انتخاب شال برای لباس مجلسی و غیر مجلسی

انتخاب شال برای لباس مجلسی و غیر مجلسی

حضور در مجالس و مهمانی‌ ها یک رویداد اجتناب ‌ناپذیر است. چه بخواهید و یا نخواهید، باید در انواع مجالس حاضر باشید و قطعا اولین دغدغه شما، تهیه یک لباس مجلسی مناسب است. در این ‌میان انتخاب شال مجلسی یکی از چالش ‌های جدی بسیاری از بانوان می‌ باشد. وقتی می ‌خواهید با یک لباس مجلسی شالی مناسب و هماهنگ داشته باشید، تازه متوجه می‌ شوید که نقش شال مجلسی در هر چه نمایان ‌تر کردن زیبایی شما و لباس مجلسی شما تا چه اندازه تاثیرگذار است. انتخاب شال مناسب در انواع مجالس نیاز به رعایت نکاتی مهمی دارد.

انواع لباس‌های مجلسی و غیرمجلسی

البته باید به این نکته اشاره کرد؛ در داخل ایران لباس غیر مجلسی را مانتو می نامند و لباس مجلسی را کت شلوار، کت دامن، پیراهن بلند و کوتاه می‌گویند.

انواع مانتوها (لباس غیر مجلسی)
مانتو ها را میتوان به مدل های ساده، اسپرت، مجلسی، اداری، بلند، جلو باز، کتی، عبایی، جلو بسته، فصلی شامل: بهاره، تابستانی، پاییزه و زمستانی و … تقسیم بندی کرد.

انواع لباس مجلسی
خانم‌ها انواع لباس‌ مجلسی را در مراسم و مجالس مختلف استفاده می‌کنند. داخل کمد بیشتر خانم‌ها انواع پیراهن‌های کوتاه و بلند، کت و شلوار مجلسی زنانه، کت‌ و دامن وجود دارد که برای مناسبت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع لباس مجلسی

هماهنگی رنگ ها با یکدیگر

۱- رنگ‌های خنثی
نظیر خاکستری، طوسی، سفید، سیاه و غیره رنگ‌های خنثی نامیده می‌شوند. وجود این رنگ‌ها دغدغه خانم‌ها را برای ست کردن راحت‌تر کرده‌ است برای همین است که بیشتر خانم‌ها برای ست کردن به سراغ این رنگ‌ها می‌روند. زمانی که شما یک مانتو به رنگ خنثی می‌پوشید در نتیجه همه رنگ‌ها را می‌توانید با آن ست کنید و استایلی زیبا و جذاب در مدت زمان کمی داشته باشید.

۲- رنگ‌های گرم
معمولا خانم‌ها در فصل گرم تابستان از شال یا روسری نخی و طرحدار استفاده می‌کنند. طرح‌هایی که شال یا روسری‌ها دارند طرح‌های گل گلی، راه راه، بته جقه و غیره هستند که در دو دسته مدرن و کلاسیک قرار می‌گیرند و اما رنگ‌های گرم، رنگ‌های قرمز، زرد، ارغوانی، نارنجی و غیره هستند. این  رنگ ها رنگ‌های جیغ و زننده هستند و به نظر خیلی از افراد خیلی جذاب بنظر نمی‌رسند.

۳- رنگ‌های سرد
دسته سوم رنگ‌های سرد هستند مانند آبی، سبز، فیروز های بنفش، سبز، زرد و …

۴- رنگ‌های مکمل
درست است که رنگ‌های گرم انرژی بیشتری به افراد می‌دهند اما استفاده از رنگ‌های مکمل جذابتر هستند و زیبایی فرد را چند برابر می‌کنند. به طور کلی رنگ‌های آبی، نارنجی، قرمز، سبز، زرد، بنفش مکمل یکدیگر هستند.

هماهنگی رنگ ها در شال و روسری

اگر اصول ست کردن با رنگ‌ها را بدانید می‌توانید در همه مواقع استایل زیبایی خلق کنید و همیشه و همه جا بدرخشید. فقط کافی است رنگ‌های اصلی و فرعی و مکمل را تشخیص دهید و با بازی با رنگ‌ها استایلی درخشان داشته باشید.

رنگ‌های اصلی زرد و قرمز و آبی هستند و بهتر است در کنار همدیگر قرار نگیرند. مگر از رنگ دیگری استفاده شود یا دو رنگ یا سه رنگ اصلی با هم ست شوند.

رنگ‌های مکمل، بنفش مکمل زرد، نارنجی مکمل آبی و سبز مکمل قرمز هستند. رنگ‌های مکمل مانند دوستان صمیمی هستند که هر کجابا هم قرار بگیرند ترکیب زیبایی ایجاد می‌کنند.

