کاربرد و مزایای ماسه ریخته گری سیلیس

کاربرد و مزایای ماسه ریخته گری سیلیس

ماسه سیلیس ریخته گری در واقع سیلیس فرآوری شده است که در صنایع ریخته گری از آن برای ساخت قالب استفاده می کنند. Silica بعد از استخراج از معدن و گذراندن فرایند تولید تبدیل به ماسه سیلیسی می شود. همچنین ماسه سیلیسی ریخته گری بعد از فرآوری در کارخانه تولید سیلیس، خرد شده و شستشو داده  و بعد از خشک شدن در ۸ سایز مختلف به میزان مناسب دانه بندی می شود.

ماسه ریخته گری به چه معناست؟

ذرات ریز مواد معدنی که قطر آن ها از ۰٫۵ تا ۱ میلی متر است و در کوره های ریخته گری فرآوری شده کاربرد دارد به عنوان ماسه های ریخته گری شناخته می شود. ماسه ها با توجه به کاربردشان در دانه بندی های گوناگون با ترکیبات شیمیایی و درجه دیرگدازی تولید و استفاده می شوند.

به طور کلی ریخته گری به دو روش دقیق و ماسه ای صورت می گیرد. در ریخته گری ماسه ای از ماسه برای قالب گیری استفاده می کنند. قالب های ساخته شده با ماسه دارای انعطاف پذیری بالای هستند از این رو زمانی که فلز مذاب سرد و سخت می شود در آن ترک خوردگی و گسستگی کمتری دیده می شود. در این روش ارزان می توان از قالب های بزرگ تر و هم چنین از فلزات آهنی و غیر آهنی استفاده کرد. در این رو روش ریخته گری از ماسه سیلیسی به طور گسترده استفاده می کند.

انواع ماسه ریخته گری

ماسه ها دارای انواع گوناگون و دارای دسته بندی های مختلف هستند. ماسه ها از لحاظ منشا به دست آوردن در دو دسته ماسه طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. ماسه ها از نظر شکل ظاهری شامل ماسه های گرد، شبهه گرد، ماسه های گوشه دار و مخلوطی تقسیم بندی می شوند. لازم به ذکر است که مهم ترین تقسیم بندی ماسه های ریخته گری از نظر ترکیبات شیمیایی مایه است. ترکیبات ماسه ریخته گری به قرار زیر است:

 • ماسه زیرکنیوم
 • ماسه سیلیسی
 • ماسه الوینی
 • ماسه کرومیتی
 • ماسه شاموتی

ماسه سیلیسی چیست؟

این ماسه یک سنگ کوارتز و یک ماده گرانول طبیعی است که از سنگ های معدنی تشکیل شده است که سنگی تر از سیلت است. این ماده به مرور زمان به وسیله باد و آب بصورت دانه های ریز تجزیه می شود و به شن و ماسه سیلیسی تبدیل می شود. سایت آرا سنگ الوند پیشرو در زمینه خدمات مصالح ساختمانی است.

سیلیس را از معادن معدنی استخراج می کنند و بعد از گذراندن مراحل فرآوری مختلف ماسه سیلیسی به دست می آید. سیلیس فرآوری شده که به عنوان قالب در صنایع مختلف کاربرد دارد ماسه سیلیس ریخته گری می گویند که بعد از فرآوری شدن در کارخانه خرد می شوند و سپس شستشو داده و خشک کرده و در ۸ سایز متفاوت با توجه به میزان مناسب مصرف، دانه بندی می شوند.

سیلیس به عنوان رایج ترین ترکیب اکسیدی در پوسته زمین شناخته شده است. از ترکیب شن و ماسه در مناطق ساحلی غیر گرمسیری Sio2 یا سیلیکون دی اکسید به دست می آید که معمولا به شکل کوارتز است.

ویژگی های ماسه سیلیس ریخته گری

 1. دارای سیلیس با خلوص بالا می باشد
 2. دانه بندی های متفاوتی دارد
 3. مقاوم در برابر رطوبت
 4. سازگار با انواع شرایط عملکرد
 5. دارای مقاومت در برابر دما و گرما
 6. نقطه جوش آن بالا است

سیلیس

کاربرد ماسه سیلیس ریخته گری

مقاومت کوارتز و سیلیس تا دمای ۱۴۷۰ درجه سانتی گراد باعث شده است که از آن در تهیه قالب های ریخته گری فلزات مختلفی از جمله فولاد، آهن سیاه، آلیاژهای مس و آلومینیوم استفاده می کنند. همچنین از آن به عنوان نسوز در ساخت کوره های آهن و فولاد، شیشه، سرامیک و سیمان استفاده می کنند.

