راهنمای کار با دستگاه بتونیر

راهنمای کار با دستگاه بتونیر

بتونیر یا میکسر بتون ابزاری می باشد که برای هم زدن و مخلوط کردن بتون استفاده میگردد. از بتونیر یا میکسر بتن برای مقادیر و حجم های متفاوتی از میکس و ساخت بتن میتوان بهره برد. همانطور که می دانید بتن از ترکیب سنگ، شن، ماسه، سیمان و آب با مقادیر مختلف تشکیل شده است که به نسبت های مرتب داخل دستگاه میسکر بتن یا خلاطه ریخته شده و به مدت زمان مشخص هم می خورند تا بتن تشکیل بشود. میکسرها در ابعاد بزرگ دارای مقسم جهت تعیین مقادیر مختلف از ماده جهت تشکیل بتن می باشند. به طور کلی میکسرهای بتن در ابعاد خیلی بزرگ در کارخانه های تولید بتن به کار می رود و از بتونیر با قابلیت جابجایی در سایت های بتن ریزی و برای کارهایی با حجم کمتر استفاده می شود. جا به جایی دستگاه مخلوط کن بتون نیز توسط دو چرخ یا چهار چرخ انجام می گردد.

آشنایی با انواع بتونیر

میکسر دسته‌ای
همان‌طور که از نام این دستگاه پیدا است، این نوع میکسر بتن یک دسته را به طور همزمان تولید می‌کند. به این معنا که بر حسب زمان و نیاز کار، مخلوط را آماده می‌کند و از دوباره نیاز به آماده‌سازی مخلوط جدید است. یکسرهای دسته‌ای دارای یک باکتِ (جام یا دیگ) متشکل از تیغه‌ها است که هنگام چرخش مخلوط بتن را آماده می‌کنند. سرعت چرخش، زاویه پره‌ها و در بعضی موارد زاویه شیب باکت قابل کنترل است. این ها متداول‌ترین میکسرهای بتونی هستند و ترجیحاً در پروژه‌های کوچک و متوسط کاربرد دارند.

میکسر پیوسته
این بتونیرهای بدون هیچ‌گونه وقفه‌ای و تا زمانی که کار ادامه داشته باشد مخلوط بتنی را آماده می‌کنند. آن ها به طور مداوم از مواد اولیه تغذیه می‌شوند و بتن به محض آماده‌سازی مخلوط توسط کارگران ساختمانی تخلیه و جمع‌آوری می‌شود. بتونیر پیوسته معمولاً در خود محل پروژه تنظیم می‌شود. آن ها یک واحد تغذیه جداگانه برای جذب مواد تشکیل دهنده بتن و یک واحد میکسر برای مخلوط کردن بتن و یک مکانیسم تخلیه برای پخش بتن در سطح دارند.

مزایای استفاده از بتونیر

  • جلوگیری از هدر رفتن زمان: دستگاه ملات ساز یا بتونیر قابلیت جابجایی دلرد که برای بتن ریزی در فضاهای مختلف، لازم به ساخت بتن جدید نیست. این ویژگی باعث صرفه جویی زمان می شود.
  • صرفه جویی در هزینه: برای ساخت بتن در دستگاه بتونیر به افراد زیادی احتیاج نیست و با استفاده از دستگاه مناسب، هزینه ها کاهش می یابد.
  • بتن ساخته شده توسط بتونیر، کیفیت بالاتری نسبت به روش مخلوط کردن دستی دارد.

انواع موتور های مورد استفاده در بتونیر

بتونیر دیزلی
بتونیر دیزلی با استفاده از موتور هایی با سوخت گازوئیل با قدرت بیش از ۶ اسب بخار به بالا ارائه می گردد که با انواع برند های مختلف که معروف ترین آن ها موتور مارگو، موتور لیستر، موتور کوپ، موتور کاما، وسایر موتور های دیگر کوپل می گردد.

بتونیر بنزینی
بتونیر بنزینی که به وسیله موتور های سوختی بنزینی کار می کند و با موتور هایی با قدرت بیشتر از ۵ اسب بخار در برند های مختلف که به نام های موتور هوندا، موتور روبین، موتور راتو، موتور لانسین، و سایر برند ها ارائه می گردد.

بتونیر برقی
بتونیر برقی به دو دسته تک فاز و ۳ فاز تقسیم می شود که در میکسر بتن تک فاز و میکسر بتن سه فاز از الکتروموتور یا دینام با قدرت بیش از دو اسب بخار کوپل و در برند های موتور موتوژن، الکتروموتور الکتروژن، دینام چینی و الکتروموتور الکو با دور های RPM 1500 می باشد که اغلب الکتروموتور ها از سوی کارخانه سازنده شامل ضمانت فنی می گردد.

بتونیر گیربکس دار
گیربکس تجهیزی است جهت کاهش دور و افزایش قدرت و نیرو که در دو بخش مورد استفاده قرار می گیرد که در بعضی بتونیر ها مانند ۲۵۰ لیتری، ۳۵۰ لیتری و ۴۰۰ لیتری جهت تخلیه آسان ملات داخل دیگ از فرمان گیربکسی که اغلب با گیربکس های حلزونی VF62 و VF86 استفاده می گردد که از نظر استفاده همانند فرمان خودرو های هیدرولیکی نسبت به فرمان ساده با سهولت بیشتری مورد استفاده می باشند و در قسمتی دیگر در بخش اتصال موتور به شاسی استفاده می شود که دور بالای موتور را کم کرده و به قدرت تبدیل می نماید که باعث می شود دیگ با قدرت بالاتری در حرکت باشد لازم به ذکر است که گیربکس در این مورد در شرایط خاص استفاده می گردد.

دستگاه بتونیر

راهنمای کار با دستگاه بتونیر

اقدامات احتیاطی را انجام دهید
همیشه در هنگام کار با میکسر از لباس و کفش مخصوص، دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید. هیچ وقت دست و یا ابزار خود را هنگام کار در داخل باکت میکسر قرار ندهید. در یک منطقه روشن کار کنید و موانع و علائمی را تنظیم کنید که به مردم هشدار دهد که در حال یتن‌ریزی هستید.

بتونیر را آماده کنید
قبل از شروع استفاده از میکسر، مطمئن شوید که آن را روی یک سطح صاف و در نزدیکی منبع برق قرار داده‌اید. بعد از وصل کردن میکسر به برق همزمان مقدار مناسب سیمان و آب را داخل باکت بریزید. بار بیش از حد برای مخلوط کردن خطرناک است زیرا می‌تواند بتن را خراب کند، بنابراین برحسب ظرفیت میکسر مواد را مخلوط کنید.

بتن را به درستی مخلوط کنید
مخلوط کردن بتن خیلی مرطوب یا خیلی خشک نباشد زیرا کار با آن آسان نخواهد بود و در واقع باعث خرابی بتن می‌شود. مخلوط بتن با گردش باکت میکسر به حالت خمیری تبدیل می‌شود. برای رسیدن به این هدف ممکن است نیاز به اضافه کردن آب بیشتری باشد. مقدار آب را نیز به اندازه کافی اضافه کنید.

بتن را با دقت بریزید
بسته به نوع میکسر مورد استفاده، بتن آماده شده را مستقیماً درون فرغون یا روی سطح مورد نیاز بتن‌ریزی کنید. بهتر است دو نفر برای کمک به فرآیند اضافه شوند. از ریختن سریع بتن از باکت بتونیر خودداری کنید و این می‌تواند باعث شود کنترل میکسر از دست‌تان دریاید. سپس بتن را با بیل در محل مورد نظر بریزید.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.