همچنین اصول دیگری وجود دارد مثلا تیره و روشن یا سرد و گرم بودن رنگ‌ها نیز مهم هستند. نکته مهم مثلا در فصل‌های سرد از رنگ‌های گرم مثل قرمز و نارنجی بهتر است استفاده کنید و در فصل‌های گرم از رنگ‌های سرد مثل آبی و سبز و… استفاده کنید. با رعایت این نکات دیگر نگران استایل و ست کردن شال و روسری خود نباشید.

انتخاب شال متناسب با فصل

۱- برای تابستان شال بهتر است یا روسری
بیشتر مانتوهای تابستانی خنک و اسپرت هستند پس بهترین گزینه برای استایل تابستانی انتخاب یک شال رنگی و نخی است. البته که از روسری نخی مناسب با استایل خود می‌توانید استفاده کنید اما برای استایل اسپرت شال مناسب‌تر است.

۲- روش ست کردن شال یا روسری با مانتو طرح دار و ساده
اگر مانتوی شما پر از طرح و رنگ و لعاب است بهتر است از شال یا روسری ساده و تک رنگ استفاده کنید تا استایلی زیبا داشته باشید و بر عکس اگر مانتوی شما ساده، تک رنگ یا راسته است می‌توانید از شال یا روسری‌های طرحدار، گلدار، راه‌راه و … استفاده کنید تا استایلی خیلی ساده نداشته باشید .

۳- با مانتو بلند شال بپوشیم یا روسری
این روزها مانتوی بلند و مدل عبایی خیلی مد شده است و ناگفته نماند که این مدل مانتوها حالت رسمی دارد پس بهتر است با شال یا روسری مناسب آن استایل هماهنگ باشند تا جذابیت خود را حفظ کنند. چون مانتوهای بلند بیشتر رسمی هستند ما شما را راهنمایی خواهیم کرد تا از روسری‌های شاین، ساتن ابریشم، ژاکارد و روسری یا شال لمه یا به طور کلی شال یا روسری مجلسی استفاده کنید. البته اگر مانتو جلوباز بلند پوشیده‌اید بهتر است از شال بلند استفاده کنید .

۴- روش ست کردن مانتو چهارخونه
چون مانتوی چهارخونه طرحدار و شلوغ است بهتر است از شال یا روسری تک رنگ ساده و هماهنگ با آن استفاده شود و استایلی زیبا ایجاد کرد.

۵- با پالتو شال بهتر است یا روسری
بیشتر پالتوها حالت اسپرت دارند و بهتر است از شال استفاده کنید و روسری مناسب این استایل نیست اما اگر پالتوی شما یقه‌های زیبا دارد بهتر است دنبال روسری مناسب با آن پالتو باشید.

۶- کاپشن را با چی ست کنیم، شال یا روسری ؟
چون کاپشن حالت اسپرت دارد مخصوصا کاپشن‌های کلاهدار و خزدار اسپرت‌تر هستند، برای جذابیت بیشتر با کاپشن بهتر است شال پوشید.

شال و روسری فصلی

انتخاب شال یا روسری برای مدل های مختلف صورت 

اگر صورتی مستطیل شکل و دراز دارید و طول صورت شما از عرض بزرگتر است، پیشانی و فکی هم اندازه دارید و لب‌های تیزی دارد در این حالت باید روسری یا شالی بپوشید که طول صورت را کوتاه‌تر و لب‌های تیز صورت گرد شود اما اگر صورتی بیضی شکل دارید، همه مدل‌های شال و روسری برای شما خوب و مناسب هستند. شما با این مدل صورت می‌توانید هر مدلی که دوست دارید شال یا روسری خود را ببندید.

اگر صورتی مثلث شکل دارید چون قسمت عرض چانه خیلی کم است و چانه نوک تیز دارد و پیشانی شما بلند است در این زمان شما باید قسمت پیشانی را کم کنید تا با چانه متناسب باشد. روسری و شال خود را طوری سر کنید که قسمت گوش‌های پیشانی پوشیده شود، با این کار می‌توانید تیزی چانه را با روسری و شال طوری بگیرید که قسمت پایین چانه پوشیده شود. ولی اگر صورتی مربع شکل دارید، برای این مدل صورت شال گزینه مناسب تری است .

اگر صورتی گرد دارید حتما پیشانی عریض و کوتاه دارید. شما می‌توانید به وسیله روسری و شال عرض پیشانی را کمتر و بلندتر نشان دهید. می‌توانید از هد بند یا دستمال سر استفاده کنید اما بیشتر از یک چهارم پیشانی را کم نکنید. برای اینکه پیشانی را بلندتر نشان دهید از هد بندهای رنگ روشن استفاده کنید و همچنین از روسری و شال تیره استفاده کنید .

