ویژگی های مهم ابزار بادی و بنزینی

ویژگی های مهم ابزار بادی و بنزینی

رشد روز افزون جمعیت در جای‌جای این کره خاکی از جمله کشورمان ایران و نیاز به افزایش تولید محصولات صنعتی، مواد غذایی و بهداشتی و … موجب ساخت و توسعه انواع ابزارآلات صنعتی توسط شرکت‌های مختلف خارجی و داخلی شده است. با استفاده از این ابزارآلات سرعت و دقت محصولات تولیدی افزایش یافته و قیمت تمام‌شده تولید و هزینه‌های جانبی آن‌ها اقتصادی‌تر شود.

با استفاده از انواع ابزارآلات صنعتی می‌توان با کاهش تعداد نیروی انسانی و افزایش بهره‌وری از منابع موجود، تولیدات صنعتی را رونق داد. همچنین سرعت و دقت بالا در کنار بهای تمام‌شده پایین‌ تر، ایمنی بیشتری برای منابع انسانی درگیر در چرخه تولید یا خدمت‌ رسانی فرآهم می‌کند.

از دسته ابزارهای بسیار مهم و کاربردی در صنعت نوپای کشور می‌توان به انواع ابزارهای بادی و بنزینی اشاره کرد. ابزارهای بادی و بنزینی همان طور که از نامشان پیداست، برای انجام کار به ترتیب از نیروی باد ایجاد شده توسط کمپرسور و یا بنزین استفاده می‌کنند. استفاده از این ابزارآلات به خصوص ابزارآلات بنزینی در شرایطی که دسترسی به جریان الکتریسیته وجود ندارد بسیار کاربردی و مهم است و می‌تواند در خارج از شهرها، مکان‌هایی که برق‌رسانی دشوار بوده و یا برای انجام کارهای مخصوص از آن‌ها استفاده کرد.

انواع ابزارهای بادی و بنرینی

ابزارهای بادی و بنزینی در واقع مجموعه گسترده‌ای از ابزارآلات را شامل می‌شوند که برای انجام کار نیازمند فشار هوا یا سوخت بنزین باشند. وسعت استفاده از انواع ابزار بادی و بنزینی تا اندازه‌ای است که به دلیل استفاده در خطوط تولید انواع کارخانه‌های صنعتی یا در مکان‌های خارج از شهر که جریان الکتریسیته وجود ندارد، در صورت نبود این ابزار در دسترس تکنیسین‌ها و کارگران، چرخه تولید قطعا با مشکل مواجه خواهد شد. انواع ابزار بادی و بنزینی دسته گسترده‌ای را شامل می‌شوند که در این قسمت به تعدادی از آن‌ها اشاره شده است.

ابزارآلات بادی یا پنوماتیک 
سازوکار استفاده از انواع ابزار بادی، استفاده از هوای فشرده برای ایجاد نیرو و انجام کار با آن است. از ابزار پنوماتیک برای انجام کارهای مختلف و راه‌اندازی دستگاه‌های متعددی در صنعت و پزشکی استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای ابزار بادی می‌توان به صنعت و معدن، مونتاژ و اتصالات، پزشکی و دندان‌پزشکی، تاسیسات عمرانی مانند کابینت‌سازی و … اشاره کرد.

ابزارآلات صنعتی بادی شامل انواع میخکوب‌ها، منگنه‌کوب‌ها، پولیشرهای بادی و سایر تجهیزات مشابه در این دسته می‌شوند که با استفاده از آن‌ها می‌توان بدون دخالت دست، از فشار باد برای ایجاد نیروی مکانیکی استفاده کرد.

ابزارآلات بنزینی
سازوکار ابزار بنزینی، همان طور که از نامش پیداست استفاده از سوخت بنزین برای ایجاد نیروی مکانیکی است. با استفاده از انواع ابزار بنزینی می‌توان در دوردست‌ترین نواحی و نقاطی که دسترسی به برق وجود ندارد، کار انجام داد. همچنین بسیاری از تجهیزات کارگاهی و مکانیکی با بنزین کار می‌کنند و ادامه کارشان وابسته با تامین این سوخت برای آن‌ها است. از جمله ابزار بنزینی پرکاربرد در صنعت می‌توان به انواع چکش‌های تخریب، اره‌های زنجیری و ژنراتوها و موتورهای برق اشاره کرد که با سوزاندن بنزین نیروی جنبشی ایجاد می‌کنند.

از انواع چکش تخریب برای شکاندن و خراب کردن سطوح سخت مانند سطوح بتنی استفاده می‌شود. همچنین اره‌های زنجیری نیز در دسته ابزارهای بنزینی نجاری قرار می‌گیرند که می‌توان با آن‌ها الوار و کنده درختانی که سبز نیستند را برید و قطعه‌ قطعه کرد. دسته‌بندی انواع ابزارهای بادی و بنزینی جهت کاربرد آن‌ها و بهره‌وری بهینه‌تر از آن‌ها ضروری است تا بتوان بدون اتلاف وقت و هزینه، بهترین ابزار در دسته‌های فوق را تهیه و استفاده کرد.

