سنگ فرز در چه صنایعی کاربرد دارد؟

سنگ فرز در چه صنایعی کاربرد دارد؟

سنگ فرز چیست؟

صنعت سنگ از بزرگترین و جزء صنایع برتر در کشور ما می باشد. در این صنعت در ابعاد بزرگ و کوچک از ابزارها و وسایل خاصی استفاده می شود. یکی از این دستگاه ها سنگ فرز نام دارد که گاها به آن سنگ فرز زمینی نیز می گویند.دلیل این نام گذاری این است که استفاده از این دستگاه در اکثر موارد بر روی زمین انجام می­ گیرد. دستگاه سنگ فرز (Grinders) از ماشین های ابزاری است که کاربردهای فراوانی از جمله برش سنگ، پلاستیک، کاشی، برش و پرداخت فلزات و … دارد.

دستگاه سنگ فرز شبیه دریل های میزی است البته با تفاوت های بیشتر. در واقع شباهت این دو دستگاه در ظاهر آن ها می باشد، در حالی که کاربرد هر کدام از این دستگاه ها با یکدیگر تفاوت دارد. دستگاه سنگ فرز دارای سه محور حرکتی نیز می باشد. این ابزار دارای یک تیغ فرز است که برای برش در این دستگاه به کار برده شده است. با دستگاه سنگ فرز می توان کارهایی از جمله صفحه تراشی، برش، کنار تراشی و … را انجام داد.

کاربرد سنگ فرز در صنایع مختلف

فرز برای سایش طراحی شده اما این دستگاه ابزاری همه کاره است و به دلیل محبوبیت زیاد آن، تولیدکنندگان سعی بر آن داشته‌اند تا آن را تغییر داده و آن را برای کاربردهای بیشتر طراحی کنند.

  • سنگ‌زنی دلیل اصلی خرید سنگ فرز است. زاویه چرخ این دستگاه به شما این امکان را می‌دهد که گوشه‌های تیز، جای جوش روی فلزات و موارد مشابه را از بین ببرید و ظاهری صاف ایجاد کنید.
  • یکی از کاربردهای رایج این دستگاه، سنباده‌زنی و آماده‌سازی سطح کار پیش از پرداخت است. با استفاده از پد مخصوص سنباده، رنگ قدیمی یا نقاط زبر به‌راحتی از بین می‌روند. پدهای سنباده ارزان‌تر از تیغه‌های رنده هستند، به همین جهت قبل از رنده کردن سطح چوب، ابتدا آن را با فرز سنباده می‌زنند.
  • برش یکی از کارهایی است که با استفاده از فرز به‌راحتی قابل انجام است. با نصب ملحقات مختلف؛ سنگ، کاشی، بتون، فلز یا حتی مواد نرم‌تر مانند پلاستیک، چوب و PVC را می‌برند.
  • با نصب سری پولیش می‌توانید از آن برای پولیش زدن سطوح مختلف استفاده کنید.
  • با نصب سیم روی فرز زنگ‌زدگی روی سطوح فلزی را پاک کرده و برای کار ظاهری مات یا درخشان ایجاد کنید.
  • هم‌چنین با استفاده از صفحه‌های تیز کننده، از این دستگاه برای تیز کردن سریع انواع تیغه به کار می‌رود.

آشنایی با انواع دستگاه فرز

بعد از اینکه با این دستگاه به‌صورت اجمالی آشنا شدید، زمان آن رسیده است تا شما را با انواع مختلف دستگاه فرز آشنا کنیم. همان‌طور که گفته‌شد، امروزه صنایع گوناگونی هستند که به‌صورت عمده از این دستگاه بهره می‌برند. از مهم‌ترین انواع دستگاه سنگ فرز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فرز مخصوص سنگ‌بری
یکی از پرکاربردترین سنگ‌های فرز موجود در بازار، فرز مخصوص سنگ‌بری است. از این فرز برای صیقل دادن، پولیش کردن و یا برش دادن انواع سطوح سنگی استفاده می‌کنند. امروزه قطر صفحات فرز سنگ‌بری را در سایز ۲۳۰ میلی‌متری تولید می‌کنند. سرعت دستگاه‌های فرز برای برش چنین اجسام سختی نیز معمولا بین ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ دور در دقیقه خواهد بود. از جمله مکان‌هایی که از فرز مخصوص سنگ‌بری استفاده می‌شود می‌توان به کارهای گوناگون سنگ‌بری، ساختمان‌سازی و … اشاره کرد.

