آشنایی با انواع کمپرسور فندکی و عملکرد آن ها

آشنایی با انواع کمپرسور فندکی و عملکرد آن ها

کمپرسور فندکی وسیله ای کوچک، کاربردی و قابل حمل است که از آن برای باد کردن تایر خودرو و تنظیم باد مورد استفاده قرار می گیرد.شاید برای شما جالب باشد که چرا نام این وسیله را فندکی گذاشته اند، در پاسخ باید بگوییم که با توجه به اینکه این ابزار بادی از قسمت فندک ماشین و یا سر باطری ها تغذیه می شود این گونه نام گذاری شده است.

کمپرسور فندکی از انواع کمپرسور های جابه جایی مثبت است که با کمک حرکت پیستون در داخل سیلندر، فرایند مکش، فشرده سازی و فشار باد را انجام می دهد. پمپ باد فندکی با توجه به اینکه موتور الکتریکی دارد این قابلیت را به وجود می آورد تا هوای داخل سیلندر ها فشرده شوند و در زمان هایی که خودرو دچار کم بادی و یا پنچری شده به کار آید. کوچک بودن و طراحی متفاوت این ابزار بادی از جمله ویژگی هایی است که کمپرسور فندکی را جزء ابزار های پر استفاده در زمینه تعمیرات سرپایی خودرو کرده است.

مهم ترین ویژگی های کمپرسورهای فندکی

کمپرسورهای فندکی به دلیل داشتن وزن مناسب به راحتی قابل حمل بوده از این رو برای افرادی که دائم در حال سفر هستند بسیار مناسب می باشند. تامین انرژی مورد نیاز برای انواع کمپرسور فندکی به شکل متفاوتی با فندکی و یا باتری خوردو انجام پذیر است از این رو می توان از مزایای این وسیله در هر مکانی می توان بهره مند شد. برخی از مدل های کمپرسور فندکی علاوه بر استفاده به عنوان پمپ باد کاربردهای دیگری نیز دارند که شامل تجهیز به پورت USB بوده و چراغ قوه نیز هستند. برخی از مدل های این وسیله قابلیت اتصال به برق شهری را دارند و از این جهت که در برخی از مدل های آن قابلیت دمندگی و مکندگی وجود دارد به عنوان یک وسیله پرکاربرد برای انواع خوردو استفاده می شوند.

کمپرسورها عموما برای تعمیرات سرپایی وسیله مناسبی محسوب می شوند و از آنجایی که در حجم و قابلیت های گوناگون عرضه می شوند مشتریان خاص خود را دارند. علاوه بر اتومبیل های سواری برخی از انواع ماشین های سنگین و نیمه سنگین نیز می توانند از نوع مناسب کمپرسور استفاده کنند که با توجه به قدرت بالا دارای ویژگی های مطلوبی بوده و از نظر زمانی قبل از تعمیرات صرفه جویی می شود.

آشنایی با انواع کمپرسور فندکی

شناخت انواع کمپرسور فندکی موجب می شود تا بدانیم از هر کدام در چه مکان هایی و چگونه می توان استفاده کرد و اینکه دارای چه مکانیزیمی برای راه اندازی و یا فشرده سازی هوا هستند. کمپرسور از جمله ابزارهایی است که دارای انواع مختلفی است:

پمپ باد فندکی
پمپ باد فندکی از انواع کمپرسور است که با برق ۱۲ ولت خودرو کار می کند و نحوه کارکرد آن هم اینگونه است که با کمک یک کابل که به قسمت فندکی خودرو نصب می شود می توان از این ابزار برای ایجاد فشار هوا استفاده کرد. کمپرسور فندکی دارای دو نوع تک سیلندر و دوسیلندر است که برخی از این مدل کمپرسور ها به کابل USB مجهز هستند.

