آشنایی با کاربرد مینی فرز دیمر دار

آشنایی با کاربرد مینی فرز دیمر دار

مینی فرز یکی از ابزار های کاربردی و مناسب برای افرادی است که به دنبال یک فرز قابل حمل و سبک هستند. پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا هر ساله شاهد پیشرفت در تولید انواع مینی فرز باشیم. مینی فرزهای معمولی دارای یک سرعت ثابت هستند و می توانیم بگوییم که همواره در حداکثر سرعت خود کار می کنند. اما برای انجام فعالیت های مختلف مانند برش سطوح از جنس متفاوت، پولیش کاری، زنگ زدایی و… نیاز به ابزاری داریم که بتوان سرعت چرخش آن را کنترل کرد و مینی فرز دیمر دار می تواند بسیاری از این مشکلات را برای ما حل کند.

آشنایی با مینی فرز

مینی فرز در اصل مقیاس کوچک شده فرز است. استفاده از فرز و مینی فرز در موارد متعددی به برش کاری یا ساییدن ختم می شود. طراحی فرز به گونه ای است که آرمیچر آن به صورت چرخشی عمل نموده و با متصل کردن تیغه یا صفحه مخصوص به هر کاری، در قسمت مشخص دستگاه می توان با سرعت بالای دستگاه در هر سطح با هر ساختاری برش یا سایش مورد نظر را ایجاد نمود. از موارد مورد استفاده فرز یا مینی فرز می توان به برش فلزات، چوب، سنگ و … و نیز سایش تمام موارد ذکر شده اشاره نمود.

آشنایی با دیمر

دیمر یک کلید تعبیه شده در قسمت انتهای مینی فرز ها می باشد که از درجه ۱ تا ۶ مدرج شده است. این کلید در واقع برای تنظیم سرعت گردش تیغه وصل شده به دستگاه می باشد. عمدتا سرعت گردش مینی فرز ها از ۰ تا ۱۱۰۰۰ دور در دقیقه است. با تعبیه کلید دیمر تنظیم سرعت مینی فرز ها سعت گردش از ۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ دور در دقیقه متغیر می شود. با توجه به بازه ۱۰۵۰۰ دوری متغیر در مینی فرز تقریبا برای هر عدد از این کلید گردشی ۲۱۰۰ دور در دقیقه بر میزان گردش در دقیقه دستگاه (rmp) افزوده یا کاسته می شود.

کاربرد دستگاه مینی فرز دیمر دار

مینی فرز یکی از ابزارهای کارآمد برای سایش و برش اجسام فلزی، چوبی، پلاستیکی و… است. وظیفه برش در این محصولات بر عهده صفحه‌ ای از جنس فیبر یا صفحات فلزی با آلیاژ خاص است که به مرور زمان با انجام برشکاری خواهید دید که قطر آن کاهش یافته و اصطلاحاً تمام می شوند. وقتی سراغ استفاده از مینی فرز های بدون دیمر می روید، خواهید دید که روند کاری آن ها در سرعت حداکثر است. این موضوع همیشه نمی تواند به نفع ما باشد زیرا در شرایطی مجبور به کاهش این سرعت هستیم. برای مثال هنگام برش اجسام مختلف نیاز به سرعت متفاوتی برای گردش صفحه داریم که در ادامه نگاهی به سرعت مورد نیاز برای متریال مختلف می اندازیم.

برش فلزات گوناگون توسط مینی فرز دیمردار
یکی از مهم ترین انواع کاربرد مینی فرز دیمردار، برش فلزات است. در بیشتر موارد برای برش فلزات گوناگون با مینی فرز، دستگاه را در حداکثر سرعت خود قرار می دهیم و در بسیاری از مینی فرزها، حداکثر سرعت کاری حدود ۱۱۰۰۰ دور در دقیقه است که به ما اجازه می دهد بتوانیم با کیفیت مناسبی هر فلزی را برش دهیم و در صورتی که سرعت در زمان برشکاری فلز پایین تر باشد، روند کار به درستی طی نخواهد شد و زمان زیادی را از شما می گیرد. البته این کار باعث ایجاد فشار بیشتر روی دستگاه خواهد شد و از همین رو ممکن است شاهد کاهش عمر مفید مینی فرز و تمام شدن صفحه برش باشیم.

مینی فرز دیمر دار

مینی فرز دیمر دار

برش سرامیک، گرانیت و سنگ
یکی دیگر از کاربردهای مینی فرز دیمر دار، امکان برشکاری روی سرامیک، سنگ، گرانیت و… است. برای انجام برشکاری با کیفیت روی این سطوح، بهترین سرعت، حداکثر سرعت نمی باشد و باید با توجه به جنس سرامیک و سنگ و مدل دستگاه، سرعت تعیین شود. در بسیاری از موارد ممکن است افراد احساس کنند که نیاز به سرعت بیشتری برای برش کاری دارند، اما بهتر است نظر خود را تغییر دهید، زیرا سرعت پایین تر برای سطوح سرامیکی، سنگی و سایر موارد مشابه مناسب تر است و با ایجاد فشاری متعادل به برشکاری بهتر و بدون تلفات کمک می کند. همچنین به این نکته هم توجه داشته باشید که استفاده از مینی فرز دیمر دار برای برش سرامیک، گرانیت و سنگ ،عمر دستگاه را کاهش می دهد.

سطح زدایی و پولیش کاری
بسیاری از سطوح فلزی یا چوبی برای داشتن ظاهری بهتر، نیاز به پولیش کاری دارند و یکی از مهم ترین کاربردهای مینی فرز دیمردار نیز پولیش کاری می باشد. این کار به ما اجازه می دهد تا بخش های زنگ زده، رنگ های قدیمی و پوسیده، مواد مزاحم خارجی و… را از روی سطح مورد نظر خود پاک کنیم.

سرعت مناسب در مینی فرز برای براق کردن سطوح فلزی یا تمیز کردن آن ها ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ دور بر دقیقه است که در هنگام پولیش کاری بهتر است دستگاه را در این سرعت بگذاریم .هم چنین برای براق کردن سطوح فلزی یا تمیز کردن آن ها بهتر است از برس های سیمی برای سایش بیشتر و زدودن بخش هایی مانند زنگ زدگی و کثیفی استفاده شوند و از پدهای نرم که روی مینی فرز دیمردار نصب شده اند برای پولیش کاری استفاده شوند.

برش چوب با مینی فرز دیمر دار
امروزه با تولید تیغه های مخصوص که روی مینی فرز نصب می شوند، برش چوب برای ما امکان پذیر خواهد بود. سرعت چرخش حداکثر مینی فرزها معمولا حدود ۱۱۰۰۰ دور است و اگر بخواهیم با این سرعت برش چوب را انجام دهیم، ممکن است شاهد بروز مشکلات بسیار جدی باشیم که نتایج نامناسبی را برای ما به همراه خواهد داشت.

اما وقتی سراغ مینی فرز دیمر دار می رویم و سرعت آن را تا ۴۵۰۰ دور تنظیم می کنیم می توان بدون هیچ مشکلی از مینی فرز، به عنوان اره استفاده کرد. اما در نظر داشته باشید که روی هر اره که به مینی فرز وصل می شود سرعت مناسب برای کار با آن ذکر شده است و از همین رو باید حتما برای تنظیم دیمر به این اطلاعات توجه داشته باشید هم چنین برای بریدن شاخه های درختان و کارهای سبک نیز می توان از آن ها استفاده کرد.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.