مقالات مرتبط:  آموزش تعمیر و نحوه عیب یابی سنگ فرز

فرز مخصوص سنگ‌بری

فرز مخصوص آهنگری
در کنار فرزهای سنگ‌بری نوع دیگری از فرزها موجود بوده که از آن‌ها برای برش انواع فلزات استفاده می‌کنند. صفحات فرز آهنگری دارای قطر ۱۸۰ میلی‌متری بوده و سرعت حرکت آن‌ها چیزی در حدود ۸۰۰۰ تا ۸۵۰۰ دور در دقیقه خواهد بود. از این سنگ‌های فرز برای برش دادن و جدا کردن لوله‌های مختلف فلزی، ورق‌های گالوانیزه و استیل، آهن، پروفیل‌ها و… استفاده می‌کنند. همچنین درصورتی‌که بخواهیم سطوح مختلف فلزی را پولیش‌کاری کرده و یا صیقل دهیم نیز می‌توان از انواع فرز مخصوص آهنگری بهره برد.

با اینکه سنگ فرز آهنگری با سنگ‌بری دارای شباهت‌هایی بوده، اما در اصل تفاوت‌های مختلفی با یکدیگر دارند. از عمده تفاوت‌های آن‌ها می‌توان به‌سرعت چرخش دیسک اشاره کرد. در دستگاه فرز مخصوص آهنگری از سرعت‌های بالاتری نسبت به دستگاه‌های مخصوص سنگ‌بری استفاده می‌شود. ازاین‌رو می‌توان از دستگاه‌های فرز آهنگری برای برش سنگ بهره برد اما نمی‌توان از دستگاه‌های سنگ‌بری برای برش دادن سطوح فلزی استفاده کرد.

فرز آهنگری

فرزهای انگشتی
یکی از کوچک‌ترین دستگاه‌های فرز موجود در بازار، فرزهای انگشتی است. از این مدل دستگاه‌ها برای انجام عملیات‌هایی که به ظرافت بالایی نیاز است، استفاده می‌کنند. برای مثال حکاکی، صیقل دادن، منبت‌کاری و… از مهم‌ترین فعالیت‌هایی هستند که برای انجام آن‌ها به فرزهای انگشتی نیاز است. خود فرزهای انگشتی دارای انواع مختلفی مانند فرز انگشتی گلو کوتاه، فرز انگشتی گلو بلند و… هستند.

فرز انگشتی

فرز رومیزی
در کنار موارد اشاره شده، سنگ‌های فرز رومیزی نیز از جمله انواع سنگ‌های فرز موجود در بازار هستند. از این فرزها بیشتر برای انجام فعالیت‌های نیمه‌صنعتی و صنعتی استفاده می‌شود. فرزهای رومیزی را باید در ابتدا بر روی یک میز ثابت نگه داشت و بعد از آن عملیات برش، پولیش و یا سنباده‌زنی را شروع کرد.

سنگ فرز رومیزی

معرفی دیسک های فرز

همان‌طور که گفته‌شد، دستگاه‌های فرز از یک دیسک برای انجام امور خود استفاده می‌کنند. این دیسک‌ها خود دارای انواع مختلفی بوده که کاربردهای گوناگونی را در صنایع پیدا می‌کنند. از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین این دیسک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دیسک‌های فرچه‌ای
از این دیسک‌ها بیشتر برای پولیش‌کاری و یا تمیزکاری استفاده می‌کنند. همچنین دیسک‌های فرچه‌ای در کارگاه‌های فلزکاری برای ازبین‌بردن زنگ‌زدگی بر روی فلزات نیز کاربرد دارند.

دیسک‌های کاربید سیلیکون
یکی دیگر از انواع دیسک‌هایی که برای تمیزکردن‌و پولیش دادن‌سطوح فلزی کاربرد دارند. دیسک‌های کاربید سیلیکون هستند. این دیسک‌ها همچنین می‌توانند برای تیز کردن‌ابزارآلات صنعتی نیز مورداستفاده واقع شوند.

دیسک‌های الماسی
اگر قصد برش دادن‌و بریدن‌انواع سنگ، کاشی و یا بتن را دارید، بدون شک باید از دیسک‌های الماسی استفاده کنید. این دیسک‌ها جز سخت‌ترین و مقاوم‌ترین دیسک‌های موجود در بازار هستند.

دیسک‌های آلومینیوم اکسید
نوع دیگری از دیسک‌های سنگ فرز که از آن بیشتر در کارگاه‌های چوب‌بری و برای کار بر روی چوب استفاده‌می‌کنند، دیسک‌های آلومینیوم اکسید هستند. از این دیسک‌ها همچنین می‌توان برای ساییدن‌پیج و میلگرد نیز استفاده کرد.

دیسک‌های فیبری
این دیسک‌ها در صنعت بیشتر برای ساییدن و ازبین‌بردن زنگ کاربرد پیدا می‌کنند.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.