روش انتخاب شال متناسب با رنگ پوست

در هنگام خرید شال و روسری پیش از اینکه آن را با لباسهایتان ست کنید بهتر است دقت لازم را داشته باشید تا به رنگ پوستتان بیاید تا زیبایی شما را چندین برابر کند. ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا رنگ پوست خود را بیشتر شناخته و طبق آن رنگ شال یا روسری را انتخاب کنید و استایلی جذاب داشته باشید.

رنگ پوست شما سرد یا گرم است؟
ما با استفاده از دو راه می‌توانیم رنگ پوست شما را نشان دهیم. اگر دستبند نقرهای به دست شما می‌آید و پوست شما را زیباتر نشان می‌دهد تن رنگ پوست شما سرد است اما اگر دستبند طلایی به تن رنگ پوست شما می‌آید پوست شما گرم است.راه کاری دیگر این است جلوی آیینه بروید شال یا روسری را جلوی صورت خود بگیرید اگر رنگ پوستتان را تیره و کدر نشان داد این رنگ، رنگ مناسبی برای پوست شما نیست اما اگر باعث شادابی و روشنی پوست شما شد این رنگ مناسب پوست شما است.

مناسب ترین رنگ شال برای پوست روشن و سفید
بهترین و مناسب‌ترین رنگ شال و روسری برای پوست روشن یا سفید استفاده از رنگ‌های قرمز، آبی یا سبز است. بهتر است از روسری یا شال‌هایی با رنگ‌های خیلی روشن و خیلی کمرنگ خودداری کنید. این رنگ‌ها پوست شما را بی حال و کدر نشان می‌دهند، البته اگر می‌خواهید از رنگ‌های روشن استفاده کنید بهتر است دنبال شال یا روسری طرحدار باشید تا شما را بی روح جلوه ندهد. مثلا یک شال یا روسری ساده برای پوست‌های خیلی روشن انتخاب مناسبی نیست.

برای پوست گندمی و سبزه چه  رنگ شالی مناسب است؟
اگر پوستی نه خیلی روشن و نه خیلی تیره دارید می‌توانید از رنگ‌های بیشتری برای استایل خود انتخاب کنید. مثلا رنگ‌های سبز و آجری روشن گزینه مناسبی برای این افراد است. استفاده از رنگ شال روشن می‌تواند پوست سبزه یا گندمی را روشن‌تر نشان دهد در حالی که رنگ تیره برای این افراد  مناسب نیست و برعکس عمل می‌کند.

بهترین رنگ شال برای پوست های تیره
اگر پوست صورت تیره‌ای دارید از رنگ‌های مات و تیره برای شال و روسری استفاده نکنید. پوشیدن این رنگ‌ها باعث کدری بیشتر پوست شما می‌شود مثلا به جای رنگ طوسی، رنگ موشی گزینه مناسب‌تری برای این افراد به شمار می‌آید. استفاده از رنگ‌های خاکی، بنفش، زرد و آبی کاربنی زیبایی شما را چندین برابر خواهد کرد. و اما نکته اخر در این زمینه این است که شال و روسری به رنگ خنثی به همه نوع پوستی می‌آید. از جمله رنگ‌های خنثی میتوان بژ، مشکی، قهوه‌ای، نقره‌ای و طلایی و رنگ نود را نام برد.

شال و روسری متناسب با رنگ پوست و فرم صورت

نکات مهم ست کردن شال با انواع و رنگ مانتو

با مانتو کتی شال یا روسری بهتر است ؟

مانتو کتی همانطور که از اسمش مشخص است مانتوهایی هستند که مدل مردانه دوخته می‌شود. این مانتوها انواع مختلفی دارند جلوباز و دکمه‌دار، از جمله مانتوهای کتی مجلسی و اسپرت وجود دارند. مانتوهای کتی بیشتر حالت مجلسی دارند اما شما می‌توانید با استفاده از یک روسری یا شال به حالت مجلسی و یا اسپرت آن‌ها را بپوشید.

استفاده از شال حالت استایل اسپرت ایجاد می‌کند پس اگر می‌خواهید به یک مهمانی دوستانه بروید مانتوی کتی خود را با شال ست کنید و استفاده از شال برای مانتوی کتی یک استایل اسپرت می‌شود. اگر می‌خواهید یک استایل رسمی داشته باشید و به مهمانی رسمی بروید مانتوی کتی خود را با روسری ست کنید و این استایل رسمی است. اما اگر مانتوی کتی طرحدار می‌خواهید بپوشید شال یا روسری خود را با یکی از رنگ‌های طرح مانتوی خود ست کنید و از شال یا روسری ساده استفاده کنید تا استایلی زیباتر و شیک‌تری داشته باشید. اگر از روسری یا شال طرحدار استفاده کنید، بخاطر اینکه  هر دو طرحدار هستند استایل خیلی شلوغی می‌شود و زیبایی مانتوی کتی را از بین می‌برد. البته در صورتی که می‌خواهید مانتوی کتی ساده بپوشید میتوانید از شال یا روسری ساده و طرحدار استفاده کنید با این مدل مانتو محدودیتی ندارید و از هر مدل شال و روسری می‌توانید استفاده کنید.

