هر آن چیزی که قبل از خرید کمان اره باید بدانید

هر آن چیزی که قبل از خرید کمان اره باید بدانید

در میان اره‌های مختلف نوعی اره وجود دارد که با شکل و شمایلی متفاوت از اره‌های معمولی، برای برش، مناسب سازی شده و ساختار آن به مرور زمان تکمیل شده است. کمان اره شکل تکامل یافته این نوع اره‌ها است. شکل قدیمی‌تر آن وسیله‌ای تحت عنوان اره کلافی است که دیگر در نجاری و صنعت کاربردی ندارد. اره کلافی با طول کمانی حدود ۶۰ سانتی متر و ضخامت تیغه ۱ میلی‌متر دارای شکل ظاهری و ابعادی حجیم‌تر از کمان اره‌های امروزی بوده است.

این در حالی است که کمان اره دارای تیغه‌ای با ضخامت ۱ الی ۱۵ میلی‌متر و طول حدود ۶۰ سانتی‌متر است. تفاوت نوع و تعداد تیغه‌های مختلف کمان اره و همین‌طور گاهی تفاوت شکل ظاهری باعث می‌شود که بتوان از این وسیله برای برش مواد و مصالح مختلفی مثل چوب، پلاستیک، آهن و … استفاده کرد.

انواع کمان اره بر اساس کاربرد آن

کمان اره آهن بر
کمان اره‌ های مخصوص فلزات عموماً دارای تیغه‌ای با دندانه‌های کوچک‌تر هستند و جنس محکم‌تر و مقاوم‌تری دارند و به گونه‌ای هستند که در هنگام برش با اصطکاک کمتری مواجه می‌شوند. هرچه جنس فلزی که قصد بریدنش را دارید سخت‌تر باشد باید از اره‌ای با دندانه‌های ریزتر و بیشتر استفاده کنید.

کمان اره چوب
کمان اره‌های مخصوص چوب دارای تیغه‌ای با دندانه‌های درشت‌تر هستند که باعث می‌شود سرعت انجام کار افزایش یابد. این نوع از کمان اره‌ها نه تنها برای چوب بلکه برای مواد نرم دیگری مثل PVC هم استفاده می‌شوند. در کل اره‌هایی که تیغه درشت‌تری دارند برای موادی با ساختار نرم‌تر و اره‌های دارای دندانه ریزتر برای مواد سخت‌تری مثل فلزات استفاده می‌شوند.

کمان اره مویی
تیغ اره مویی عموماً برای برش چوب؛ خصوصاً در هنر معرق کاری استفاده می‌شود، با این حال در صنایع مربوط به فلزات هم از این نوع اره استفاده می‌کنند. تیغ کمان اره مویی به صورت بسته‌های چندتایی به فروش می‌رسد.

کمان اره کوچک
برای انجام برخی از کارها باید از کمان اره استفاده کنیم، این در حالی است که حجم کار یا فضای کار به گونه‌ای است که امکان استفاده از کمان اره هایی با این حجم و اندازه وجود ندارد و باید از اره‌های کوچکتری استفاده کرد.

انواع کمان اره بر اساس شکل دسته

با توجه به اینکه گفتیم دسته کمان اره شکل های گوناگونی دارد انواع مدل های آن را بررسی خواهیم کرد:

کمان اره دسته صاف

از اسم این کمان اره مشخص است که دسته آن صاف است و در یک سری از آن ها تعدادی برآمدگی برای جای انگشتان وجود دارد.

کمان اره دسته تپانچه ای ( دسته پیستوله ای)

حتما تا به الان تپانچه یا اسلحه دیده اید دسته در این مدل کمان اره ها به صورت دسته اسلحه می باشد که نام دیگر آن دسته پیستوله ای نیز می باشد زیرا دسته پیستوله نیز به همین شکل است.

کمان اره دسته لوله ای

تصویر گذاشته شده گویای شکل کمان اره دسته ای لوله است در این مدل کمان اره دور تا دور دست شما دسته قرار می گیرد.

اره

اجزای تشکیل دهنده کمان اره

اجزای کمانِ اره با توجه به نوع کمان اره متفاوت هستند اما به طورکلی از دو قسمت اصلی و پیچ ها که جز اجزای فرعی می باشند، تشکیل شده است. دو قسمت اصلی کمان اره شامل وارد زیر است :

غلاف کمان اره یا فریم کمان اره
جایی که تیغه اره بر روی آن نصب می شود و با توجه به کاربرد اره ،جنس های مختلف و شکل های متفاوتی دارد.

دسته کمان اره
همان قسمتی است که اره را به دست می گیرند و شکل ها و جنس های گوناگونی دارد.

تفاوت کمان اره با تیغ اره

شاید تا به اینجا درک کرده باشید که تفاوت کمان اره با تیغ اره در چیست اما به طور خلاصه آن را برای شما توضیح می دهیم. تیغ اره قسمتی از اجزای کلی اره است که به غلاف کمان اره وصل می شود و با توجه به اینکه چه وسیله ای را می خواهیم برش دهیم انواع تیغ اره متفاوت است.

نکات مهمی که قبل از خرید کمان اره باید بدانید

از مهم‌ترین نکاتی که درباره استفاده از کمان اره وجود دارد کیفیت ساخت این وسیله است. در وهله اول باید به این نکته توجه کنیم که کمان اره مورد نظرمان تحت دستورالعمل‌های ارگونومیک ساخته شده باشد. ارگونومیک بودن طراحی این وسیله تأثیر مستقیمی بر راحتی کاربر در هنگام استفاده و خسته نشدن او در استفاده طولانی مدت دارد. کمان اره‌های ارگونومیک دسته‌هایی نرم و با اصطکاک مناسب دارند، به نحوی که نه از دست کاربر لیز می‌خورند و نه با سختی و سفتی‌شان مچ دست و انگشتان کاربر را دچار مشکل می‌کنند. بنابراین در هنگام کار با آن احساس خستگی به کاربر دست نخواهد داد تا در فعالیت های طولانی مدت به راحتی به فعالیت ادامه دهد.

نکته دیگری که در ارتباط با این وسیله وجود دارد جای دستگیره آن است. یکی از امکانات و آپشن‌هایی که در طراحی برخی از کمان اره‌ها در نظر گرفته شده است امکان نصب دسته اضافه در سوی دیگر کمان است، ویژگی خوبی که در مدل‌های قدیمی وجود ندارد و ممکن است در برخی از موارد کاربر را دچار مشکل کند. امکان تنظیم تیغه با پیچ بزرگ از ویژگی‌های مهم دیگری است که راحتی کاربر برای تعویض تیغه را فراهم می‌کند. تکیه‌گاه پیش برنده اره از دیگر مواردی است که برخی از سازندگان در طراحی ساخت دسته مد نظر قرار داده‌اند تا در حین کار انرژی و نیروی کمتری از کاربر گرفته شود. این مورد باعث شده تا فعالیت شما با سرعت بیشتری به اتمام برسد.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.