بنزینی

ویژگی‌های مهم ابزارهای بادی

ابزارهای بادی و بنزینی دارای ویژگی‌های مختلفی هستند که می‌توان با شناخت آن‌ها و دانش مزیت و معایب هر کدام بهترین نوع آن را برای کار مربوطه انتخاب کرد. در این بخش تعدادی از ویژگی‌های مهم ابزارهای بادی معرفی شده‌اند که برای انتخاب، خرید و کاربرد درست آن‌ها ضروری و لازم هستند.

  1.  ابزارآلات بادی عمدتا به وسیله کمپرسورهای بادی کار می‌کنند. کمپرسورهای بادی دستگاه‌هایی پیشرفته هستند که در صنعت کاربردهای بسیاری دارند و قطعات، روانکارها و تجهیزات بسیاری مخصوص آن‌ها تولید شده و در بازار ابزارآلات موجود است.
  2.  ابزارآلات بادی ایمنی بیشتری نسبت به انواع برقی آن‌ها دارند. با توجه به اینکه در کاربرد ابزارآلات بادی، از نیروی باد برای انجام کار استفاده می‌شود، بنابراین کاربرد ابزارآلات بادی خطر اتصالی، برق‌گرفتگی و تهدیدهای جانی و مالی را به حداقل می‌رساند.
  3.  ابزارآلات بادی نیروی بیشتری را تولید می‌کنند و حجم کمتری دارند. در قیاس با ابزارآلات برقی هم رده، ابزار بادی کوچک‌تر و سبک‌تر هستند و همین امر باعث ایجاد راحتی در کاربرد آن‌ها شده و سرعت انجام کار را بهبود می‌بخشد.
  4. ابزارآلات بادی قیمت مناسب‌تری نسبت به سایر انواع ابزارآلات با کارکرد مشابه دارند. با توجه به سایر مزیت‌های کاربرد ابزار بادی نسبت به سایر ابزارآلات، می‌توان از آن‌ها جهت افزایش سرعت، دقت و سهولت انجام کار با قیمت مناسب‌تر بهره گرفت.
  5.  ابزارآلات بادی دارای اصطلاحات فنی مختلفی هستند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سرعت چرخش (rpm)، فشار هوا (psi / bar) و مصرف هوا (cfm/scfm or m3/min) اشاره کرد. آشنایی با این اصطلاحات فنی برای کاربرد بهتر آن‌ها ضروری است.

ویژگی‌های مهم ابزارهای بنزینی

با توجه به کاربرد سوخت بنزین توسط ابزارآلات بنزینی، استفاده از انواع این ابزارآلات می‌تواند دارای مزایا و معایبی بوده و شناخت و آشنایی با انواع ویژگی‌های این ابزارآلات در بهینه‌سازی مصرف سوخت توسط آن‌ها و همچنین استفاده کاربردی‌تر و با راندمان بیشتر از آن‌ها مهم است. در ادامه تعدادی از ویژگی‌های ابزارآلات بنزینی بیان شده است.

  1. از ابزارآلات بنزینی می‌توان در نقاط دور دست و در مکان‌هایی که دسترسی به جریان برق وجود ندارد استفاده کرد. به عنوان مثال در مناطق دور از شهر که نیاز به برش چوب و قطعه‌ قطعه کردن درختان مرده باشد و یا در منازل و بناهایی که هنوز به آن‌ها برق‌ رسانی نشده است، می‌توان از انواع ابزارآلات بنزینی مانند اره‌های زنجیری و ژنراتورهای بنزینی استفاده کرد.
  2. در ابزارآلاتی که برای استفاده از آن‌ها نیاز به حرکت آن وسیله است، عمدتا از موتورهای بنزینی استفاده می‌شود. به عنوان مثال در انواع چمن‌زن‌ها یا وسایل کشاورزی و باغبانی که علی‌رغم امکان اتصال به برق در نواحی مورد استفاده، به دلیل فراهم کردن قابلیت حرکت روی انواع سطوح نیاز است تا به صورت بی‌سیم و با انرژی سوخت فسیلی کار کنند، از سوخت بنزین استفاده می‌شود.
  3. ابزارهای بنزینی به دلیل قابلیت اشتعال بسیار بالا و سریع بنزین و تولید انرژی حرارتی بسیار بالا در مدت زمانی اندک، دارای ویژگی ایجاد توان مکانیکی بالایی بوده و می‌توانند در کمترین زمان بیشترین کار را انجام دهند. بهره‌گیری درست از این نیرو می‌تواند بیشترین بهره‌وری را در تولید و ارائه خدمات ایجاد کند.
فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.