ست شال با مانتو سبز
رنگ سبز یکی از جذابترین و کاربردی‌ترین رنگ‌ها بین مردم دنیاست. نماد آرامش و رشد و نمود و همینطور رنگ طبیعت نیز هست به همین دلیل محبوبیت خاصی بین افراد دارد. مانتوی سبز را می‌توانید با شال و روسری در رنگ‌های خاکی، سفید، سیاه،‌ قرمز، رنگ پاستلی، کرمی، صورتی، زرد، آبی و نارنجی ست کرد و استایلی زیبا و درخشان را ایجاد کرد، همچنین می توان از طیف رنگ‌های سبز یک استایل هارمونی جذاب ساخت و از آن لذت برد. میتوان گفت رنگ سبز به دلیل ویژگی منحصر به فرد در ترکیب با رنگ‌ها می‌تواند ست‌های بی‌نظیری ایجاد کند.

ست مانتو طوسی با شال مناسب
رنگ طوسی جزء رنگ‌های خنثی است و به راحتی میتوان شال یا روسری خود را با همه رنگ‌ها ست کنید و استایلی زیبا و منحصر به فردی خلق کنید. این رنگ بین افراد از محبوبیت خاصی برخوردار است زیرا دغدغه خانم‌ها را کمتر کرده می‌توانند با استفاده از این رنگ استایلی زیبا و جذاب داشته باشند. بهترین گزینه برای فصل بهار و تابستان است. رنگ طوسی را با  همه رنگ‌ها  میتوان ست کرد مثلا شال یا روسری قرمز، صورتی، سبز، زرد، آبی، نارنجی و طرحدار و … می‌توانید استفاده کنید و با آن ست زیبایی داشته باشید و چشم‌ها را به سمت خود جلب کنید.

ست شال با مانتو نارنجی
نارنجی جزء رنگ‌های شاداب و جذاب است بیشتر در فصل تابستان مناسب است. با استفاده از رنگ‌های متضاد می‌توانید یک استایل زیبایی برای خود خلق کنید. استفاده از رنگ‌های متضاد گزینه خوبی برای افراد است. مثلا ترکیب رنگ نارنجی و آبی یا رنگ‌های خنثی از جمله مشکی و سفید و خاکستری که جزء رنگ‌های دوست داشتنی بین افراد به شمار می آید.

ست شال زرد با انواع مانتو
رنگ زرد یکی از رنگ‌های اصلی به شمار می‌آید و استفاده از این رنگ زیبایی استایل شما را چند برابر می‌کند .این رنگ در فصل بهار و تابستان بیشتر کاربرد دارد. شال زرد را میتوان با مانتوهایی با رنگ‌های آبی، سبز، مشکی، طوسی، بنفش، قهوهای، قرمز ستی زیبا و منحصر به فرد و جذاب ایجاد کرد.

ست شال با مانتو قرمز
مانتوی قرمز با شال و روسری مشکی ترکیب منحصر به فردی دارد و دارای جذابیت خاصی است. استفاده از این دو رنگ در استایل بسیار زیبا است و همه چشم‌ها را به خود جلب می‌کند و دیگر رنگ‌های جذاب  شامل شال یا روسری طوسی، سفید، سبز، آبی، زرد، بنفش، شتری، کرم و طر حدار با مانتوی قرمز ست می‌شوند.

شال و روسری، کدام اسپرت و کدام رسمی است؟

شال اسپرت‌تر است و می‌توانید در قرارهای دوستانه و رسمی از آن استفاده کنید و هر زمان می‌خواهید استایل اسپرت بسازید شال را فراموش نکنید. روسری نیز حالت رسمی دارد و می‌توانید در مهمانی‌های رسمی از آن استفاده کنید. نکته دیگر این است افرادی که قد کوتاهی دارند برای اینکه  قد بلندتر بنظر برسند بهتر است از شال های بلند استفاده کنند.

اگر جلسه یا مصاحبه کاری دارید، بهتر است از مانتویی ساده، تک رنگ و راسته با رن گهای تیره بپوشید. همچنین از شال یا روسری ساده و تک رنگ یا مقنعه استفاده کنید.

فیسبوک
ایکس
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.