 • کمپرسور فندکی تک سیلندر: این مدل از کمپرسور از وزن کمی برخوردار است و به خاطر اینکه دارای یک سیلندر است فشار باد کمی را می تواند تولید کند و از آن برای باد کردن لاستیک های خودرو و دوچرخه ، توپ و… استفاده می شود.
 • کمپرسور فندکی دو سیلندر : کمپرسور فندکی دو سیلندر به این دلیل که توسط دو سیلندر ،هوا را فشرده می کند از قدرت فشار هوای بیشتری برخوردار است و با استفاده از آن در مدت زمان کمتری می توان لاستیک های خودرو را باد کرد.

کمپرسور فندکی

پمپ باد برقی
کمپرسور های فندکی دارای مدل های مختلفی هستند که یکی از آن ها پمپ باد برقی است که مستقیم به برق ۲۲۰ وات شهری وصل می شود و می توان از آن برای باد کردن وسایل مورد نیاز استفاده کرد. این مدل از کمپرسور نیز دارای دو نوع تک سیلندر و دو سیلندر است.

پمپ باد با کابل اتصال به باطری
این کمپرسور مجهز به کابل اتصال به باطری است که با وصل کردن آن به قسمت مثبت و منفی باطری خودرو می توان از آن استفاده کرد.

کمپرسور فندکی شارژی
در این کمپرسور یک باطری تعبیه شده است که انرژی را در خود ذخیره می کند و در زمان هایی که خودرو خاموش است و یا دسترسی به برق نداریم با کمک جریان انرژی ذخیره شده می توان از این کمپرسور برای تولید فشار هوا و باد استفاده کنیم. کمپرسور های فندکی شارژی مانند دیگر انواع کمپرسور ها دارای دو نوع تک سیلندر و دو سیلندر هستند.

مزایا و معایب استفاده از کمپرسور فندکی

این کمپرسورها نیز همچون بسیاری از مدل های دیگر کمپرسور ها با یک عملکرد مشخص کار می کند و اشخاص بسیاری در جهت استفاده در امور مختلف آن ها را به کار می گیرند. در کل این کمپرسورهای فواید بسیار زیادی دارند و برخی از این مزایا موجب آن شده اند که این کمپرسور فندکی به یکی از پرکاربردترین وسیله تبدیل شود برخی از مزایای این کمپرسورهای فندکی عبارتنداز:

 • بعضی از این کمپرسورهای فندکی از آن جهت که دوکاره هستند هم مجهز فندکی خودرو می باشند و هم دارای انبر اتصال به سر باتری خودرو هستند و به همین دلیل در شرایط گوناگون قابل استفاده می باشند.
 • بهره گیری از هوا یکی از مزایای خوب این وسیله به حساب می آید.
 • با استفاده از این وسیله می توان پنجری یا کم بادی لاستیک را برطرف نمود.
 • جهت باد کردن لاستیک دوچرخه و هر نوع وسیله ای که نیاز به نیروی باد دارد، می توان از این وسیله استفاده نمود.
 • کارآمدگی و بهینگی، یکی دیگر از ویژگی های این وسیله به حساب می آید.
 • جهت استفاده در ماشین های نیمه سنگین و باری، کمپرسورهای دو سیلندر فندکی طراحی شده اند که قدرت بالایی داشته و از لحاظ زمانی هم کاملا مقرون به صرفه می باشند.
 • کمپرسور های فندکی دارای قیمت مناسبی بوده و مقرون به صرفه هستند.

معایب کمپرسور فندکی 

 • در صورتی که هرگونه ایرادی در فیش فندکی ایجاد شود، امکان دارد روی کمپرسور هوا هم تاثیر گذاشته و در نتیجه موجب ورود صدمه به موتور گردد.
 • مقدار جریانی که کمپرسور از فیش فندکی و بعد از آن سیم کشی خودرو می کشد، امکان دارد به سیم کشی آسیب وارد کرده یا فیوزها را قطع و یا فیش فندکی را خراب می کند.
فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