معرفی انیمه Fullmetal Alchemist - کیمیاگر تمام‌فلزی

معرفی انیمه Fullmetal Alchemist – کیمیاگر تمام‌فلزی

سریال انیمه‌ی Fullmetal Alchemist (کیمیاگر تمام‌فلزی) محصول سال ۲۰۰۳ یکی از زیباترین آثاری است که می‌توانید از تجربه‌ی آن لذت ببرید. با ژسوس در معرفی یکی دیگر از آثار برتر سینما همراه باشید.

این معرفی بر اساس نسخه‌ی دوبله انجام گرفته و هیچ بخشی از داستان را لو نمی‌دهد.

روایتی الگو بخش و سراسر احساسی

داستان برادران اِلریک (شخصیت های اصلی) یکی از زیباترین داستان های روایت شده از دو برادر است که در مسیری با ناهمواری های زیاد، واقعیت های تلخ و شکست های پی در پی، از تلاش خود ناامید نشده و در جایی که مخاطب امیدش را از دست می‌دهد، این دو برادر همچنان به مسیر خود ادامه می‌دهند ( البته چاره‌ی دیگری برای جبران اشتباه خود ندارند). انیمه فول متال از نظر داستانی بسیار غنی بوده و با داشتن فراز های متعددی در داستان از تکراری و کسل کننده شدن آن جلوگیری می‌کند. تیم سازنده برای روایت واقعیت های داستان خود از هیچ چیزی دریغ نکرده و با دارایی صحنه های بسیار احساسی، گاهی مخاطبان را در انبوهی از فرضیات و نظریات جاری در جهان انیمه غرق می‌کند. همچنین انیمه‌ی فول متال دارای طنز بسیار جالب و اندکی است که اندازه آن به دارک بودن روایت داستان لطمه‌ای وارد نمی‌کند.

روایتی الگو بخش و سراسر احساسی کیمیاگر تمام‌فلزی

 

جهان خارق العاده

جهان انیمه‌ی کیمیاگر تمام‌فلزی یکی از بی‌نظیر ترین جهان های خلق شده در انیمه های سریالی است. منظور از جهان خلق شده، جهان اثر های علمی-تخیلی، علم موجود و جادوی در جریان است که تا چه حد این علم و جادو چفت و بسط دارد؛ و گاهی که یک سوال در جریان داستان (چه از نظر درون داستانی و چه از نظر مخاطبان) مطرح می‌شود، در ادامه و در طول روایت، چگونه و با چه منطقی به آن پاسخ داده می‌شود.
از این منظر فول متال بسیار عالی عمل کرده است؛ با گنجاندن سوالات متعدد و بسیار اساسی در طی روند داستان، هم بر کنجکاوی مخاطبان می‌افزاید و هم با دادن پاسخ های قابل قبول، رضایت آنان را جلب می‌کند. نظریات و فرضیات دانش برادران الریک، مخاطبان را تشویق به همراهی این دو برادر می‌کند. برخلاف برخی از آثار سریالی که به کشمکش و بی‌پاسخ ماندن برخی سوالات کشیده می‌شوند، فول متال بسیار محتاط بوده و فاصله‌ی خود را با این آثار حفظ کرده است.

جهان خارق العاده کیمیاگر تمام‌فلزی

 

شخصیت پردازی

محبوب ترین شخصیت ها را می‌توانید در اینجا هم پیدا کنید! از خود برادران الریک که نگویم، چرا که این دو برادر در طی داستان، چنان محبوبیتی کسب می‌کنند که توصیف آن سخت است! دیگر شخصیت های داستان هم به خوبی مورد توجه و شخصیت پردازی واقع شده‌اند، بطوری که دیگر شخصیت ها دارای جذبه و محبوبیت مستقلی هستند و از این نظر تیم سازنده بسیار موفق عمل کرده است.

 

سینمایی Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa

سریال کیمیاگر تمام فلزی (۲۰۰۳) اگر چه در انتها ظاهرا به پایان می‌رسد ولی یکی از سوال های اساسی بی‌پاسخ می‌ماند، برای همین در ادامه برای این سریال، سینمایی Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa (کیمیاگر تمام فلزی: فاتح شامبالا) تولید می‌شود که آن هم به اندازه‌ی سریال خود، قابل قبول و مورد رضایت است؛ ولی برای همین بی‌پایان ماندن سریال، نقد های منفی وارد می‌شود و یکی از ضعف های سریال Fullmetal Alchemist به شمار می‌رود. در نهایت شما می‌توانید انتهای پایانی این سریال را در این سینمایی یعنی فاتح شامبالا تماشا کنید.

سینمایی Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa

 

داستان دو نسخه‌ای بودن سریال

ساخت انیمه‌ی فول متال در حالی شروع شد که  مانگای انیمه هنوز به پایان نرسیده بود و با پیشی گرفتن قسمت های انیمه از مانگا، تیم سازنده تصمیم گرفت که به ساخت انیمه ادامه بدهد، ولی اینبار اقتباسی در کار نبود و تیم سازنده رسما خودش نویسندگی داستان را به عهده گرفته بود و همین شد که داستانی خود ساخته وارد انیمه‌ی فول متال شد؛ به همین دلیل بعد از تکمیل مانگا، انیمه‌ی Fullmetal Alchemist اینبار با پسوند Brotherhood (برادری) ساخته شد که علاوه بر وفاداری به داستان مانگا، نسخه‌ی بازسازی شده‌ی سری اول محسوب می‌شود.

 

نسخه‌ی دوبله

یکی از ضعف های محسوس دوبله های سریال ها، تغییر دوبلور ها در تغییر فصل ها است و این بسیار برای تماشاچی آزار دهنده است، ضعف بارزی که ما در این سریال هم شاهد آن هستیم. البته بنده ضعف در صداگذاری را احساس نکردم با اینکه مطمئنا صداگذاری نسخه‌ی اصلی باکیفیت تر است.

نظر شما درباره‌ی یکی از بهترین آثار سریالی چیست؟ نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما و دیگران در میان بگذارید.

فیسبوک
ایکس
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.