در ضمن از قالب های ماسه ای برای قالب گیری های تر که از ماسه نرم، آب و خاک رس به وجود می آید و بیشترین کاربرد را در ریخته گری ماسه ای دارد و این همان کاربرد سیلیس در صنایع ریخته گری و نسوز است. همچنین از کاربردهای ماسه ریخته گری ( ماسه co2) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تصفیه آب
 • سیمان
 • سند بلاست (ساب پاشی)
 • صنایع ریخته گری سبک و سنگین
 • مزیت های ماسه سیلیس ریخته گری

به طور کلی ماسه های ریز دانه موجب زیاد شدن و بالارفتن استجکام قالب ها می شود و برای اکثر ریخته گری های ماسه ای از ماسه سیلیسی استفاده می کنند. ماسه از مواد رایج و ارزان در طبیعت است. قالب های ماسه ای در کوره قبل از ریختن مواد مذاب خشک می شود و از قالب های تر محکم تر می باشند. همچنین این نوع قالب ها دقت ابعادی زیادی دارند و توانایی مقاومت تا دمای ۲۰۰۰ درجه سانتی گراد را دارند.

مزایای ماسه سیلیس ریخته گری

 1. از آنجایی که این ماسه ها دارای دانه بندی می باشند ، لذا ماسه های ریز دانه تر موجب زیاد شدن و افزایش استحکام قالب ها به طور چشمگیری می شوند.
 2. برای اکثر ریخته گری های ماسه ای از ماسه سیلیسی استفاده می شود که در طبیعت به مقدار فراوان وجود دارد و دسترسی آن نیز به نسبت سایر ماسه ها آسان تر و ارزان تر می باشد.
 3. قالب هایی که از ماسه ساخته شده اند را می توان در کوره کمی قبل تر از ریختن مواد مذاب خشک کرد . قالب های ماسه ای از قالب های تر محکم تر بوده و دقت ابعاد زیادی را دارد.
 4.  ماسه سیلیس ریخته گری دارای مقاومت بسیار بالایی در دمای ۲۰۰۰ درجه سانتی گراد می باشد. ماسه های ریز دانه سبب زیاد شدن و بالا رفتن استحکام این قالب های ماسه ای می شوند.
 5. سیلیس خود دارای نقطه جوش بالایی است و محدوده ی انبساط آن پایین است لذا ماسه سیلیس ریخته گری نیز همین خاصیت را دارد و باتوجه به این ویژگی ، میتوان از ماسه سیلیس ریخته گری در تولید هسته ی پایدار و قالب سازگار با تمام دماها استفاده کرد.

عوارض استنشاق ماسه سیلیسی

با وجود اینکه شن و ماسه اصولا غیر سمی هستند اما فعالیت های مانند ساندویچینگ نیازمند رعایت نکات ایمنی دارد. در زمان استفاده از ماسه سیلیسی برای سندبلاست باید حتما از تجهیزات مخصوص برای جلوگیری از گرد و غبار سیلیس در داخل ریه ها استفاده شود.
استنشاق بیش از حد این عنصر موجب ایجاد بیماری های سیلیکوزیس (آسم ریه) می شود. در حال حاضر مسباره یک ماده جایگزین به صرفه و بی ضرر برای کارگران است. بیمارهای سیلیکوزیس در سه حالت ایجاد می شود که برای هیچ کدام درمان خاصی وجود ندارد و فقط می توان اقدامات لازم برای جلوگیری از پیشرفت بیش از حد بیماری را انجام داد.

قیمت ماسه سیلیس ریخته گری

قیمت ماسه سیلیس ریخته گری شده تنها به یک عامل بستگی دارد و آن هم دانه بندی ماسه می باشد. هرچه ماسه سیلیس ریخته گری دارای دانه بندی ریزتری باشد، به همان میزان قیمت بالاتر می رود.

فیسبوک
توئیتر
واتساپ
لینکدن
پینترست
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.