بسیاری از مواقع در لوله کشی ساختمان از کاربرد روپیچ توپیچ‌های پی وی سی، بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

 این دسته از قطعات از مواد پلی اتیلنی، به وجود می‌آیند. بنابراین مقاومت قابل قبولی در برابر رسوب گیری دارند و از طرف دیگر به هیچ عنوان دچار زنگ زدگی نمی‌شوند. سبکی این محصولات نیز از دیگر ویژگی‌های قابل توجه آن‌ها است. هم‌چنین روپیچ توپیچ‌های نوع پی وی سی، در برابر فشار نیز مقاومت می‌کنند و هم‌چنین در برابر دمای ۶۰ درجه سانتی گراد دارای دوام و پایداری هستند. همین عوامل باعث شده تا این نوع از اتصال دهنده‌ها و قطعات، در سیستم لوله کشی آب آشامیدنی، مورد استفاده قرار بگیرند.

روپیچ توپیچ چوبی
لازم به ذکر است که این نوع از اتصالات روپیچ توپیچ، بر خلاف دیگر انواع قطعاتی که تا کنون گفته شد در هنگام لوله کشی آب ساختمان مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. در حقیقت می‌توان گفت کاربرد روپیچ توپیچ چوبی برای زمانی است که قصد داشته باشید انواعی از قفسه‌های کتابخانه را ایجاد کنید و یا نیاز دارید قطعات چوبی از قبیل ام دی اف، نئوپان، انواع مختلف چوب و … را به یکدیگر اتصال دهید. در این صورت و در بیشتر موارد می‌توانید از روپیچ توپیچ چوبی با قطر ۶ میلی متر و عرض ۱۳ میلی متر استفاده کنید. نکته دیگری که لازم است در این بخش به آن اشاره شود این است که این دسته از اتصالات نیز دارای طول‌های مختلفی هستند. روپیچ توپیچ‌ها را می‌توان از نظر سایز و ابعاد نیز دسته بندی کرد. در این صورت انواع روپیچ توپیچ شامل: روپیچ توپیچ کوتاه و بلند خواهد بود.

روپیچ توپیچ

روپیچ توپیچ دنده‌ای
این نوع از قطعات اتصال دهنده لوله کشی، یکی از پر مصرف‌ترین این محصولات به شمار می‌روند. چرا که از طریق به کارگیری این عناصر، می‌توان طول لوله‌های مورد نظر را تا میزان دلخواه، افزایش داد. از طرف دیگر لازم به ذکر است که اتصالات روپیچ توپیچ دنده‌ای، دارای تنوعات بسیار زیادی در سایز و ابعاد هستند و در انواع مختلف کوچک و بزرگ یافت می‌شوند.

روپیچ توپیچ زانوئی
همان‌طور که می‌دانید در هنگام لوله کشی یک ساختمان، در بسیاری از مواقع، نیاز است مسیر لوله کشی تغییر کند. در چنین شرایطی می‌توانید از اتصالات روپیچ توپیچ، به صورت زانوئی استفاده کنید و از طریق این محصولات، مسیر مورد نظر خود را تغییر دهید.  یک طرف این نوع از اتصال دهنده‌ها، نر است و طرف دیگر آن‌ها ماده. با به کارگیری اتصالات و قطعات روپیچ توپیچ زانوئی، این امکان برای شما فراهم خواهد شد که بتوانید زاویه لوله‌های مورد نظر خود را به اندازه دلخواه و مورد نیاز تغییر دهید. در بسیاری از موارد برای تغییر دادن مسیر لوله در زاویه‌های ۴۵ درجه و یا زاویه ۹۰ و ۱۸۰ درجه، از این دسته از محصولات استفاده می‌کنند.

کاربرد روپیچ توپیچ

روپیچ توپیچ یکی از اتصالات پرکاربرد است که در ساخت، مونتاژ، لوله‌کشی ساختمان و رادیاتور و شوفاژ و تعمیرات از آن استفاده می‌شود. از شیرهای کلکتوری روپیچ توپیچ هم در صنایع نفت و گاز استفاده می‌شود. در ادامه چند صنعت که در آن ها از روپیچ توپیچ استفاده می‌شود را معرفی می‌کنیم.

هوا فضا و هوانوردی
از اولین قطعات روپیچ توپیچ برای اتصال یخ‌ زداها به بال‌های هواپیما استفاده شد.

خودرو
از روپیچ توپیچ در تمام بخش‌های بدنه خودرو استفاده می‌شود. کاربرد این اتصالات در بدنه لاستیکی خودرو موجب کاهش لرزش شده و قطعات فلزی و پلاستیکی بدنه محکم به هم وصل می‌شوند.

قایق‌سازی
از روپیچ توپیچ در قایق‌های چوبی و فایبرگلاس برای محکم کردن بدنه و کناره‌های قایق استفاده می‌شود. جنس این اتصالات از برنج، فولاد روکش‌شده و مواد مقاوم در برابر خوردگی است.

مبلمان
در بخش‌های بالا در مورد مبلمان چوبی صحبت کردیم. از روپیچ توپیچ برای اتصال فلز به چوب، اتصالات پلاستیکی و ساخت و تعمیر مبلمان استفاده می‌شود.

لوازم خانگی
برای محکم‌کردن پوشش‌های پلاستیکی یا کنترل برد مدار و در بسیاری از لوازم خانگی از این تبدیل استفاده می‌شود.

انرژی سبز
اتصال‌ دهنده‌های رزوه‌ای بادوام هستند و در مصارف انرژی سبز مانند ایمن‌ سازی صفحات خورشیدی یا ساخت آسیاب‌های بادی از آن‌ها استفاده می‌شود.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.